Boiler

boilere cu acumulare, schimbatoare, sobe cu registri

Moderator: sobe

Post Reply
flavius76
SUPORT
Posts: 2581
Joined: Wed Jul 04, 2012 12:04 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 31 times

Re: Boiler

Post by flavius76 » Thu Dec 19, 2013 4:03 pm

Latest post of the previous page:

cheluakame wrote:Poate suna ciudat, dar cred ca dT-ul mult prea mic era de vina. Acum, cu robinetul de retur mai inchis, apa parca urca mai repede in boiler.
Nu stiu ce fenomene ciudate :wtf: se intampla cu boilerul tau, poate se consuma acm in timpul masuratorilor, astfel rezultatul e eronat
Randamentul transferului de energie e maxim cand delta t dintre tur/retur serpentina e mic, iar delta t dintre apa din boiler si serpentina e mare.

Bobo
mester sobar
Posts: 1131
Joined: Sun Jul 15, 2012 8:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Re: Boiler

Post by Bobo » Thu Dec 19, 2013 4:48 pm

flavius76 wrote:
cheluakame wrote:Poate suna ciudat, dar cred ca dT-ul mult prea mic era de vina. Acum, cu robinetul de retur mai inchis, apa parca urca mai repede in boiler.
Nu stiu ce fenomene ciudate :wtf: se intampla cu boilerul tau, poate se consuma acm in timpul masuratorilor, astfel rezultatul e eronat
Randamentul transferului de energie e maxim cand delta t dintre tur/retur serpentina e mic, iar delta t dintre apa din boiler si serpentina e mare.
Poate va ajuta la calcule;tot stau cu ceasul pixul si hirtia la masuratori.

Am un boiler termoelectric Ariston, de 80 l. La temperatura de tur am 70 "c a centralei, apa din boiler ajunge la 60" in doua ore. plecind cu ea de la 30"

. aceasta apa de 60" se raceste in decurs de 12 ore la 30" temperatura din bae este 19-22 "C
Nu stiu cam cit pierde Ion Ion de pe sp avind doua pufere total 2000 l , eu am 1 mp exterior el are cam 10 mp exteriorul lor. Eu am socotit pe 12 ore ca dupa ce sa racit DT fiind mic nu mai are rost de calcule, dar la el 24 ore. pentru ca din eele se incalzeesc caloriferele-=o aiureala=.la o centrala cu gazeificare cu tot tacimul la automatizari pui puffere.

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: Boiler

Post by cheluakame » Thu Dec 19, 2013 6:36 pm

flavius76 wrote:Nu stiu ce fenomene ciudate :wtf: se intampla cu boilerul tau, poate se consuma acm in timpul masuratorilor, astfel rezultatul e eronat
Randamentul transferului de energie e maxim cand delta t dintre tur/retur serpentina e mic, iar delta t dintre apa din boiler si serpentina e mare.
Nu este exclus consumul apei, caci nu am stat cu ochii pe el, ci din cand in cand, de obicei cand merg sa vad cum se prezinta focul in centrala (cam odata la doua ore).
Am sa incerc intr-o zi si cu robinetul deschis maxim dar si cu el inchis jumatate.
Poate diferenta mi s-a parut si ca odata pleaca de la 20*C alta de la 40 si tot asa ...
Bobo wrote: pentru ca din eele se incalzeesc caloriferele-=o aiureala=.la o centrala cu gazeificare cu tot tacimul la automatizari pui puffere.
Nea Bobo nu este chiar asa. Un puffer de 1000 litri, zice producatorul ca ar avea o pierdere de 4-5 kwh/24 ore (spre deosebire de boiler are cam 10 cm de spuma poliuretanica).
In cazul lui, centrala + 2000 litri ar trebui sa ii ofere o autonomie de ~24 ore in zilele reci cu un singur foc.
In cele "calde" ar putea urca si la 48 ore.
Eu unul zic ca se merita.

Bobo
mester sobar
Posts: 1131
Joined: Sun Jul 15, 2012 8:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Re: Boiler

Post by Bobo » Thu Dec 19, 2013 8:08 pm

Bobo wrote: pentru ca din eele se incalzeesc caloriferele-=o aiureala=.la o centrala cu gazeificare cu tot tacimul la automatizari pui puffere.
Nea Bobo nu este chiar asa. Un puffer de 1000 litri, zice producatorul ca ar avea o pierdere de 4-5 kwh/24 ore (spre deosebire de boiler are cam 10 cm de spuma poliuretanica).
In cazul lui, centrala + 2000 litri ar trebui sa ii ofere o autonomie de ~24 ore in zilele reci cu un singur foc.
In cele "calde" ar putea urca si la 48 ore.
Eu unul zic ca se merita.[/quote]

Da? si la al meu spun italieni ca are pieredere de 1,2 kw si am de 4 ori mai mult. si am in jur de 20 " in bae. Imi place lupta de dincolo. Cum m-am gindit de la inceput centrala lui Ion arunca afara caldura intr-o mare veselie. Bine eu citesc si nu ma bag in treburile ce ma depasesc, nu imi dau nici cu parerea pentru ca acolo sunt multi profesionisti ,iar pe Andrei imi face deosebita placere sa il urmaresc ca de altfel si pe tine, numai ca tu te grabesti .de ...esti tinar.Si cum aruncarea caldurii ,racire teracotelor este determinata de un cos supradimensionat ,se pare ca Ion are un cos mai mare de cel putin 2 ori atit la inaltime cit si largime.

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: Boiler

Post by cheluakame » Thu Dec 19, 2013 8:39 pm

Bobo wrote: Da? si la al meu spun italieni ca are pieredere de 1,2 kw si am de 4 ori mai mult. si am in jur de 20 " in bae.
In situatia data, 1.2 kwh ar insemna ca apa sa scada de la 60 pe la 47 in decurs de 24 ore.
Un aspect important in aceasta situatie este si temperatura peretelui pe care este pozitionat, caci apar diversi curenti de aer, alta temperatura, etc.
Nu zic ca dumneata nu ai dreptate, insa zic ca exista si posibilitatea ca pierderea lui sa fie si din alte motive, nu doar izolatia lui.
Bobo wrote:Imi place lupta de dincolo. Cum m-am gindit de la inceput centrala lui Ion arunca afara caldura intr-o mare veselie. Bine eu citesc si nu ma bag in treburile ce ma depasesc, nu imi dau nici cu parerea pentru ca acolo sunt multi profesionisti ,iar pe Andrei imi face deosebita placere sa il urmaresc ca de altfel si pe tine, numai ca tu te grabesti .de ...esti tinar.
Nea Bobo, o sa treaca timp pana o sa pot sa ma compar cu domnul Andrei, Flavius, Avro, (pe domnul Csomi nici nu-l pomenesc caci singur nu ajung la o astfel de experienta) sau chiar cu dumneata. Ei au in spate ani de experienta, eu cam pe vremea aceasta anul trecut aflam ce inseamna transfer termic, dubla combustie, si ca o instalatie poate fi calculata la "milimetru" :-(
Bobo wrote:Si cum aruncarea caldurii ,racire teracotelor este determinata de un cod supradimensionat ,se pare ca Ion are un cos mai mare de cel putin 2 ori atit la inaltime cit si largime.
Nea Bobo despre cos nu stiu ce sa spun.
Pe de o parte ai dreptate, caci din volumul buncarului, calitatea lemnelor si puterea cazanului, cam 5 ore ar trebui sa arda focul in centrala, iar la el cu ventilatorul la 30% arde in 3 maxim 4 ore. Deci este ceva tiraj acolo.
Insa pe de alta parte, din cele spuse el a consumat pana acum vreo 30 metri steri de lemne, cand tot consumul lui pe un intreg sezon nu ar trebui sa depaseasca 13 - 14 metri steri lemne cum le are el acum la 30% umiditate. Si la acest consum am luat in calcul doar izolatia, fara caramida si ce mai are el pe acolo, deci in realitate ar trebui sa fie mai mic.

Dar, ne indepartam de la subiect si nu stiu daca este bine :)

Bobo
mester sobar
Posts: 1131
Joined: Sun Jul 15, 2012 8:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Re: Boiler

Post by Bobo » Thu Dec 19, 2013 9:27 pm

cheluakame wrote:
Bobo wrote: Da? si la al meu spun italieni ca are pieredere de 1,2 kw si am de 4 ori mai mult. si am in jur de 20 " in bae.
In situatia data, 1.2 kwh ar insemna ca apa sa scada de la 60 pe la 47 in decurs de 24 ore.
Un aspect important in aceasta situatie este si temperatura peretelui pe care este pozitionat, caci apar diversi curenti de aer, alta temperatura, etc.
Nu zic ca dumneata nu ai dreptate, insa zic ca exista si posibilitatea ca pierderea lui sa fie si din alte motive, nu doar izolatia lui.
Bobo wrote:Imi place lupta de dincolo. Cum m-am gindit de la inceput centrala lui Ion arunca afara caldura intr-o mare veselie. Bine eu citesc si nu ma bag in treburile ce ma depasesc, nu imi dau nici cu u o, o sa treaca timp pana o sa pot sa ma compar cu domnul Andrei, Flavius, Avro, (pe domnu

Se pare ca totusi omu are izolare buna fata de mine dar; la Timisoara la fiul meu am facut o teracota cu schimbator 0,9 mp si consuma pe sezon 7-8 ms temperatura 18-
2025 si unde este soba si mai mult , o suprafata de 80 mp si acum cred ca a extins si holul si ajunge la 100 ca in vara am pus tripane si termopane la usa. <Miine ma duc in vacanta la el si la Arad la fiemea. eU CIND DAU DATE MA BAZEZ PE CEVA DIN SPATE CONCREET

flavius76
SUPORT
Posts: 2581
Joined: Wed Jul 04, 2012 12:04 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 31 times

Re: Boiler

Post by flavius76 » Thu Dec 19, 2013 10:02 pm

cheluakame wrote:Nea Bobo, o sa treaca timp pana o sa pot sa ma compar cu domnul Andrei, Flavius, Avro, (pe domnul Csomi nici nu-l pomenesc caci singur nu ajung la o astfel de experienta) sau chiar cu dumneata. Ei au in spate ani de experienta, eu cam pe vremea aceasta anul trecut aflam ce inseamna transfer termic, dubla combustie, si ca o instalatie poate fi calculata la "milimetru" :-(
Elevul bun, de regula ajunge sa-si depaseasca profesorii :thumbup:

Bobo
mester sobar
Posts: 1131
Joined: Sun Jul 15, 2012 8:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Re: Boiler

Post by Bobo » Thu Dec 19, 2013 10:05 pm

flavius76 wrote:
cheluakame wrote:Nea Bobo, o sa treaca timp pana o sa pot sa ma compar cu domnul Andrei, Flavius, Avro, (pe domnul Csomi nici nu-l pomenesc caci singur nu ajung la o astfel de experienta) sau chiar cu dumneata. Ei au in spate ani de experienta, eu cam pe vremea aceasta anul trecut aflam ce inseamna transfer termic, dubla combustie, si ca o instalatie poate fi calculata la "milimetru" :-(
Elevul bun, de regula ajunge sa-si depaseasca profesorii :thumbup:
Flavius astept

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Boiler

Post by user_banat_85 » Fri Dec 27, 2013 12:27 pm

Urmaresc de ceva timp problemele de pe alte forumuri in legatura cu legarea boilerelor si m-am gandit sa supunem dezbaterii aici careva aspecte.
Deoarece discutam despre boilere legate la agregate pe combustibili solizi cu periodicitatea de incarcare de 12 ore, capacitatea boilerului pe partea de ACM trebuie sa fie egala cu consumul de ACM in perioada celor 12 ore (ma refer 12 ore de activitate, caci daca noaptea nu se foloseste de ACM, putem considera ca volumul de stocare a boilerului trebuie sa fie egal cu consumul in 24 ore). Din mai multe surse se poate aproxima ca pentru locuinte se alege un stoc de minim 50 litri de persoana pentru 24 ore. Deci, daca avem in casa 4 persoane, atunci stocul de ACM in boiler trebuie sa fie de minim 200 litri.
In cazul in care avem dorinta pe timpul insorit sa captam ceva si de la soare, atunci volumul boilerului va creste si trebuie tinut cont ca doar partea superioara a lui, deservita de "serpentina" cazanului, sa poata stoca cei 200 litri. Cu alte cuvinte in perioada "fara soare" degeaba am un boiler de 300 litri, daca jumatatea superioara a lui nu-mi ofera decat 150 litri din necesarii 200l.
Acum, discutand despre modul de legare a boilerului in instalatie exista mai multe modalitati.
1. Boilerul este legat la cazan prin intermediul vanei cu 3 cai (cu sau fara prioritate pentru ACM).
In acest caz, boilerul va trebui selectat nu atat dupa "volumul stocat" , cat dupa compatibilitatea "serpentinei" cu puterea cazanului. Am spus asta, deoarece in comert majoritatea boilerelor au un raport "suprafata a "serpentinei" " la "volum ACM" total nepotrivit pentru a absorbi intreaga valoarea a fluxului termic produs de cazan.
In cazul acestei modalitati de legare a boilerului, pana cand nu se incalzeste ACM, agentul termic nu este admis in stocator sau instalatie. Daca suprafata "serpentinei" este corespunzatoare - in maxim 1 ora s-a incalzit boilerul si apoi "caldura" este trimisa catre stocator sau instalatie.
2. Bolerul este legat la stocator, la partea superioara a stocatorului. Doar stocatorul se leaga direct la cazan.
In acest caz, boilerul este tratat ca un orice alt consumator de agent termic cu temperatura ridicata. Suparafata serpentinei poate avea orice valoare, doar ca in acest caz trebuie avut in vedere timpul in care se va ajunge la nivelul portivit al ACM. In astfel de aplicatii ACM poate sa se incalzeasca si in 6 ore si in 10 ore..
In cazul acestei modalitati de legare a boilerului, in cazan focul poate sa fie stins, iar boilerul inca sa prepare ACM.
Varianta aceasta de legare a boilerului, chiar daca piata ofera boilere mai accesibile la pret, este mai dificila de ajustat, de pus "cap la cap" si prin urmare multi instalatori se plang ca "Teoria ne omoara". :)

Daca mai sunt si alte pareri - sunt gata sa le discutam.

flavius76
SUPORT
Posts: 2581
Joined: Wed Jul 04, 2012 12:04 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 31 times

Re: Boiler

Post by flavius76 » Fri Dec 27, 2013 8:08 pm

lisapet wrote:In cazul in care avem dorinta pe timpul insorit sa captam ceva si de la soare, atunci volumul boilerului va creste si trebuie tinut cont ca doar partea superioara a lui, deservita de "serpentina" cazanului, sa poata stoca cei 200 litri. Cu alte cuvinte in perioada "fara soare" degeaba am un boiler de 300 litri, daca jumatatea superioara a lui nu-mi ofera decat 150 litri din necesarii 200l.
Si eu analizam situatia cu aportul solar pe boiler, cred ca ar merge si varianta cu 2 boilere inseriate, unul cu serpentina legata la cazan si celalalt la panou solar. pe perioada verii se poate folosi doar cel pe solar, pe perioada iernii doar cel legat la cazan, iar cel pe solar ar aduce un mic aport la incalzirea apei reci.
lisapet wrote:Acum, discutand despre modul de legare a boilerului in instalatie exista mai multe modalitati.
1. Boilerul este legat la cazan prin intermediul vanei cu 3 cai (cu sau fara prioritate pentru ACM).
In cazul acestei modalitati de legare a boilerului, pana cand nu se incalzeste ACM, agentul termic nu este admis in stocator sau instalatie.
Te referi la vana cu 3 cai cu servomotor, care dirijeaza agentul termic doar catre boiler? Altfel nu vad diferenta fata de varianta 2
lisapet wrote:2. Bolerul este legat la stocator, la partea superioara a stocatorului. Doar stocatorul se leaga direct la cazan.

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Boiler

Post by user_banat_85 » Fri Dec 27, 2013 11:55 pm

flavius76 wrote:..Si eu analizam situatia cu aportul solar pe boiler, cred ca ar merge si varianta cu 2 boilere inseriate, unul cu serpentina legata la cazan si celalalt la panou solar. pe perioada verii se poate folosi doar cel pe solar, pe perioada iernii doar cel legat la cazan, iar cel pe solar ar aduce un mic aport la incalzirea apei reci.
Deacord, merge si cu doua boilere inseriate...

flavius76 wrote:
lisapet wrote:Acum, discutand despre modul de legare a boilerului in instalatie exista mai multe modalitati.
1. Boilerul este legat la cazan prin intermediul vanei cu 3 cai (cu sau fara prioritate pentru ACM).
In cazul acestei modalitati de legare a boilerului, pana cand nu se incalzeste ACM, agentul termic nu este admis in stocator sau instalatie.
Te referi la vana cu 3 cai cu servomotor, care dirijeaza agentul termic doar catre boiler?
In cazul nr.1 daca prepararea ACM este cu prioritate, atunci vana cu 3 cai este "de comutare" si este motorizata. Daca, insa, nu este cu prioritate, atunci vana cu 3 cai poate fi "de comutare" termomecanica (adica independenta electric). :)

Post Reply