Boiler

boilere cu acumulare, schimbatoare, sobe cu registri

Moderator: sobe

Post Reply
stelica_33
membru
Posts: 657
Joined: Fri Dec 14, 2012 5:49 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 0

Re: Boiler

Post by stelica_33 » Tue Nov 12, 2013 6:31 pm

Latest post of the previous page:

Va salut,
ca sa nu mai deschit un nou subiect,o sa intreb aici,poate n-o fi cu bănat...
Folosesc la bucatarie,boiler instant,asta e al 3lea,dar nici unul nu a avut furtun de dren,e musai sa-l montez?Ma gindesc sa-i fac la teava de scurgere o gaura si sa bag dernul acolo,dar cind se mai infunda chiuveta :crazy: mie ca o sa-l innec.Sa-i pun un vas,ceva,sau nu e nevoie?

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Boiler

Post by user_banat_85 » Wed Nov 13, 2013 7:06 am

stelica_33 wrote:..Folosesc la bucatarie,boiler instant,asta e al 3lea,dar nici unul nu a avut furtun de dren,e musai sa-l montez?
Stelica, eu unul nu "m-am prins" la ce serveste acel furtun de dren.. poti sa detaliezi mai mult?

stelica_33
membru
Posts: 657
Joined: Fri Dec 14, 2012 5:49 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 0

Re: Boiler

Post by stelica_33 » Thu Nov 14, 2013 7:54 pm

lisapet wrote: Stelica, eu unul nu "m-am prins" la ce serveste acel furtun de dren.. poti sa detaliezi mai mult?
D-le Andrei,nici eu nu m-am prins,instructiunile la boiler sint in toate limbile pamantului,numai RO nu este.Am cautat pe net si am gasit asta http://www.prodimar.ro/fisiere/2124__69 ... 8fs0nn.pdf dar trateaza denajul asta prea putin.
Am intirziat cu raspunsul,caci mi-a crapat placa de baza si video :oops: :crazy: Am ajuns la ce-am lasat de rau...

Instalatorul de Iasi
Referent
Posts: 273
Joined: Sat Sep 08, 2012 3:02 pm
Location: Iași
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Boiler

Post by Instalatorul de Iasi » Thu Nov 14, 2013 8:15 pm

Din ce am înțeles eu, pare a fi scurgerea de la supapa de siguranță (de suprapresiune). Dacă așa este, ar trebui tratată cu ceva mai multă considerație.

stelica_33
membru
Posts: 657
Joined: Fri Dec 14, 2012 5:49 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 0

Re: Boiler

Post by stelica_33 » Thu Nov 14, 2013 8:43 pm

Sint deacord,dar in ce mod,si cum?
Boilerul se pune deasupra chiuvetei,eu o sa-l pun sub chiuveta,ce ar tebui sa fac cu acel dren?

Bobo
mester sobar
Posts: 1131
Joined: Sun Jul 15, 2012 8:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Re: Modificare Boiler !

Post by Bobo » Thu Nov 14, 2013 10:12 pm

Nelu57 wrote:A făcut cineva pe aici vreo modificare la vre-un boiler ?...mai precis, la unul simplu, doar cu rezistenţă electrică, a incercat sau a reuşit să-i pună în interior serpentină ce va fi încălzită cu agent termic de la o centrală ?.
Am un Ariston SG80R (care momentan nu se mai fabrică) de 80L, cu rez. de 1500w cu anod magneziu şi termostat acţionat manual şi vreau să-i adaptez o serpentină. Poate ve-ţi zice că nu se merită dar a încercat măcar cineva aşa ceva?. În funcţie de răspunsurile voastre voi dezvolta postul...adică voi zice cum vreau să procedez.
Eu am facut acum 9 ani(practic altcineva la realizat) Daca esti interesat cum a lipit Cu cu Fe o sa-l intreb. Eu am luat teava de 15 fi 3 m el a decalot-o si a facut-o spirala. Pentru detalii sa imi scrii pe PM ca poate nu te gasesc, si raspund unde vreei. Acum este Cu la colac ar fi bun de 22 pe care il indoi pe un lemn cu iesirile corespunzatoare, Dupa un an l-am aruncat ca s-a fisurat, am luat unul Ariston cu 6oo de trei ani si nu am probleme,dar daca al tau este din inox merita.

Bogumil
junior
Posts: 76
Joined: Fri Oct 04, 2013 12:20 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Boiler

Post by Bogumil » Thu Nov 14, 2013 10:36 pm

Cum a decalit cuprul?

liviu-tiutiu
Moderator
Posts: 634
Joined: Tue Nov 13, 2012 2:13 pm
Location: Drobeta Turnu Severin
Has thanked: 7 times
Been thanked: 5 times
Contact:

Re: Boiler

Post by liviu-tiutiu » Fri Nov 15, 2013 8:22 am

Bogumil wrote:Cum a decalit cuprul?
Dupa cate imi aduc aminte, decalirea Cu se face prin incintare la rosu si scufundare in apa rece.

Bobo
mester sobar
Posts: 1131
Joined: Sun Jul 15, 2012 8:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Re: Boiler

Post by Bobo » Fri Nov 15, 2013 9:25 am

liviu-tiutiu wrote:
Bogumil wrote:Cum a decalit cuprul?
Dupa cate imi aduc aminte, decalirea Cu se face prin incintare la rosu si scufundare in apa rece.
nu este nevoie de decalire, cupru la colac este moale. Se ia nisip se cerne, se usuca in cuptor, se pune un dop jos ,se torna nisipil prin pilnie in teava, se bate, se completeaza, se pune dop ,.Se rolueste pe un lemn la o raza care sa permita in boiler. Pina sa se introduca se desface farfuria cu luminarea si rezistenta, se da jos izolarea se fac gaurile de intrare,se introduce serpentina in boiler prin invirtire tip surub avind raza mai mare decit cea a farrfuriei capac ,se sudeaza(asta nu stiu cum)se pune olandez la capete.La roluire sa fie in panta fara coturi pentru a evita dopurile de aer..La imbracatura cu spuma cred ca trebuie umblat ca sa intre din cauza capetelor serpentinei

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Boiler

Post by user_banat_85 » Sat Nov 16, 2013 9:28 am

stelica_33 wrote:Sint deacord,dar in ce mod,si cum?
Boilerul se pune deasupra chiuvetei,eu o sa-l pun sub chiuveta,ce ar tebui sa fac cu acel dren?
Stelica, daca este vorba de stutul supapei de siguranta atunci in acela se imbraca un furtun si se "leaga" la scurgere. In cazul in care nu ai piese de racordare cu scurgerea, prevede o ramificatie in capatul liber al careia montezi un dop, iar in acel dop faci o gaura cu 1mm mai mica decat diametrul exterior al furtunului..

stelica_33
membru
Posts: 657
Joined: Fri Dec 14, 2012 5:49 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 0

Re: Boiler

Post by stelica_33 » Sat Nov 16, 2013 7:58 pm

lisapet wrote: Stelica, daca este vorba de stutul supapei de siguranta atunci in acela se imbraca un furtun si se "leaga" la scurgere. In cazul in care nu ai piese de racordare cu scurgerea, prevede o ramificatie in capatul liber al careia montezi un dop, iar in acel dop faci o gaura cu 1mm mai mica decat diametrul exterior al furtunului..
Exact de acel stut e vorba,dar ce se intimpla daca se infunda chiuveta?Stutul respectiv comunica cu presiunea atmosferica,adica pot sufla pe el... E,nu mai conteaza,unde au mers trei boilere merge si al 4-lea :crazy:Inca nu l-am montat,voi vedea.Am posibilitatea sa reduc presiunea de apa,daca merg pe hidrofor reduc din presostat,daca merg pe apa curenta reduc din regulator.
Multumesc de raspuns.

Post Reply