Boiler

boilere cu acumulare, schimbatoare, sobe cu registri

Moderator: sobe

Post Reply
gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Boiler

Post by gi0 » Fri Oct 12, 2012 9:39 pm

Latest post of the previous page:

Buna seara.
Puteti sa-mi spuneti,din experientas d-voastra, daca merita pretul un puffer combinat,in care boilerul interior este din inox?Ma gandesc la partea stocatorului care este din otel si oricum o sa cedeze intro zi.
Cu stima.

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Boiler

Post by user_banat_85 » Fri Oct 12, 2012 9:53 pm

gi0 wrote:..din experientas d-voastra, daca merita pretul un puffer combinat,in care boilerul interior este din inox?
Din experienta mea:
1. Un boiler tank in tank a unei vestite firme belgiene s-a spart balonul exterior dupa doi ani de utilizare. Doar balonul din interior era din inox, cel din exterior era din otel negru. Dar a costat cateva mii de Euro. Subliniez a fost doar unul singur cu acest defect de fabricatie (prezenta catorva pori), celelalte vre-o zece pe care le-am mai montat nu au avut nici-o problema;
2. Un boiler tank in tank spaniol, care avea balonul pana jos (nu doar jumatatea superioara), i-am modificat legaturile, si l-am lasat pe post doar de boiler fara a mai fi folosit si pe post de stocator, deoarece mi se racea apa menajera si automatizarea tinea sursa de producere a caldurii doar pe "prepaprare ACM" si nu era OK..
3. Un boiler tank in tank austriac este foarte bine vazut de proprietar, dar a fost foarte greu, foarte dificil de "introdus" in camera tehnica (a fost scoase usile cu tot cu cadre, spart glafuri, etc)..

Cam astea au fost cu cele tank in tank..

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Boiler

Post by gi0 » Fri Oct 12, 2012 10:09 pm

Imi pare rau ptr propietarul cu usile.Chiar nu mai vreau sa mai stric nimic.Cateva mii de euro...hmm,e o suma...Cele belgiene am inteles din cele citite ca sunt bune,si cele de la Austria Email care sunt facute complet din otel.In fine,mai am o saptamana jumatate sa aleg.Ma uitam la Drazice,parca asa se numesc,dar cele combinate sunt de capacitate mica.Oricum va tin la curent cu alegerea facuta.
Toata stima.

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Boiler

Post by gi0 » Sat Oct 13, 2012 11:31 pm

Dl.Ciobimar,buna seara.
Am optat pentru un stocator combinat din cauza lipsei de spatiu si nu numai.Nu stiu de ce m-am lipit de acest Heizer trin model 1000(800/200)(postarea nr.12)...Acesta deja mentionat are serpentina superioara si in boiler.Mai astept o oferta pentru un boiler asemantor,MultiPover sau EoPower care are intrarile si esirile exact cum am realizat ultima schema afisata(m-a luminat dl.Lisapet) si se pare ca are si stratificare.O sa postez si o poza.Daca nu reusesc sa iau nici unul din cele doua mai sus mentionate,ma gandesc sa ahizitionez unul de la Austria Email.Nu e inca nimic batut in cuie.Mai imi surade unul dar pretul fara tva este f mare,insa e foarte bun din punct de vedere al capacitatii.Ca si pret,nici unul nu este mai ieftin de 8500ron.
Daca aveti spatiu suficient,va sugerez sa luati(daca nu aveti)puffer/boiler separate.
Sunt foarte deschis si altor sugestii facute de cei care monteaza sau exploateaza astfel de stcatoare.
Cu toata stima.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

ciobimar
membru special
Posts: 2686
Joined: Wed Jun 27, 2012 12:18 am
Has thanked: 43 times
Been thanked: 12 times

Re: Boiler

Post by ciobimar » Sun Oct 14, 2012 10:34 am

Multumesc frumos pentru raspuns...deocamdata nici nu stiu ce mi-ar trebui sigur..sa termin cu cazanul si o sa vad ce urmeaza pentru o functionare buna ...va doresc succes...

Gigi
senior
Posts: 1293
Joined: Mon Jul 02, 2012 11:15 am
Location: Bucuresti
Has thanked: 10 times
Been thanked: 17 times

Re: Boiler

Post by Gigi » Tue Oct 16, 2012 2:55 pm

Chiar ieri vb cu un coleg care sta la tara, aproape de Buc. si-mi zicea de un vecin care si-a facut un puffer de 1500 litri cu doua serpentine, una ptr centrala si una pentru centrala pe lemne(zice ca a facut economii mari), eu acum un an i-am vandut un pont unde sa caute pe net, sunt destule link-uri pe tema asta, sunt foarte scumpe cele originale ....dar ca sa revin, totul la costat 4200...LEI, rezervorul este din fibra de sticla si a dat pe el 2200 lei..pentru ranforsare a folosit lemn, si izolat cu spuma de poliuretan, nu stiu de unde a procurat asta, din acela care se combina, in rest daca vrei cumperi pentru apa dura un electrod....si cupru moale pentru serpentina, el l-a pus sus..in pod, merge prin cadere, dar eu am sa fac unul dupa explicatiile unora de pe....http://www.builditsolar.com/Projects/Sp ... Boiler.htm

si ceva aici

http://www.youtube.com/watch?v=EEWD6D7Vwbg

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Boiler

Post by gi0 » Tue Oct 16, 2012 3:48 pm

Dl. Ciobimar,iata si oferta ptr. cele doua boilere asemanatoare:
oferta pentru un boiler tanc/tanc 1000/200 ltr, cu 2 serpentine - ideal pentru instalatii pe lemne.
oferta 1. Multipower 1000/200 Austria - 1793,00 euro fara tva
oferta 2. boiler tanc/.tanc Heizer Italia - 1752,00 fara tva
Eu unul dintre aceste doua vreau sa cumpar.Primul are si stratificare ,asa am inteles.Amandoua sunt din otel,nu are nimic din inox.Asi fi preferat unul complet din inox facut la vreo firma (nu-l mai schimbi niciodata),dar nefiind acasa...Cu toata stima.

ciine
membru
Posts: 795
Joined: Mon Jul 02, 2012 7:53 am
Location: Valcea
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Boiler

Post by ciine » Tue Oct 16, 2012 5:09 pm

Foarte tare Gigi , la asa constructie nu m-as fi gandit , fibra de sticla este foarte stabila in timp dar nu am luat in calcul intarirea acesteia cu cadre de lemn si din cauza asta , crestea pretul constructiei.
Foarte tare , iese o constructie usoarsa, cit priveste spuma de izolare se compune din doua componente ,poliol si izocian (poliolul se fabrica la Oltchim pina sa-l inchida Ponta)

Vox13
membru
Posts: 241
Joined: Wed Sep 12, 2012 11:03 am
Location: Iasi
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Boiler

Post by Vox13 » Wed Oct 17, 2012 10:18 am

Pentru ranforsare trebuie sa folosesti lemn de esenta tare .Acesta este mai greu . Cred ca daca folosesti niste teava rectangulara de otel tot pe acolo ajungi cu greutatea ansamblului .

Gigi
senior
Posts: 1293
Joined: Mon Jul 02, 2012 11:15 am
Location: Bucuresti
Has thanked: 10 times
Been thanked: 17 times

Re: Boiler

Post by Gigi » Wed Oct 17, 2012 3:22 pm

Vox13 wrote:Pentru ranforsare trebuie sa folosesti lemn de esenta tare .Acesta este mai greu . Cred ca daca folosesti niste teava rectangulara de otel tot pe acolo ajungi cu greutatea ansamblului .

Corect, dar asta a folosit respectivul, sunt destule variante

Bobo
mester sobar
Posts: 1131
Joined: Sun Jul 15, 2012 8:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Re: Boiler

Post by Bobo » Sat Mar 23, 2013 8:12 pm

[quote="ciine"]

Ma puteti lamuri ce diferenta este la stratificarea apei intr-un boiler de 80 l? Sa presupunem ca la partea superioara este 60" cam cit este la baza?

Post Reply