Concentrator ("panou solar") ACM

boilere cu acumulare, schimbatoare, sobe cu registri

Moderator: sobe

lucione_cip
junior
Posts: 38
Joined: Sun Aug 11, 2013 4:55 pm
Location: Dabuleni
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Concentrator ("panou solar") ACM

Post by lucione_cip » Fri May 30, 2014 10:41 am

Latest post of the previous page:

el_nynyo wrote:celulele le folosesti ca sa alimentezi mecanismul de rotire?
cam ce wattaj au?
Bravo, frumoasa lucrare.
Acum eu nu stiu ce randament va avea al meu dar eu il folosesc pentru a incalzi apa din serpentina unui boiler.
Sper sa faca fata.
Celulele, defapt este un panou fotovoltaic realizat din 44 de celule a 1,8w/3,6A buc, insumate panoul ar avea 79 de wati, dar pana acum maximul "tras" din panou a fost 3A la 20V, deci 60W.
Si da il folosesc la alimentarea a tot panoului de comanda : sun tracker-ul pentru mecanismul de rotire, am prize de 12v Auto pt alimentare diverse, incarcator telefon, incarcare bateri auto, si cel mai des un compresor auto..
Panoul de comanda are de asemenea un Acumulator de 12v 12A, si cand se lasa seara, se aprind led-urile (4 "neoane" formate din 150 de leduri fiecare si, inca trei proiectoare led de 10w, deocamdata) care imi ilumineaza toata curtea pe timp de noapte iar concentratorul parcheaza la est, dimineata stingandu-se led-urile reluandu-si ciclu (incarcare acumulator.. etc)

panoul de comanda
https://lh3.googleusercontent.com/-_R88 ... 225653.jpg

"neon'" cu 150 de leduri
https://lh6.googleusercontent.com/-8px6 ... 102951.jpg

https://lh6.googleusercontent.com/-ZwYT ... 205649.jpg

Gigi
senior
Posts: 1293
Joined: Mon Jul 02, 2012 11:15 am
Location: Bucuresti
Has thanked: 10 times
Been thanked: 17 times

Re: Concentrator ("panou solar") ACM

Post by Gigi » Tue Jun 24, 2014 9:47 am

lucione_cip wrote:
el_nynyo wrote:celulele le folosesti ca sa alimentezi mecanismul de rotire?
cam ce wattaj au?
Bravo, frumoasa lucrare.
Acum eu nu stiu ce randament va avea al meu dar eu il folosesc pentru a incalzi apa din serpentina unui boiler.
Sper sa faca fata.
Celulele, defapt este un panou fotovoltaic realizat din 44 de celule a 1,8w/3,6A buc, insumate panoul ar avea 79 de wati, dar pana acum maximul "tras" din panou a fost 3A la 20V, deci 60W.
Si da il folosesc la alimentarea a tot panoului de comanda : sun tracker-ul pentru mecanismul de rotire, am prize de 12v Auto pt alimentare diverse, incarcator telefon, incarcare bateri auto, si cel mai des un compresor auto..
Panoul de comanda are de asemenea un Acumulator de 12v 12A, si cand se lasa seara, se aprind led-urile (4 "neoane" formate din 150 de leduri fiecare si, inca trei proiectoare led de 10w, deocamdata) care imi ilumineaza toata curtea pe timp de noapte iar concentratorul parcheaza la est, dimineata stingandu-se led-urile reluandu-si ciclu (incarcare acumulator.. etc)

panoul de comanda
https://lh3.googleusercontent.com/-_R88 ... 225653.jpg

"neon'" cu 150 de leduri
https://lh6.googleusercontent.com/-8px6 ... 102951.jpg

https://lh6.googleusercontent.com/-ZwYT ... 205649.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

el_nynyo
membru
Posts: 182
Joined: Thu Jan 03, 2013 12:44 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Concentrator ("panou solar") ACM

Post by el_nynyo » Mon Jun 30, 2014 3:08 pm

Poate sa imi zica si mie cineva unde am gresit sau vreun sfat?
Am montat acel panou reconditionat.
Undeva ceva nu merge bine dar nu stiu ce.
Acel panou acum l-am legat pe partea de serpentina a boilerului deci volum mare de apa nu incalzeste, e drept ca pompa e cam mare dar am incercat sa-i reduc din putere cu ajutorul robinetului de pe retur si totusi temperatura apei la iesire din panou este undeva la 40 de grade daca pompa merge in continuu.
Boilerul care il am are si o iesire un pic mai sus de jumatate pentru "circulare" daca as lega panoul in asa fel incat apa din boiler (ACM) sa treaca prin panou si o pompa mica sa plimbe apa oare ar merge mai bine?
P.S: dupa ce am terminat panoul l-am pus la soare plin cu apa si in 20 de minute apa clocotea in el totusi sunt 20 de metri liniari de teava.

flavius76
SUPORT
Posts: 2581
Joined: Wed Jul 04, 2012 12:04 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 31 times

Re: Concentrator ("panou solar") ACM

Post by flavius76 » Tue Jul 01, 2014 11:41 am

Si care e problema, nu se incalzeste boilerul?
Normal ar trebui o automatizare pentru panou solar, care sa comande pompa, asta pentru a nu merge pompa in continuu, ci doar cand e pe aport de incalzire.

lucione_cip
junior
Posts: 38
Joined: Sun Aug 11, 2013 4:55 pm
Location: Dabuleni
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Concentrator ("panou solar") ACM

Post by lucione_cip » Wed Aug 06, 2014 4:15 pm


Gigi
senior
Posts: 1293
Joined: Mon Jul 02, 2012 11:15 am
Location: Bucuresti
Has thanked: 10 times
Been thanked: 17 times

Re: Concentrator ("panou solar") ACM

Post by Gigi » Fri Aug 15, 2014 1:53 pm

Bravo Luciane!....si merci pentru poze, incearca sa-ti transformi hobby-ul in afacere, si vb serios aici..este o piata noua, lumea este inca reticenta dar eu cred ca deschisa(poate unii), iti multumesc de asemenea ptr schema atasata, asa cum cei de la redrok.com promoveaza si ajuta cu informatii in zona CSP..heliostate, asa faci si tu, te felicit, poate ca ar trebui sa postezi si pe alte forumuri, vezi Misiunea Casa si _reclama_ in zona instalatiilor solare, am deschis si pe acolo niste subiecte si a iesit ce a iesit, esti in masura sa-i contrazici..ptr ca ai cu ce, mai ales la randament si costuri.


Daca poti sa ne spui cam cat costa electronica, ptr o axa sau doua(daca nu aici..pe PM)

gabikrx
junior
Posts: 7
Joined: Sat Oct 18, 2014 6:01 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Concentrator ("panou solar") ACM

Post by gabikrx » Sun Oct 19, 2014 5:45 am


lucione_cip
junior
Posts: 38
Joined: Sun Aug 11, 2013 4:55 pm
Location: Dabuleni
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Concentrator ("panou solar") ACM

Post by lucione_cip » Sun Oct 19, 2014 6:36 pm

Se gaseste si la noi in tara ?

gabikrx
junior
Posts: 7
Joined: Sat Oct 18, 2014 6:01 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Concentrator ("panou solar") ACM

Post by gabikrx » Mon Oct 20, 2014 8:26 am

nu cred. poti sa cauti tot pe alibaba tuburi de-astea deschise la ambele capete, sa ceri pret pt ¨sample¨ (ai nr de buc minim) si sa ceri si pret pt shipping prin posta normala (tnt, dhl). Eu am cumparat de mai multe ori de aici , iar pt produse sub 300-400 usd an cerut sa imi scrie pe invoice (foaia de pe pachet cu pretul) suma sub 50 de usd, ca sa nu mai platesti nici o taxa de import ;)
Cred ca am vz sample de 10 buc, si sunt sigur ca dc nu ai ce face cu restul de 9 buc o sa le vinzi repede :)

Post Reply