Acum este Vin Dec 15, 2017 8:03 pm

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 564 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 53, 54, 55, 56, 57
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Instalatia in termosifon
Postare numar:#561  MesajScris: Lun Iun 01, 2015 11:57 am 
Neconectat
senior

gheorghe7 scrie:
Salutare, am o intrebare legata de un mesaj mai vechi.
1. se face termosifonare la diferenta de nivel pe care o am eu?
2. ce diametru sa aiba tevile intre cazan si puffer ca sa nu vina apa foarte rece in cazan?
3. Daca pun stut de tur la 20 de cm de preaplin si de retur la 20 cm de baza pufferului, e bine?
4. Daca o sa schimb cazanul (simplu acum, dar are ceva ani) cu unul pe gazeificare, se schimba situatia cumva? Glicol nu cred ca o sa adaug, dar... cine stie.
Multumesc mult pt ajutor!

1. Pentru termosifonare trebuie ca presiunea disponibila aparuta din cauza stratificarii sa fie mai mare decat pierderile de presiune.

Haideti sa o luam pe rand si sa vedem cum daca se poate.
Ce diferenta va fi intre centrul cazanului si centrul pufferului?
Ce tip de cazan aveti (pentru a gasi pierderile hidraulice interne)?
Ce tip de teava veti folosi (polimeri, cupru, otel)?
Se foloseste vana de amestec intre cazan si puffer? Ce tip?

2. Se va stabili dupa prima intrebare (diferenta de inaltime intre centru cazan si centru puffer).
3. Ramane de vazut cum se poate obtine o presiune disponibila mai mare.
4. Daca pierderile interne sunt la fel atunci nu sunt probleme. Glicolul va incetini circulatia.

Sus

Postare numar:#562  MesajScris: Mar Mar 01, 2016 6:35 pm 
Conectat
membru

Buna.Am descoperit si eu acest forum mai in toamna trecuta. Am citit de atunci toata iarna despre aceste agregate. Am o casa in constructie. In acest moment casa este acoperita si geamurile puse.Planuiesc sa fac o soba in clopote si tavanul fiind din grinzi din lemn as incerca sa fac instalatia de incalzire in termosifon, asta doar daca gasesc ajutor pe acest forum(mai bine zis mura in gura). Am gasit programul de calcul pentru termosifon dar mi-am prins urechile,cel de necesar termic l-am deslusit cred.Deoarece urmeaza sa fac instalatia electrica , sa pun extrudat si sapa de vreo 5 cm, cred ca ar trebui sa ingrop si tevile de retur Pun mai jos planul casei care este doar parter si necesarul termic calculat cu programul gasit tot pe acest forum.
Fişiere ataşate:
1.png
Fişiere ataşate:
DSCN0206.JPG

Ce diametre de teava sa folosesc, Este suficient teava de cupru 35 de la soba pana la baie unde ramane o buna parte de energie termica(boiler,calorifer baie si calorifer hol). Si mai departe pana la urmatorul calorifer 28 iar la ultimul 22. Nu ma pricep sa folosesc calculatorul pentru termosifon. Daca are cineva timp de pierdut cu mine raman dator forever. Moltumesc mult.

Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Sus

Postare numar:#563  MesajScris: Vin Mar 04, 2016 1:04 am 
Neconectat
SUPORT

Trebuie facuta mai intai o aproximare a traseului tevilor, puterea termica necesara pe fiecare calorifer, apoi se poate face o idee daca merge si la ce diametre. Daca schimbatorul e la acelas nivel cu caloriferele e de preferat ca returul sa nu coboare sub nivelul schimbatorului, baza schimbatorului sa fie cel mai jos punct al instalatiei, tevile de tur la nivelul tavanului trebuie lasate la vedere sa se poata face racirea agentului termic pe ele.
Boilerul nu prea merge in termosifon, doar daca e boiler tank in tank.

Sus

Postare numar:#564  MesajScris: Sâm Mar 05, 2016 1:10 pm 
Conectat
membru

Multumesc de informatii, o sa renunt la termosifon deoarece nu vreau sa vad tevi prin casa.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 564 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 53, 54, 55, 56, 57

Ora este UTC + 2