Instalatia in termosifon

sobe cu termosifonare, acm

Moderator: sobe

Post Reply
avro
senior
Posts: 2243
Joined: Tue Dec 25, 2012 2:25 pm
Location: Pascani, Cahul, RM
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Instalatia in termosifon

Post by avro » Tue Nov 26, 2013 8:03 pm

Latest post of the previous page:

luvio wrote:Astazi am avut "deosebita placere" sa constat ca o instalatie care functiona in termosifon dupa ce am intorodus glicol sa nu mai functioneze. E adevarat ca am introdus o concentratie cam mare respectiv juma/juma insa nu ma asteptam la asa o bucurie, deci aviz altor amatori.
O sa incerc sa o mai diluez sa vad ce si cum in continuare.
Cu apa curata insa nu pot lasa instalatia, deoarece exista riscul ca in timpul iernii sa nu fie folosita o perioada de timp si atunci apare riscul de inghet care poate fi o adevarata...placere.
Si care e cauza ca nu functioneaza termosifonul? De dilatat oricum ar trebui sa se dilate. Atunci ce il impiedica sa circule? Da-ne te rog ceva detalii caci m-ai facut curios la culme. Multumesc anticipat.

luvio
membru
Posts: 556
Joined: Tue Oct 02, 2012 8:58 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Instalatia in termosifon

Post by luvio » Tue Nov 26, 2013 8:33 pm

avro wrote: Si care e cauza ca nu functioneaza termosifonul? De dilatat oricum ar trebui sa se dilate. Atunci ce il impiedica sa circule? Da-ne te rog ceva detalii caci m-ai facut curios la culme. Multumesc anticipat.
Pare-se ca datorita viscozitatii mari a glicolului se reduce mult viteza de circulatie a agentului fapt care ingreuneaza circulatia agentului termic.
Am ridicat temperatura pe tur pina la 85 de grade in speranta ca o temp. mai mare va pune agentul sa circule insa am observat ca la partea superioara caldura nu fugea spre radiatoare. Miscarea agentului termic era deosebit de inceata si dupa o perioada destul de lunga agentul caldut a ajuns pina la intrarea in radiatoare insa eu deja oprisem focul intrucit am observat ca temperatura crestea repede in schimbator insa acest lucru nu se regasea pe traseu si la radiatoare si n-am dorit sa ajung la fierbere.
La probele facute inainte de a introduce glicolul cind temperatura la schimbator trecea de 35 de grade acest lucru se simtea instant si la calorifere.

avro
senior
Posts: 2243
Joined: Tue Dec 25, 2012 2:25 pm
Location: Pascani, Cahul, RM
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Instalatia in termosifon

Post by avro » Tue Nov 26, 2013 8:50 pm

In asa caz e problema. Chiar si pompa consuma mai mult curent pentru a pune in circulatie agentul termic. Sunt alte optiuni afara de glicol?
Multumim pentru informatie :thankyou:

tonyst
senior
Posts: 3687
Joined: Fri Jan 04, 2013 11:11 am
Location: Constanta
Has thanked: 10 times
Been thanked: 14 times

Re: Instalatia in termosifon

Post by tonyst » Mon Dec 09, 2013 2:36 pm

pentru pierderile locale , sper sa se vada :

atentie la unitatea de masura
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

tonyst
senior
Posts: 3687
Joined: Fri Jan 04, 2013 11:11 am
Location: Constanta
Has thanked: 10 times
Been thanked: 14 times

Re: Instalatia in termosifon

Post by tonyst » Mon Dec 09, 2013 7:58 pm

La radiatoare , eu am 2,5 mai nou este 2 .

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Instalatia in termosifon

Post by user_banat_85 » Sat Dec 14, 2013 11:28 pm

luvio wrote:
avro wrote: Si care e cauza ca nu functioneaza termosifonul? .. ce il impiedica sa circule? ..
Pare-se ca datorita viscozitatii mari a glicolului ...
Corect, @luvio, datorita viscozitatii se mareste frecarea si coloana de lichid racit nu mai poate sa dizlocuiasca atat de usor coloana de lichid incalzit..
Deaceea daca exista situatii de necesitate in folosirea antigelului de acest lucru trebuie tinut cont la calcule. Pentru colegii cu mai putina experienta pot confirma ca la inlocuirea agentului termic cu antigel se modifica si caracteristica hidraulica al instalatiei si consumul de energie electrica absorbita de motorul pompei de circulatie. 8-)

luvio
membru
Posts: 556
Joined: Tue Oct 02, 2012 8:58 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Instalatia in termosifon

Post by luvio » Sun Dec 15, 2013 8:06 am

avro wrote:... Sunt alte optiuni afara de glicol? ..
Da sunt, golirea instalatiei pe perioada cit nu se face incalzirea daca exista riscul ca agentul sa inghete sau folosirea in tandem cu un alt sistem de incalzire care sa tina agentul la o temperatura de siguranta.

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Instalatia in termosifon

Post by user_banat_85 » Sun Dec 15, 2013 8:42 am

luvio wrote:
avro wrote:... Sunt alte optiuni afara de glicol? ..
Da sunt, golirea instalatiei pe perioada cit nu se face incalzirea daca exista riscul ca agentul sa inghete sau folosirea in tandem cu un alt sistem de incalzire care sa tina agentul la o temperatura de siguranta.
Sunt de parerea ca instalatia poate fi dimensionata pentru a functiona cu antigel daca de la bun inceput se stie ca este o casa de vacanta (spre exemplu). Sunt deacord ca daca acest lucru nu a fost luat in calcul si nu exista nici-o posibilitate ca macar cineva sa vina din cand in cand sa dea un foc instalatia sa fie dotata cu o rezistenta electrica (sau mai multe) pentru a nu fi golita de agent termic.

iulian72
junior
Posts: 149
Joined: Wed Feb 20, 2013 5:38 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Instalatia in termosifon

Post by iulian72 » Tue Dec 31, 2013 1:25 am

lisapet wrote: ...datorita viscozitatii se mareste frecarea si coloana de lichid racit nu mai poate sa dizlocuiasca atat de usor coloana de lichid incalzit...
De aceea daca exista situatii de necesitate in folosirea antigelului de acest lucru trebuie tinut cont la calcule. Pentru colegii cu mai putina experienta pot confirma ca la inlocuirea agentului termic cu antigel se modifica si caracteristica hidraulica al instalatiei si consumul de energie electrica absorbita de motorul pompei de circulatie. 8-)
La chestia cu antigelul sau glicolul m-am gandit si eu. :think:

In circuitele de termosifonare se poate monta un BEP intre registrul din soba/cazan si radiatoare ?
As monta in BEP o rezistenta electrica de 500W care sa fie alimentata cand temperatura apei scade sub +4*C.

Mai nou auzisem sa se bage apa din put (+12*C) prin instalatia de incalzire, iar surplusul de apa sa curga pe la preaplinul din vasul de expansiune VED (controlat cu un termostat imersat, sub +4*C).


http://www.mirpodelki.ru/index.php?id=59" onclick="window.open(this.href);return false;

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Instalatia in termosifon

Post by user_banat_85 » Tue Dec 31, 2013 12:46 pm

iulian72 wrote:..In circuitele de termosifonare se poate monta un BEP intre registrul din soba/cazan si radiatoare ?
Cu ce scop? BEP se foloseste pentru a separa circuitele cu diferite valori ale pierderilor hidraulice. In cazul circulatiei libere care ar fi rostul?
iulian72 wrote: As monta in BEP o rezistenta electrica de 500W care sa fie alimentata cand temperatura apei scade sub +4*C.
Da, asta e o idee buna cu prevederea unei/unor rezistente in instalatia in termosifon.. Asa am prevazut si eu la o instalatie cu circulatie libera.. Pe post de rezistente am prevazut rezistente de boiler dotate cu termostat imersat..
iulian72 wrote: Mai nou auzisem sa se bage apa din put (+12*C) prin instalatia de incalzire, iar surplusul de apa sa curga pe la preaplinul din vasul de expansiune VED (controlat cu un termostat imersat, sub +4*C).
Apa de put poate fi folosita ca sursa de caldura pentru a preveni scaderea temperaturii in instalatie, insa doar prin schimbator intermediar, nu direct introdusa in instalatie.. Dupa mine ar fi mai corect sa se efectuieze un calcul cat ar costa aceasta solutie versus folosirea rezistentelor electrice.

iulian72
junior
Posts: 149
Joined: Wed Feb 20, 2013 5:38 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Instalatia in termosifon

Post by iulian72 » Tue Dec 31, 2013 4:09 pm

Sa spunem ca am avea 1 cazan zidit si 1 soba cu plita, fiecare cu cate un registru cu apa, ambele sa trimita caldura in aceleasi calorifere din casa. Indiferent ca sunt ambele surse calde (fierbinti) sau numai una din ele, fara vane, fara robineti ....
Daca tot este termosifonare, atunci fara pompe, fara automatizare ........ si fara robineti.
De aici mi-a venit ideea de BEP pentru "mixare" .... sau mai bine ar merge cate un distribuitor pe tur si un colector pe retur ?
lisapet wrote: Cu ce scop? BEP se foloseste pentru a separa circuitele cu diferite valori ale pierderilor hidraulice. In cazul circulatiei libere care ar fi rostul?
...
Asa am prevazut si eu la o instalatie cu circulatie libera.. Pe post de rezistente am prevazut rezistente de boiler dotate cu termostat imersat
...
Rezistenta se monteza pe retur la intrarea in cazan, iar termostatul imersat pe turul cazanului?
Dar daca as adopta o bucla/grup de amestec cu VTC (similar circ. fortat, dar fara pompa / +60*C) ar mai functiona termosifonarea ? In acest caz unde as plasa rezistenta electrica si termostatul imersat pentru protectia anti-inghet ?

Post Reply