Instalatia in termosifon

sobe cu termosifonare, acm

Moderator: sobe

Post Reply
ciine
membru
Posts: 795
Joined: Mon Jul 02, 2012 7:53 am
Location: Valcea
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Instalatia in termosifon

Post by ciine » Tue Jul 17, 2012 10:43 pm

Latest post of the previous page:

Nu am inteles notiunea de presiune de curgere?
era vorba de : P=g x ("ro"rece - "ro" cald) x h

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Instalatia in termosifon

Post by user_banat_85 » Tue Jul 17, 2012 10:54 pm

ciine wrote:
Nu am inteles notiunea de presiune de curgere?
era vorba de : P=g x ("ro"rece - "ro" cald) x h
Aha, eu o cunosc ca presiunea disponibila de circulatie, dar probabil asa imi vine comod sa o traduc din rusa..
In regula.

In unele surse am vazut ca este numita presiune termica..

ciobimar
membru special
Posts: 2686
Joined: Wed Jun 27, 2012 12:18 am
Has thanked: 43 times
Been thanked: 12 times

Re: Instalatia in termosifon

Post by ciobimar » Mon Jul 23, 2012 7:48 am

Cred ca tot despre acest subiec e vorba ...asa ca atasez acest linc ...sper ca e ok...diferite variante,exemple...

http://www.mirpodelki.ru/index.php?id=59

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Instalatia in termosifon

Post by user_banat_85 » Mon Jul 23, 2012 10:32 pm

ciobimar wrote:Cred ca tot despre acest subiec e vorba ...asa ca atasez acest linc ...sper ca e ok...diferite variante,exemple...
http://www.mirpodelki.ru/index.php?id=59
Da, acolo sunt prezentate scheme de instalatii in termosifon, in realitate, insa, ele sunt mult mai multe.. si nu-mi place acel desen care este prezentat cu tevi de 50mm, apoi cu 40mm-32mm .. prea din topor...
Eu vreau sa va spun ca acestea se calculeaza pentru a optimiza dimensiunile tevilor.. Toata lumea fuge de termosifon, caci "trebuie sa folosesti tevi cu diametre mari - si va arata inestetic"... Nu este chiar asa! :)

Victorine
junior
Posts: 48
Joined: Tue Jul 24, 2012 9:50 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Instalatia in termosifon

Post by Victorine » Mon Aug 20, 2012 9:14 pm

Desi nu se incadreaza la termosifon, as avea o intrebare referitoare la vasul de expansiune deschis (care se foloseste si la instalatiile in termosifon): trebuie racordat cu un diametru minim sau conteaza doar inaltimea coloanei de apa? Pot sa folosesc teava de Cu 18mm?

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Instalatia in termosifon

Post by user_banat_85 » Tue Aug 21, 2012 12:33 am

Victorine wrote:Desi nu se incadreaza la termosifon, as avea o intrebare referitoare la vasul de expansiune deschis (care se foloseste si la instalatiile in termosifon): trebuie racordat cu un diametru minim sau conteaza doar inaltimea coloanei de apa? Pot sa folosesc teava de Cu 18mm?
Ba da - se incadreaza si la termosifon. Diametrul de racordare depinde de volumul dizlocuit calculat si puterea termica a cazanului. Cu marirea valorii volumului dizlocuit - se mareste si diametrul racordului. Ideea este ca acel volum rezultat in urma dilatarii sa reuseasca sa se "strecoare" in vasul de expansiune.
Pentru cata apa ai d-ta (fara a intercala un stocator) in instalatia de acasa poti folosi leger teava de Cu18mm.
Coloana (inaltimea amplasarii vasului) este importanta doar pentru a ridica punctul de fierbere.

Victorine
junior
Posts: 48
Joined: Tue Jul 24, 2012 9:50 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Instalatia in termosifon

Post by Victorine » Mon Aug 27, 2012 11:32 pm

Am dificultati in a gasi un vas de expansiune deschis. La mine in oras se gaseste doar cel de la Termofarc, la Dedeman, cu diferite dimensiuni. Totusi, in conditiile in care aproape toti producatorii de cazane pe lemne recomanda instalarea in sistem deschis, nu pot sa cred ca oferta de vase de expansiune deschise e asa marunta... Deocamdata varianta unui VED manufacturat ramane ultima, orice sfat e binevenit, daca stiti vreun producator va rog dati-mi de stire!

sandy76
membru
Posts: 839
Joined: Thu Jul 05, 2012 9:30 pm
Location: -La 10 minute de Ploiesti
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Instalatia in termosifon

Post by sandy76 » Mon Aug 27, 2012 11:40 pm

-Eu am folosit o oala de inox in care se facuse o gaura pe fund, am largit-o si gata VED.
-Daca nu ai una poti cumpara, cele din inox subtire sunt destul de ieftine fata de un VED dedicat, sau daca ai acasa o masina de spalat din generatia veche cu incarcare pe sus si nu o folosesti se poate adapta intr-un VED fara probleme. :idea:
Last edited by sandy76 on Mon Aug 27, 2012 11:53 pm, edited 1 time in total.

user_banat_63
senior
Posts: 1535
Joined: Thu Jun 21, 2012 2:37 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Instalatia in termosifon

Post by user_banat_63 » Mon Aug 27, 2012 11:47 pm

Victorine wrote:Am dificultati in a gasi un vas de expansiune deschis. La mine in oras se gaseste doar cel de la Termofarc, la Dedeman, cu diferite dimensiuni. Totusi, in conditiile in care aproape toti producatorii de cazane pe lemne recomanda instalarea in sistem deschis, nu pot sa cred ca oferta de vase de expansiune deschise e asa marunta... Deocamdata varianta unui VED manufacturat ramane ultima, orice sfat e binevenit, daca stiti vreun producator va rog dati-mi de stire!
O cunostinta, dupa spusele lui, foloseste ca vas de expansiune deschis, un boiler de 50 L, pus in pod.

Victorine
junior
Posts: 48
Joined: Tue Jul 24, 2012 9:50 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Instalatia in termosifon

Post by Victorine » Mon Aug 27, 2012 11:49 pm

Ideea e sa folosesc un VED cat mai aproape de cel teoretic, cu racord la tur si retur, racord de siguranta la tur (pentru situatiile de avarie), refulare si aerisire - aceasta din urma este de dorit sa fie tot sub forma unui racord pentru a minimiza pierderile prin evaporare, deci un VED de forma unei oale este exclus. Alimentarea se va face manual, deci nu automat de la retea prin robinet cu flotor. Daca se poate de forma rectangulara, pentru a fi mai usor de izolat, vasul fiind amplasat in pod, dar nu e o conditie obligatorie.

user_banat_63
senior
Posts: 1535
Joined: Thu Jun 21, 2012 2:37 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Instalatia in termosifon

Post by user_banat_63 » Mon Aug 27, 2012 11:55 pm

Victorine wrote:Ideea e sa folosesc un VED cat mai aproape de cel teoretic, cu racord la tur si retur, racord de siguranta la tur (pentru situatiile de avarie), refulare si aerisire - aceasta din urma este de dorit sa fie tot sub forma unui racord pentru a minimiza pierderile prin evaporare, deci un VED de forma unei oale este exclus. Alimentarea se va face manual, deci nu automat de la retea prin robinet cu flotor. Daca se poate de forma rectangulara, pentru a fi mai usor de izolat, vasul fiind amplasat in pod, dar nu e o conditie obligatorie.
VED?= Vas de expansiune deschis... :) am mai invatat o prescurtare.

Post Reply