Instalatia in termosifon

sobe cu termosifonare, acm

Moderator: sobe

iulian72
junior
Posts: 149
Joined: Wed Feb 20, 2013 5:38 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Instalatia in termosifon

Post by iulian72 » Thu Feb 13, 2014 10:14 pm

Latest post of the previous page:

Instalatie de incalzire cu termosifonare - casa la parter, fara subsol (vezi pdf).
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Vox13
membru
Posts: 241
Joined: Wed Sep 12, 2012 11:03 am
Location: Iasi
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Instalatia in termosifon

Post by Vox13 » Fri Feb 21, 2014 12:41 pm

In materialul tau mai toate schitele au specificatia ca tevile sa nu fie ingropate in tencuiala sau izolate . Eu m-am gandit sa fac instalatia din tevi de otel cu filet, vroiam sa le bag intr-o sapa ...Oare cat influienteaza termosifonarea inglobarea intr-un strat de beton (sapa de ciment cu nisip ) a unei tevi de otel ? Trebie marite diametrele in cazul asta ?
Avro zicea la un moment dat de o instalatie de ppr care nu stimula termosifonarea ...

tonyst
senior
Posts: 3687
Joined: Fri Jan 04, 2013 11:11 am
Location: Constanta
Has thanked: 10 times
Been thanked: 14 times

Re: Instalatia in termosifon

Post by tonyst » Fri Feb 21, 2014 1:55 pm

Vox13 wrote:In materialul tau mai toate schitele au specificatia ca tevile sa nu fie ingropate in tencuiala sau izolate . Eu m-am gandit sa fac instalatia din tevi de otel cu filet, vroiam sa le bag intr-o sapa ...Oare cat influienteaza termosifonarea inglobarea intr-un strat de beton (sapa de ciment cu nisip ) a unei tevi de otel ? Trebie marite diametrele in cazul asta ?
Avro zicea la un moment dat de o instalatie de ppr care nu stimula termosifonarea ...
Se urmareste ca turul sa fie izolat , iesire cazan -intrare in cladire ( spre partea superioara ) si returul sa se poata raci ( intrare cazan - iesire cladire ) , sa realizeze dt aproape de cel calculat = ajuta termosifonarea . In rest poti sa le ingropi cum vrei , preferabil pozarea lor (aparent) in caz de ceva ......

Bobo
mester sobar
Posts: 1131
Joined: Sun Jul 15, 2012 8:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Re: Instalatia in termosifon

Post by Bobo » Fri Feb 21, 2014 3:34 pm

tonyst wrote:
Vox13 wrote:In materialul tau mai toate schitele au specificatia ca tevile sa nu fie ingropate in tencuiala sau izolate . Eu m-am gandit sa fac instalatia din tevi de otel cu filet, vroiam sa le bag intr-o sapa ...Oare cat influienteaza termosifonarea inglobarea intr-un strat de beton (sapa de ciment cu nisip ) a unei tevi de otel ? Trebie marite diametrele in cazul asta ?
Avro zicea la un moment dat de o instalatie de ppr care nu stimula termosifonarea ...
Se urmareste ca turul sa fie izolat , iesire cazan -intrare in cladire ( spre partea superioara ) si returul sa se poata raci ( intrare cazan - iesire cladire ) , sa realizeze dt aproape de cel calculat = ajuta termosifonarea . In rest poti sa le ingropi cum vrei , preferabil pozarea lor (aparent) in caz de ceva ......
Ia vezi ce am vazut eu la o schita de termosifonare , in legatura cu izolarea ei sau tencuiala
Termosifon - casa parter_fara subsol.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Bobo
mester sobar
Posts: 1131
Joined: Sun Jul 15, 2012 8:42 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times

Re: Instalatia in termosifon

Post by Bobo » Sat Feb 22, 2014 2:00 pm

Va mai pun una
Instalatia de incalzire - vrs. termosifon.rar
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

tonyst
senior
Posts: 3687
Joined: Fri Jan 04, 2013 11:11 am
Location: Constanta
Has thanked: 10 times
Been thanked: 14 times

Re: Instalatia in termosifon

Post by tonyst » Sat Feb 22, 2014 4:49 pm

Bobo wrote:Va mai pun una
Instalatia de incalzire - vrs. termosifon.rar
Da nea Gigi ,exact , ce am spus mai sus este similar cu ce ai postat si conform unor citate(Andrei) extrase de mine :

Am efectuat un calcul si avem cel putin doua variante de configurare a traseului prin casa:
1. Turul plecat din schimbator este neizolat (portiunea verticala), lungimea traseului pe orizontala de la turul schimbatorului pana la turul celui mai indepartat calorifer din hol - 24,2 m, distanta intre mijlocul schimbatorului si turul orizontal amplasat sub tavan (la cca 5cm mai jos) - 1,55 m, centrul caloriferelor din hol l-am considerat a fi cu 30 cm mai jos decat centrul schimbatorului din soba, pentru a evita formarea condensului pe schimbator am ales ca temperatura turului va fi +90 grd C, iar returul va avea +70 grd C.
In acest caz formula de stabilire a presiunii disponibile capata forma:
9,81x[0,4 x 24,2 x 1,55 - 0,3 (977,7-965,2)] = 9,81x[15-3,75]=110 Pa.

2. Conditiile raman aceleas, doar ca pentru a mari valoarea presiunii disponibile vom termoizola turul plecat din schimbator (portiunea verticala). Atunci valoarea presiunii disponibile se modifica astfel:
9,81x[1,0 x 24,2 x 1,55 - 0,3 (977,7-965,2)] = 9,81x[37,5-3,75]=331 Pa.

Dupa cum se poate observa, chiar daca componenta ce tine cont de diferenta de nivel intre centru caloriferului si centru schimbatorului are valoare negativa - ne salveaza distanta lunga (portiunea pe orizontala) de la prima portiune verticala de langa schimbator pana la ultima portiune verticala al celui mai indepartat calorifer (turul in coborare).

Vox13
membru
Posts: 241
Joined: Wed Sep 12, 2012 11:03 am
Location: Iasi
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Instalatia in termosifon

Post by Vox13 » Sat Apr 05, 2014 10:59 am

Deci ca idee turul ar merge facut din ppr iar returul din otel/cupru?

flavius76
SUPORT
Posts: 2581
Joined: Wed Jul 04, 2012 12:04 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 31 times

Re: Instalatia in termosifon

Post by flavius76 » Wed Apr 09, 2014 1:47 pm

Cred ca invers e indicat, turul din metal si eventual returul din ppr. Care ar fi logica turului din ppr?

tonyst
senior
Posts: 3687
Joined: Fri Jan 04, 2013 11:11 am
Location: Constanta
Has thanked: 10 times
Been thanked: 14 times

Re: Instalatia in termosifon

Post by tonyst » Wed Apr 09, 2014 3:23 pm

flavius76 wrote:Cred ca invers e indicat, turul din metal si eventual returul din ppr. Care ar fi logica turului din ppr?
Flavius , cat e de calculat ..... ti a lasat eventualitatea returului din PPR , turul poate mai scapi o temperatura aproape de 100 gr. C .

Vox13
membru
Posts: 241
Joined: Wed Sep 12, 2012 11:03 am
Location: Iasi
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Instalatia in termosifon

Post by Vox13 » Wed Apr 09, 2014 7:28 pm

tonyst wrote: Am efectuat un calcul si avem cel putin doua variante de configurare a traseului prin casa:
1. Turul plecat din schimbator este neizolat (portiunea verticala), lungimea traseului pe orizontala de la turul schimbatorului pana la turul celui mai indepartat calorifer din hol - 24,2 m, distanta intre mijlocul schimbatorului si turul orizontal amplasat sub tavan (la cca 5cm mai jos) - 1,55 m, centrul caloriferelor din hol l-am considerat a fi cu 30 cm mai jos decat centrul schimbatorului din soba, pentru a evita formarea condensului pe schimbator am ales ca temperatura turului va fi +90 grd C, iar returul va avea +70 grd C.
In acest caz formula de stabilire a presiunii disponibile capata forma:
9,81x[0,4 x 24,2 x 1,55 - 0,3 (977,7-965,2)] = 9,81x[15-3,75]=110 Pa.

2. Conditiile raman aceleas, doar ca pentru a mari valoarea presiunii disponibile vom termoizola turul plecat din schimbator (portiunea verticala). Atunci valoarea presiunii disponibile se modifica astfel:
9,81x[1,0 x 24,2 x 1,55 - 0,3 (977,7-965,2)] = 9,81x[37,5-3,75]=331 Pa.

Dupa cum se poate observa, chiar daca componenta ce tine cont de diferenta de nivel intre centru caloriferului si centru schimbatorului are valoare negativa - ne salveaza distanta lunga (portiunea pe orizontala) de la prima portiune verticala de langa schimbator pana la ultima portiune verticala al celui mai indepartat calorifer (turul in coborare).

flavius76
SUPORT
Posts: 2581
Joined: Wed Jul 04, 2012 12:04 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 31 times

Re: Instalatia in termosifon

Post by flavius76 » Thu Apr 10, 2014 12:00 am

Ppr ca material nu poate suplini termoizolarea turului ascendent decat partial, apoi se pune problema rezistentei materialului in timp la temperaturi ridicate. Daca instalatia e gandita sa functioneze cu temperaturi joase, maxim 70 grade pe tur, atunci poate fi luata in considerare varianta ppr. Eu prefer totusi Cupru, care e comparabil la pret cu ppr de calitate, iar in aplicatiile casnice as cauta sa nu depasesc diametrul de Cu 35.

Post Reply