Pompa

Moderators: sobe, teracotix

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Pompa

Post by phoenix » Wed Nov 20, 2013 10:49 am

Latest post of the previous page:

Restante...
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Pompa

Post by gi0 » Wed Nov 20, 2013 12:51 pm

Multumesc pentru poze.
Este o pompa de dimensiuni mici,cu cupla elastica de cauciuc intre motor si rotor.
Am lucrat cu astfel de pompe si am facut exact ce v-am spus mai sus.Bineinteles,cu conditia ca statorul sa fie inca bun.
Cand am primit statorul nou am facut o mica modificare.Am dat o gaurica de 6 mm si am montat un gresor pe care din cand in cand impingeam cateva picaturi de ulei alb,folosit la masini in industria alimentara.Astfel,aproape am dublat perioada de lucru a pompei.
Din pacate,nu puteti face asta ptr ca pompa este submersibila,pe fundul putului.
Cu toata stima.

poe622524
junior
Posts: 6
Joined: Mon Nov 05, 2012 8:53 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Pompa

Post by poe622524 » Sun Dec 08, 2013 11:09 am

Buna ziua ,
pompa de tipul acesta este mai silentioasa decat KAma?

grig72
membru
Posts: 178
Joined: Mon Jan 07, 2013 9:09 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Pompa

Post by grig72 » Wed Jan 08, 2014 1:19 pm

cu toate ca intrebarea e pusa de acum o luna incerc totusi sa raspund: o astfel de pompa e mai silentioasa decat o kama pt ca e pompa sumersibila, pe cand kama e de suprafata si daca cumva e si tipul vechi e si cu carbuni, ceea ce e un dezavantaj, in mediu umed se strica repede.
dar sant pompe sumersibile mult mai bune ca astea cu spirala, alea cu turbina.

poe622524
junior
Posts: 6
Joined: Mon Nov 05, 2012 8:53 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Pompa

Post by poe622524 » Wed Jan 08, 2014 5:09 pm

Multumesc pentru raspuns

primuloltean
junior
Posts: 1
Joined: Tue Jun 04, 2013 3:30 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Pompa

Post by primuloltean » Thu Jan 30, 2014 8:03 pm

Oameni buni mai destepti decit mine va cer un sfat , de circa 10 ani ma folosesc de un hidrofor home made la care am adaptat pompa kama ultimul tip , cea cu ventilatorul jos ...Nu a fost an sa nu ard cite una asa ca tare m-am sitirit de acest tip de pompa.INTREBARE ...ce fel de pompa sa cumpar avind 7 m pina la apa si 8 de apa fintina fiind de 25 cm diametru si avind si spatiul hidroforului linga ia ...mai precis ce fel de pompa submersibila insa nu porea puternica deoarece nu am apa prea multa ... ma refer la o pompa rezistenta veriuficata in timp si nu chinezariile care abunda azi insa nici prea scumpa ...ceva echilibrat pret calitate...va multumesc anticipat si v-as ramina dator daca tremiteti raspunsul la primuloltean@yahoo.com

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Pompa

Post by phoenix » Thu Jan 30, 2014 8:05 pm

Olteanule...ce insemna nu ai prea multa apa? Cam cati MC scoti?

laurex
membru
Posts: 173
Joined: Tue Jan 07, 2014 9:41 am
Location: Maicanesti,Vrancea
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Pompa

Post by laurex » Fri Jan 31, 2014 12:02 am

Eu altceva nu inteleg,ce are puterea pompei cu debitul izvorului?Ai o butelie asa mare ca seci fantana s-o umpli?Secatul fantanii depinde de consumul de apa,puterea pompei determina presiunea maxima care se poate obtine in instalatie.Hidroforul ar trebui sa controleze presiunea.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Pompa

Post by phoenix » Fri Jan 31, 2014 12:07 am

Are..pompa daca este prea puternica tulbura putul si cu timpul il strica...pompa trebuie exact aleasa functie de debitul putului...eventual mai slaba decat debitul.

oli
junior
Posts: 42
Joined: Sun Jan 05, 2014 11:08 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Pompa

Post by oli » Tue Apr 01, 2014 6:48 pm

phoenix wrote:Are..pompa daca este prea puternica tulbura putul si cu timpul il strica...pompa trebuie exact aleasa functie de debitul putului...eventual mai slaba decat debitul.
Si cum stabilesti debitul putului? Ma aflu in aceeiasi situatie cu cineva de mai sus, trebuei sa aleg o pompa si un vas de presiune pt o casa cu baie bucatarie si c-ama atat, Apa la 8 m , pompa va fi folosita doar pt casa nu si pt gradina!!!!!!

Instalatorul de Iasi
Referent
Posts: 273
Joined: Sat Sep 08, 2012 3:02 pm
Location: Iași
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Pompa

Post by Instalatorul de Iasi » Tue Apr 01, 2014 10:28 pm

oli wrote:Si cum stabilesti debitul putului? [...]
1. Măsori care este nivelul hidrostatic al apei din puţ (distanța de la nivelul solului pînă la „oglinda” apei, adică fără să fi scos apă în exces în ultimele zile).
2. Scoți apa din puț cu o pompă foarte (cît mai) puternică, pînă pompa rămîne fără apă.
3. Măsori nivelul pînă la care a scăzut apa (față de aceeași referință, adică a solului).
4. Urmărești îndeaproape în cît timp nivelul apei din puț (fărăa consuma absolut nimic din ea) ajunge pînă la nivelul hidrostatic.
5. Folosind acest interval de timp și relațiile specifice volumului, afli „debitul” puțului.

oli wrote:[...] trebuie sa aleg o pompa si un vas de presiune pt o casa cu baie bucatarie si cam atat [...]
Pentru o funcționare uniformă și de lungă durată, debitul pompei nu trebuie să-l depășească pe cel al puțului. Dacă popa este mai puternică decît puțul, trebuie luate măsuri compensatorii.
Pentru aplicația ta, aș folosi un acumulator hidraulic de 50 litri, dar această valoare ar putea fi influențată (pe lîngă alți factori) și de debitul puțului.

Post Reply