Put

Moderators: sobe, teracotix

oli
junior
Posts: 42
Joined: Sun Jan 05, 2014 11:08 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Put

Post by oli » Wed Jan 08, 2014 9:06 pm

Latest post of the previous page:

Multumesc Grig
Din pacate sunt foarteeee departe de Galati, casa este in judetul Timis, intro zona de munte, habar nu am ce sol este in zona dar fiind munte ma gandsc ca nu este nisipos insa probabil nici usoar de sapat, 1000 de eur pt o fantana de piatra nu mi s-a parut mult, dar cum spuneam imi e frica de accidente, nu vreau sa am pe nimeni pe constiinta, asa ca ramanem la varianta cu tub si sapat cu vecinul la mana, asta acum ca pana la vara cand avem de gand sa incepem lucru pe langa casa....
Tu esti sigur ca amicul tau face cu 50 de lei metru de sapat, mi se pare c-am putin sa iti sape cineva o fantana de 10 m cu 100 de eur, sincer mie mi-ar fi jena sa ii dau banii astia.
Oricum daca iarna asta o tine tot asa o sa te caut , poate vine amicu si in Timis...............

laurex
membru
Posts: 173
Joined: Tue Jan 07, 2014 9:41 am
Location: Maicanesti,Vrancea
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Put

Post by laurex » Wed Jan 08, 2014 10:30 pm

In zona mea, pretul e undeva la 100ron/m,dar se foreaza la 2 adancimi: ~30 si ~60m.E vorba de put,adica o teava cu diametrul 10-15cm, nu de fantana, care e altceva.Pe aici nu stiu sa fie "fantanari",nu pot sa iti dau un pret/m, dar cred ca Grig se inseala si e mai scump,e vorba totusi de alt volum de pamant scos per metru de adancime.

grig72
membru
Posts: 178
Joined: Mon Jan 07, 2013 9:09 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Put

Post by grig72 » Thu Jan 09, 2014 10:51 am

in privinta pretului nu ma insel deloc, cel putin asta practica in zona noastra, pe langa com pechea, locul natal al lui bute si cristi ciocan.
pe aici pe la noi e concurenta mare intre cei ce foreaza puturi, sint mai multe echipe de baieti care se ocupa cu asa ceva.
acum ca in alte zone unde e altfel solul ia mai mult pe metru, asta nu mai stiu.
si la fantani tot asta e pretul pt ca nu prea se mai face, iar cei ce le sapa vin si cu tuburile si probabil le convine asa.

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Put

Post by user_banat_85 » Fri Jan 10, 2014 10:33 am

@oli,
Pentru a lua o decizie corecta trebuie sa iti faci o idee asupra debitului zilnic propus pentru consum (calitatea ai zis ca nu prea te intereseaza ca nu veti bea din ea) si sa afli debitele panzelor din zona voastra. Daca debitul panzei este mic, atunci trebuie sa te orientezi catre fantana (cu stoc de apa), daca debitul panzei este suficient, sau mai mare decat cel al pompei - atunci orienteaza-te catre put.. Daca debitul panzei este mic si adancimea la care aceasta se poate gasi e mare - atunci s-ar putea sa nu renteze sa o faci din tuburi.. Sunt multe de luat in calcul.. Dar ai timp sa studiezi..
Daca ar fi sa aleg intre fantana zidita din piatra si tuburi de beton cu D=1m - as alege tuburi de beton este mai sigur asa si mai durabil in timp..

oli
junior
Posts: 42
Joined: Sun Jan 05, 2014 11:08 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Put

Post by oli » Tue Jan 14, 2014 2:07 pm

lisapet wrote:@oli,
Pentru a lua o decizie corecta trebuie sa iti faci o idee asupra debitului zilnic propus pentru consum (calitatea ai zis ca nu prea te intereseaza ca nu veti bea din ea) si sa afli debitele panzelor din zona voastra. Daca debitul panzei este mic, atunci trebuie sa te orientezi catre fantana (cu stoc de apa), daca debitul panzei este suficient, sau mai mare decat cel al pompei - atunci orienteaza-te catre put.. Daca debitul panzei este mic si adancimea la care aceasta se poate gasi e mare - atunci s-ar putea sa nu renteze sa o faci din tuburi.. Sunt multe de luat in calcul.. Dar ai timp sa studiezi..
Daca ar fi sa aleg intre fantana zidita din piatra si tuburi de beton cu D=1m - as alege tuburi de beton este mai sigur asa si mai durabil in timp..
Foarte bun sfatul , greu de pus in practica, daca consumul mediu as putea sa il estimez, consum familial pt 2-3 persoane despre debitul din zona e mai greu, e un sat mic de vreo 50 de case din care jumatate sunt ca noi adica merg acolo doar in vacanta , satul e "batran", am inteles ca nu au prea multa apa in fantani dar nici nu raman fara , sunt f multe fantani / locuitor , cred, de ex vecinul meu are in curte 3 fantani si una la strada si mi-a explicat ca una e pt baut!!!! , una pt baie, una pt animale, una e pe tub subtire la 80m dar pt ca i s-a parut prea scumpa pompa a facut-o sa se reverse in fantana normala, nu ma intreba cum ca nici eu nu am priceput. O sa incerc sa aflu mai multe in primavara cand o sa mergem dinnou acolo si cand va trebui sa luam o decizie cu privire la fantana, si eu tot pe tuburi de beton de un metru inclin.

Post Reply