Put

Moderators: sobe, teracotix

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Put

Post by phoenix » Wed Jun 19, 2013 10:32 am

Daca tot am intrebat de fosa, ajung la necesitatea unui put de adancime, ca fosele sunt cam septice.

Care este cea mai recomandata tehnologie de efectuare a unui put de apa, foraje uscate sau cu apa, etc. La ce adancime se recomanda? Experienta voastra care este cu privire la Put(ze :))

tonyst
senior
Posts: 3687
Joined: Fri Jan 04, 2013 11:11 am
Location: Constanta
Has thanked: 10 times
Been thanked: 14 times

Re: Put

Post by tonyst » Wed Jun 19, 2013 12:30 pm

dan wrote:Daca tot am intrebat de fosa, ajung la necesitatea unui put de adancime, ca fosele sunt cam septice.

Care este cea mai recomandata tehnologie de efectuare a unui put de apa, foraje uscate sau cu apa, etc. La ce adancime se recomanda? Experienta voastra care este cu privire la Put(ze :))
Cred ca sunt doua tipuri : puturi sapate si forate ( manual sau mecanic) Puturile sapate manual de mica adancime la care difera diametrul functie de necesarul de apa ( gradul de folosinta ). Toate sunt legate de prospectiunile din zona si nivelul panzei freatice. Asteptam comanda beneficiarului.

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Put

Post by user_banat_85 » Wed Jun 19, 2013 1:25 pm

tonyst wrote: Cred ca sunt doua tipuri : puturi sapate si forate ( manual sau mecanic) Puturile sapate manual de mica adancime la care difera diametrul functie de necesarul de apa ( gradul de folosinta ). Toate sunt legate de prospectiunile din zona si nivelul panzei freatice.
In Moldova avem fantani tubate de 1m in diametru sapate manual si pana pe la 40m. Panza freatica este foarte jos.
Aceste fantani sunt folosite acolo unde debitul panzei este mic si atunci acestea se bazeaza pe stocare. Sa zicem ca ai 1m de apa ceea ce reprezinta cca 0,785 mc. Daca cantitatea de apa folosita in 24 de ore este 0,5 mc - atunci este in regula. Daca cantitatea de apa folosita in 24 de ore este mai mare - atunci trebuie sa formezi un stoc mai mare..

In zonele unde panza freatica are debite mari, este mult mai convenabil sa se foreze un put cu diametru pana in 0,3m (adica incepand cu 0,1 pana la 0,3m). Se monteaza o pompa submersibila cu toate cele necesare si treaba e rezolvata. :)
tonyst wrote:Asteptam comanda beneficiarului.
Sa inteleg ca se pot lansa comenzi? :)

tonyst
senior
Posts: 3687
Joined: Fri Jan 04, 2013 11:11 am
Location: Constanta
Has thanked: 10 times
Been thanked: 14 times

Re: Put

Post by tonyst » Wed Jun 19, 2013 3:19 pm

lisapet wrote:
tonyst wrote: Cred ca sunt doua tipuri : puturi sapate si forate ( manual sau mecanic) Puturile sapate manual de mica adancime la care difera diametrul functie de necesarul de apa ( gradul de folosinta ). Toate sunt legate de prospectiunile din zona si nivelul panzei freatice.
In Moldova avem fantani tubate de 1m in diametru sapate manual si pana pe la 40m. Panza freatica este foarte jos.
Aceste fantani sunt folosite acolo unde debitul panzei este mic si atunci acestea se bazeaza pe stocare. Sa zicem ca ai 1m de apa ceea ce reprezinta cca 0,785 mc. Daca cantitatea de apa folosita in 24 de ore este 0,5 mc - atunci este in regula. Daca cantitatea de apa folosita in 24 de ore este mai mare - atunci trebuie sa formezi un stoc mai mare..

In zonele unde panza freatica are debite mari, este mult mai convenabil sa se foreze un put cu diametru pana in 0,3m (adica incepand cu 0,1 pana la 0,3m). Se monteaza o pompa submersibila cu toate cele necesare si treaba e rezolvata. :)
tonyst wrote:Asteptam comanda beneficiarului.
Sa inteleg ca se pot lansa comenzi? :)
La noi in Dobrogea nivelul pinzei freatice este destul de jos 12m -16m se ridica cum inaintezi spre Tulcea, la nivel casnic mai avantajos este forare sau sapare manuala.( depinde si de diametru)

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Put

Post by user_banat_85 » Wed Jun 19, 2013 10:22 pm

tonyst wrote: La noi in Dobrogea nivelul pinzei freatice este destul de jos 12m -16m se ridica cum inaintezi spre Tulcea, la nivel casnic mai avantajos este forare sau sapare manuala.( depinde si de diametru)
Depinde.. In Constanta sunt locuri unde apa e si la 3-5 m adancime (pe la Podul de butelii).. in zona Garii de tren e cam la 8m.. :D Insa debitele acestor prime panze nu sunt prea mari pana 2,5 mc/h.

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: Put

Post by cheluakame » Wed Jun 19, 2013 11:58 pm

Da, dar depinde si calitatea apei. La mine fantana are doar 3 metri adancime (din care 1.5-2 de apa) si debit "garla" (a incercat bunicul sa o sece cu pompa trifazica dar nu a reusit, a prins izvor bun), insa nu prea este potabila, o folosim doar la udat.

Peste drum la bunici (maxim 40 metri) am sapat la 4 metri si abia am ajuns la stratul de huma. Nu am avut timp sa mai inaintez.
Daca o las se strang aproximativ 1.5 mc apa dar seaca imediat. Trebuie sa trec de huma pentru un debit mai bun.

tonyst
senior
Posts: 3687
Joined: Fri Jan 04, 2013 11:11 am
Location: Constanta
Has thanked: 10 times
Been thanked: 14 times

Re: Put

Post by tonyst » Thu Jun 20, 2013 6:19 am

cheluakame wrote:Da, dar depinde si calitatea apei. La mine fantana are doar 3 metri adancime (din care 1.5-2 de apa) si debit "garla" (a incercat bunicul sa o sece cu pompa trifazica dar nu a reusit, a prins izvor bun), insa nu prea este potabila, o folosim doar la udat.

Peste drum la bunici (maxim 40 metri) am sapat la 4 metri si abia am ajuns la stratul de huma. Nu am avut timp sa mai inaintez.
Daca o las se strang aproximativ 1.5 mc apa dar seaca imediat. Trebuie sa trec de huma pentru un debit mai bun.
E un capitol la care ma gandesc cu placere, am facut trei puturi sapate de diametru mare ( 3,5 m ),am lucrat cu niste lipoveni din Slava Rusa.Se fac niste chesoane de 1m inaltime( cilindrice), cofragul special (romanate) de lemn. In zona Cogealac ,Nuntasi, Baia, am dat de vana de apa debite bune ,lucram cu doua pompe submersibile.Orificiile pe unde intra apa in fantana,care se deschid la final, se numesc barbacane. Exact locul unde am sapat era ales de o persoana anume, si de fiecare data am acoperit necesarul de apa cerut.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Put

Post by phoenix » Thu Jun 20, 2013 8:51 am

Persoana care alegea locul, cum facea alegerea?

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Put

Post by user_banat_85 » Thu Jun 20, 2013 8:56 am

tonyst wrote: E un capitol la care ma gandesc cu placere, am facut trei puturi sapate de diametru mare ( 3,5 m ),am lucrat cu niste lipoveni din Slava Rusa.Se fac niste chesoane de 1m inaltime( cilindrice), cofragul special (romanate) de lemn.
In URSS se lucreaza si cu tuburi din beton (la 1m diametru) fara nici-o macara sau dispozitiv de ridicare. Important doar sa le ai toate aduse la fata locului. Se aseaza primul tub pe locul corespunzator , se baga un om in interior si incepe sa sape. Sub propria greutatea tubul se afunda in sol, asa se continuie pana cand partea de sus a tubului ajunge la nivelul solului. Apoi, se aseaza al doilea tub deasupra primului si se continuie sapatul pe sub peretii primului tub.. Uite asa se executa fantani si pana la 40m adancime, repet fara macarale si alte mijloace de ridicare.. in doi oameni. Unul sapa, altul scoate cu galeata pamantul.. Avand in vedere ca pe piata din Romania aceste tuburi se fabrica si la 0,5m inaltime si cu Nut si Feder - se usureaza enorm treaba.

Este adevarat ca nu peste tot se poate folosi aceasta metoda.. Sint soluri in care este interzisa metoda aceasta!
tonyst wrote: Exact locul unde am sapat era ales de o persoana anume, si de fiecare data am acoperit necesarul de apa cerut.
Si colaboratorii mei apeleaza la o astfel de persoana. Aceasta persoana pe langa faptul ca are acel har, este si profesor universitar dl. Glicherie Caraivan.

tonyst
senior
Posts: 3687
Joined: Fri Jan 04, 2013 11:11 am
Location: Constanta
Has thanked: 10 times
Been thanked: 14 times

Re: Put

Post by tonyst » Thu Jun 20, 2013 9:32 am

lisapet wrote:
tonyst wrote: E un capitol la care ma gandesc cu placere, am facut trei puturi sapate de diametru mare ( 3,5 m ),am lucrat cu niste lipoveni din Slava Rusa.Se fac niste chesoane de 1m inaltime( cilindrice), cofragul special (romanate) de lemn.
In URSS se lucreaza si cu tuburi din beton (la 1m diametru) fara nici-o macara sau dispozitiv de ridicare. Important doar sa le ai toate aduse la fata locului. Se aseaza primul tub pe locul corespunzator , se baga un om in interior si incepe sa sape. Sub propria greutatea tubul se afunda in sol, asa se continuie pana cand partea de sus a tubului ajunge la nivelul solului. Apoi, se aseaza al doilea tub deasupra primului si se continuie sapatul pe sub peretii primului tub.. Uite asa se executa fantani si pana la 40m adancime, repet fara macarale si alte mijloace de ridicare.. in doi oameni. Unul sapa, altul scoate cu galeata pamantul.. Avand in vedere ca pe piata din Romania aceste tuburi se fabrica si la 0,5m inaltime si cu Nut si Feder - se usureaza enorm treaba.

Este adevarat ca nu peste tot se poate folosi aceasta metoda.. Sint soluri in care este interzisa metoda aceasta!
tonyst wrote: Exact locul unde am sapat era ales de o persoana anume, si de fiecare data am acoperit necesarul de apa cerut.
Si colaboratorii mei apeleaza la o astfel de persoana. Aceasta persoana pe langa faptul ca are acel har, este si profesor universitar dl. Glicherie Caraivan.

Cofragul este glisant si la baza primului cheson se face un cutit in " V " pe langa care se sapa.

Post Reply