Put

Moderators: sobe, teracotix

tonyst
senior
Posts: 3687
Joined: Fri Jan 04, 2013 11:11 am
Location: Constanta
Has thanked: 10 times
Been thanked: 14 times

Re: Put

Post by tonyst » Thu Jun 20, 2013 9:32 am

Latest post of the previous page:

lisapet wrote:
tonyst wrote: E un capitol la care ma gandesc cu placere, am facut trei puturi sapate de diametru mare ( 3,5 m ),am lucrat cu niste lipoveni din Slava Rusa.Se fac niste chesoane de 1m inaltime( cilindrice), cofragul special (romanate) de lemn.
In URSS se lucreaza si cu tuburi din beton (la 1m diametru) fara nici-o macara sau dispozitiv de ridicare. Important doar sa le ai toate aduse la fata locului. Se aseaza primul tub pe locul corespunzator , se baga un om in interior si incepe sa sape. Sub propria greutatea tubul se afunda in sol, asa se continuie pana cand partea de sus a tubului ajunge la nivelul solului. Apoi, se aseaza al doilea tub deasupra primului si se continuie sapatul pe sub peretii primului tub.. Uite asa se executa fantani si pana la 40m adancime, repet fara macarale si alte mijloace de ridicare.. in doi oameni. Unul sapa, altul scoate cu galeata pamantul.. Avand in vedere ca pe piata din Romania aceste tuburi se fabrica si la 0,5m inaltime si cu Nut si Feder - se usureaza enorm treaba.

Este adevarat ca nu peste tot se poate folosi aceasta metoda.. Sint soluri in care este interzisa metoda aceasta!
tonyst wrote: Exact locul unde am sapat era ales de o persoana anume, si de fiecare data am acoperit necesarul de apa cerut.
Si colaboratorii mei apeleaza la o astfel de persoana. Aceasta persoana pe langa faptul ca are acel har, este si profesor universitar dl. Glicherie Caraivan.

Cofragul este glisant si la baza primului cheson se face un cutit in " V " pe langa care se sapa.

tonyst
senior
Posts: 3687
Joined: Fri Jan 04, 2013 11:11 am
Location: Constanta
Has thanked: 10 times
Been thanked: 14 times

Re: Put

Post by tonyst » Thu Jun 20, 2013 9:33 am

dan wrote:Persoana care alegea locul, cum facea alegerea?
@ lisapet scrie: Si colaboratorii mei apeleaza la o astfel de persoana. Aceasta persoana pe langa faptul ca are acel har, este si profesor universitar , dl. Glicherie Caraivan.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Put

Post by phoenix » Thu Jun 20, 2013 9:45 am

In Romania, poate nu va vine sa credeti, exista o meserie, recunoscuta in COR, care se ocupa cu asa ceva :)

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Put

Post by gi0 » Sun Nov 17, 2013 7:30 pm

Buna seara.Am inceput sa postez mai peste tot.
Nu am idee la ce adancime ar fi a doua panza freatica in comunaTuzla(langa Eforie Sus),nu departe de castelul de apa.Stiu insa ca vecinul meu a facut un put manual la 12-14m adancime si nu are apa daca nu ploua.
Aveti idee care mai este pretul de foraj prin aceasta zona?
Sunt interesat sa fac un put de apa care sa nu sece in timp de seceta.
Cu stima.

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Put

Post by user_banat_85 » Sun Nov 17, 2013 8:51 pm

gi0 wrote:..Aveti idee care mai este pretul de foraj prin aceasta zona?
Pretul in zona e undeva la 80 Euro/ml fara TVA, fara executia caminului si echiparea cu pompa..
In pretul mentionat nu sunt incluse costurile aferente obtinerii autorizatiilor necesare.
gi0 wrote:..Sunt interesat sa fac un put de apa care sa nu sece in timp de seceta.
Curand se va realiza un put in Techirghiol si va voi tine la curent.

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Put

Post by gi0 » Sun Nov 17, 2013 10:24 pm

Banuiam ca pretul este mare,dar nici chiar asa...cel putin 4000 euro ptr un put de 50m adancime.E o suma frumusica :-o .
Sper ca nu va fi nevoie sa forez mai mult de 25-30m adancime.Asi putea sa stiu ce tip de forare se executa la acest pret?
Multumesc.
Cu stima.

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Put

Post by user_banat_85 » Sun Nov 17, 2013 10:30 pm

gi0 wrote:..Asi putea sa stiu ce tip de forare se executa la acest pret?..
Exista mai multe variante.. Fie cu noroi de foraj, fie cu aer, fie prin percutie..

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Put

Post by gi0 » Sun Nov 17, 2013 11:46 pm

Nu stiu modul de functionare dar am auzit de aceste tipuri de forare.
Aveti ideea care este garantia de viata a unui put bine executat?
Cu stima.

oli
junior
Posts: 42
Joined: Sun Jan 05, 2014 11:08 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Put

Post by oli » Tue Jan 07, 2014 11:35 am

Vad ca nu mai face nimeni fantani c-am de mult! E adevara ca e iarna (chear daca iarna asta e ca vara) .
Anul trecut am cumparat o casa intr-o zona deal-munte, vara viitoare am vrea sa facem o fantana, pana atunci adunam informatii.
Am cerut ceva oferte la firme de profil si ne-am c-am linistit pt ca preturile sunt undeva la 5-6 mii de euro, e adevarat pt un put de adancime mare, 50-100 m pe tub de 150 dar mi se pare exagerat, asa ca luam in calcul si alte variante, s-a oferit un vecin sa sape o fantana clasica zidita din piatra cu 1000 eur, apa din primul strat de panza freatica e undeva pe la 6 m.
Ma incanta ideea pt ca ma gandeam ca e apa cat de cat ne poluata daca se pune piatra si nu betoane dar nu stiu imi e frica , se intampla atatea cu oameni ingropati, asa ca acum vazand metoda de mai sus cu tuburi parca inclin spre aceasta varianta, pare mai sigura si ami rapida si probabil si mai ieftina.
Voi ce ziceti? Ma gandesc ca la asa adancime mica apa oricum nu are nu stiu ce calitati si oricum va fi volosita in scop menajer asa ca ....

grig72
membru
Posts: 178
Joined: Mon Jan 07, 2013 9:09 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Put

Post by grig72 » Wed Jan 08, 2014 1:11 pm

la noi, in jud galati, se sapa, foreaza mai bine zis, puturi(pute, dupa un vestit anunt), la 36-40, 80, 120 m cu 50 ron metru, cu materialele proprietarului.
avem si fantani de suprafata, cu tuburi din beton, dar apa din ale nu este potabila, se poate folosi in alte scopuri, udat, ca apa menajera, cu toate astea mai sint persoane care o folosesc si pt baut.
pe cand celelalte, de adancime, zise, se incadreaza la apa potabila.
in zona noastra s-au folosit f mult tuburile de beton pt fantani, avand diametru de 1m.
si la aceste fantani tot 50 ron de m este pretul, de sapat, sapat care se face manual, iar un tub cu un diametru de un metru cu inaltimea de un metru costa 100roni.
unul din baietii care foreaza acele puturi de adancime, stiu ca pleaca si prin alte localitati, dar cat de departe, asta nu mai stiu.
dar daca esti interesat si nu stai prea departe de galati, i-au legatura cu el si-l intreb.
am auzit ca in sezonul rece face si reduceri.
si apropo de accidentele care se pot intampla la cele de suprafata: daca terenul este nisipos si nu baga tuburile odata cu sapatul exista riscul surparii, dar daca terenul e pietros sau argilos, oricum, meseriasul isi da seama baga tuburile dupa ce sapa, merge mai usor asa, asta depinde si cat de adanca e fantana.
acum, tu hotarasti ce si cum.
ps. sint fantani cu tuburi din beton care au si 100 de ani, singura interventie fiind de a mai decolmata-o.

oli
junior
Posts: 42
Joined: Sun Jan 05, 2014 11:08 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Put

Post by oli » Wed Jan 08, 2014 9:06 pm

Multumesc Grig
Din pacate sunt foarteeee departe de Galati, casa este in judetul Timis, intro zona de munte, habar nu am ce sol este in zona dar fiind munte ma gandsc ca nu este nisipos insa probabil nici usoar de sapat, 1000 de eur pt o fantana de piatra nu mi s-a parut mult, dar cum spuneam imi e frica de accidente, nu vreau sa am pe nimeni pe constiinta, asa ca ramanem la varianta cu tub si sapat cu vecinul la mana, asta acum ca pana la vara cand avem de gand sa incepem lucru pe langa casa....
Tu esti sigur ca amicul tau face cu 50 de lei metru de sapat, mi se pare c-am putin sa iti sape cineva o fantana de 10 m cu 100 de eur, sincer mie mi-ar fi jena sa ii dau banii astia.
Oricum daca iarna asta o tine tot asa o sa te caut , poate vine amicu si in Timis...............

Post Reply