FILTRU APA

Moderators: sobe, teracotix

Razvan
Moderator
Posts: 1895
Joined: Sat Nov 24, 2012 1:48 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Re: FILTRU APA

Post by Razvan » Wed Sep 03, 2014 9:30 pm

Latest post of the previous page:

207ml pentru fiecare pliculet ce strabate lungimea tunelului.

hudemanicolai
SUPORT
Posts: 572
Joined: Fri Nov 30, 2012 2:35 pm
Location: Tulcea
Has thanked: 2 times
Been thanked: 9 times

Re: FILTRU APA

Post by hudemanicolai » Wed Sep 03, 2014 9:33 pm

Cred ca pt racirea unui pliculet(70g).
Dv multiplicati cu ... ce aveti acolo.

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: FILTRU APA

Post by gi0 » Wed Sep 03, 2014 9:37 pm

207 ml pe secunda,altfel nu vom raci niciodata pliculetul.
Dar cum spuneam ,ar fi mai simplu daca aflam timpul necesar pentru racire.
Daca aflu timpul necesar,voi calcula mai usor lungimea tunelului de racire luind in considerare ceea ce am eu aici(motor+convector),si abia dupa aceea pot afla debitul total de apa in functie de lungimea tunelului.
Daca asi fi avut o sursa de apa cu temperatura constanta,asi fi aflat practic timpul de racire.
Cu stima.

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: FILTRU APA

Post by gi0 » Wed Sep 03, 2014 9:58 pm

hudemanicolai wrote:Cred ca pt racirea unui pliculet(70g).
Dv multiplicati cu ... ce aveti acolo.
Da ,am inteles.Dar pentru racirea pliculetului(nu conteaza cate sunt,luam in considerare doar unul) am nevoie de cateva minute bune.Da,daca am acest debit pe secunda,atunci in n minute se va raci pliculetul.Pe minut voi avea un debit de ...12,420 litri,doar pe o singura diuza de stropire.Si in functie de minute pot afla debitul total.
Prima intrebare nu a fost completa ,pentru ca am dat toate detaliile.A doua intrebare,referitoare la timp,este cea corecta.Imi cer scuze in fata domnului ”ratontop” ca nu am fost destul de clar si ii multumesc pentru calcule.
Cu stima.

Razvan
Moderator
Posts: 1895
Joined: Sat Nov 24, 2012 1:48 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Re: FILTRU APA

Post by Razvan » Thu Sep 04, 2014 4:38 pm

giO, in ecuatia calorimetrica Qced=Qprimit nu avem variabila timp, deci in acest caz timpul in care acest pliculet de 70g ajumge la temperatura dorita trebuie aflat experimental sau exista alta ecuatie de care eu nu am cunostinta :(
In cele prezentate mai sus in ecuatia caldurii Q=m x c x dT, eu am considerat caldura specifica(c) a bulionului ca fiind egala cu cea a apei.

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: FILTRU APA

Post by gi0 » Thu Sep 04, 2014 8:16 pm

Da ,trebuie sa aflu experimental timpul de racire.Am sa incerc saptamana viitoare.
Multumesc inca odata pentru ajutor.
Din pacate acel debit de 207ml(pe secunda) calculat de d-voastra nu il pot asigura deoarece duzele mele au un debit pe secunda de maaxim 125 ml pe secunda.De aceea nu ma ajuta calculul.
Singurul lucru care ma poate ajuta este aflarea timpului de racire,si cum spuneati,experimental.
In functie de timpul de racire,construiesc conveiorul luand in considerare o lungime minima la care adaptez viteza,in functie de nevoie,cu un converter.In functie de lungimea tunelului calculez numarul de duze de stropire,si in functie de numarul de duze calculez capacitatea minima a chilllerului care sa imi asigure o cantitate de apa la o temperatura constanta de 5*C,pe toata lungimea tunelului.Viteza de deplasare in tunel trebuie sa fie suficienta incat sa preia numarul de pliculete de la masina de productie,astfel incat aceastea sa nu ajunga gramada,unul peste altul.
Cred ca voi lolosi un pliculet de 70g si il voi tine in apa rece cu un termometru in el.Sa vad daca chillerul existent produce apa la 5*C.
Cu stima.

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: FILTRU APA

Post by cheluakame » Thu Sep 04, 2014 9:02 pm

Nu am inteles prea bine, plicurile vor trece printr-un vas cu apa sau printr-un tunel in care este pulverizata apa?

Conductiva,, stiind suprafata unui plic, rezistenta termica a ambalajului si dT-ul, se calculeaza asemeni ca in cazul caselor.

A, deasemenea trebuie calculata si energia inmagazinata de pliculetul de bulion. Cum un "cp" specific bulionului nu exista, se poate merge pe pana in 1.5-2 kj/kgK

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: FILTRU APA

Post by gi0 » Thu Sep 04, 2014 9:45 pm

Plicurile vor trece prin tunelul de racire in care sunt montate duze si deasupra si dedesupt,fiecare duza asigurand un debit de stropire de aproximativ 7,5 litri pe minut,la o temperatura de 5*C.Dar ar fi la fel ca si cand ar fi in apa deoarece jetul este continuu.

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: FILTRU APA

Post by gi0 » Tue Sep 09, 2014 9:26 pm

Buna seara.
Am reusit,in sfarsit,sa fac testul la masina facuta de mine.Eram putin ingrijorat,dar masina a trecut testul cu brio.
Asa cum ma asteptam,la transferul de pulberi,pompa de vacum aspira putina pulbere si trebuie sa fac un filtru.In cazul sistemului deschis ,nu este nevoie de filtru deoarece apa folosita la pompa poate fi evacuata direct in sistemul de drenare.
Dorim totusi sa folosim un chiller pentru a nu avea pierderi de apa.
Am facut si un filmulet,dar nu am putut sa il postez.
Cu stima.

Post Reply