-Schimbari planetare -Energia din viitor

Aici se vor posta diverse discutii despre "ALTE" subiecte.

Moderator: sobe

sandy76
membru
Posts: 839
Joined: Thu Jul 05, 2012 9:30 pm
Location: -La 10 minute de Ploiesti
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: -Schimbari planetare -Energia din viitor

Post by sandy76 » Thu Jan 03, 2013 1:09 pm

Latest post of the previous page:

gabigowriel wrote: descurajant post...

-Ai incercat ca-n film si nu a iesit nimic, ori vorbesti din fizica predata la scoala?

stelica_33
membru
Posts: 657
Joined: Fri Dec 14, 2012 5:49 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 0

Re: -Schimbari planetare -Energia din viitor

Post by stelica_33 » Thu Jan 03, 2013 1:30 pm

-Ai incercat ca-n film si nu a iesit nimic, ori vorbesti din fizica predata la scoala?[/quote]

cu tot respectul, tu ai incercat?ce ti-a iesit?arata-ne si noua,asa ca sa ridem impreuna
sau a fost inventat perpetuum mobile?

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: -Schimbari planetare -Energia din viitor

Post by phoenix » Thu Jan 03, 2013 1:42 pm

Internetul este si bun si rau. Daca cineva doreste sa dea o informatie apar si cei care nu doresc sa apara informatia si o ascund sub tone de informatii false. Cu timpul nu mai poti discerne care e adevar si ce nu si este ca si cum informatia nu a fost data...
Sunt convins ca exista modalitati de a obtina mai multa energie din multe resurse dar chiar si o soba eficienta nu este convenabia pentru multi...
Stiam ca patentul de la acumulatorii electrici este cumparat de patronii de petrol...nimic din ce este valoros nu mai este la liber ci este protejat de drepturi de autor ca si cum natura apartine unuia care a avut norocul sa aiba prima idee. S-au impartit pamanturile acum se doreste proprietatea pe idei fara sa se spuna ca ideile vin de undeva si mai de sus de noi, vezi marile inventii care au fost inspirate si nu "manufacturate" de mintea respectiva. Deocamdata puterea decide pe lumea asta si cine o are ii obliga pe ceilalti sa declare ca el este frumos destept si genial.

Este bine sa stim informatiile dar trebuie mult discernamant. Credeam aces filmulet daca nu provenea integral dintr-o lege a fizicii pe care o contrazice...nu pot sa incerc acest test...
Dincolo de aceste aspecte daca nu ai o minte deschisa si cauti chiar si imposibilul nu-l poti descoperi.

gabigowriel
membru
Posts: 238
Joined: Tue Dec 25, 2012 8:44 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: -Schimbari planetare -Energia din viitor

Post by gabigowriel » Thu Jan 03, 2013 1:50 pm

Nu dragi forumisti, n-am incercat pentru ca nu cred sa existe asa ceva!Imi place stiinta de azi, imi plac lucrurile ce functioneaza BINE SI MEREU,imi plac lucrurile dovedite,ce "au sens", nu un magnet cu doi poli si 2 sarme de cupru...
In afara de asta, nu stiu ce pregatire profesionala aveti voi dar orice electrician,profesor de fizica sau om cu pregatire profesionala in domeniul electric va va spune ca nu conteaza VOLTII(traiasca Volta) ci amperajul , intr-un sistem anume!
Eu vreau sa vad ce amperaj are improvizatia asta ce pretinde atat de multe(nesimtit de multe,cum ar fi raspunsul la problema GLOBALA>ENERGIA) , la acea tensiune de 6 volti!
Ca daca pot sa scot vreo 500 amperi la tensiunea aia , nu m-as mai zbate sa mai cumpar o "jucarie" de-asta ,cu IGBT-uri de la chinezi(as cumpara din Romania ,de la romani, numai ca... nu stiu cum se face ,ca-s toti escroci si chiar nesimtiti...).

" Hello Gabriel.How are you?Thanks for your reply and sorry for late reply you.
For your situation, i have know. ok, it is no problem. We'd like to do our best to cooperate with you.
So, we'd like to wait for you. No problem.
For IGBT rectifier, I made a table for you. Hope to help you make you more and more clearly about our rectifier.
http://i50.tinypic.com/aeto60.png
For an important point, IGBT lifespan is 15-20 years.
and now, more and more customers choose IGBT rectifier.

For the specification 500A12V, I recommend IGBT rectifier, it is benefit for you.

For the price, if you choose rectifier with water cooling,
the total price (CIF Constanta,Romania):
1: USD 1254+Ocean freight: USD 155 = USD 1409
2: USD 1254+Air freight: USD 561 = USD 1815

Wait for your reply.
Have a nice day.
Cathy
Beijing Chunshu Rectifier Co.,Ltd

Tel: 0086-10-88680290/0231

Mobile: 0086-15901293029

Skype: cathy_chunshu

Trade manager: cn1000375737

MSN: kkll1109@hotmail.com

G-talk: cathy.chunshu@gmail.com

Web: http://www.chunshu.en.alibaba.com" onclick="window.open(this.href);return false; "
De frecventa tensiunii , eficienta sursei sau factorul de putere nici nu mai pomenesc...
:?

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: -Schimbari planetare -Energia din viitor

Post by phoenix » Thu Jan 03, 2013 1:55 pm

500A Gabi? 500 de A este enorm...daca obti 10A la o cheltuiala de 1500 de euro intr-un mod nelimitata este enorm...chiar si 1 amper obtinut pe o perioada de 10 ani cu 1600 de euro este enorm...

Nici nu am citit despre ce este mailul prmit de la chinezi dar valoarea de 500A la 1600 de dolari e o gluma.

gabigowriel
membru
Posts: 238
Joined: Tue Dec 25, 2012 8:44 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: -Schimbari planetare -Energia din viitor

Post by gabigowriel » Thu Jan 03, 2013 2:00 pm

dan wrote:500A Gabi? 500 de A este enorm...daca obti 10A la o cheltuiala de 1500 de euro intr-un mod nelimitata este enorm...chiar si 1 amper obtinut pe o perioada de 10 ani cu 1600 de euro este enorm...

Nici nu am citit despre ce este mailul prmit de la chinezi dar valoarea de 500A la 1600 de dolari e o gluma.
8-) Nu, nu-i o "gluma" deloc!Este o sursa de tensiune si amperaj reglabila de 6 Kw!
Se foloseste la zincarea sau stanarea electrolitica a pieselor metalice sau nemetalice!
E cea mai buna oferta de pe piata in momentul de fata!
Iar firma este a doua din toata China ca productie de asa ceva!
Am postat screenshot-ul pentru a face o comparatie, intre ceva ce chiar functioneaza si cu care chiar faci bani , nu sarme si magneti SUB FIRE DE INALTA TENSIUNE IN SARCINA cu un camp electromagnetic sub ele in stare sa aprinda fara fir un neon si o escrocherie nesimtita!
Cam ca in filmul asta:
Fluorescent Lights under High Voltage Power Lines!
http://www.youtube.com/watch?v=cXhZvyGtMrk" onclick="window.open(this.href);return false;
...

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: -Schimbari planetare -Energia din viitor

Post by phoenix » Thu Jan 03, 2013 2:03 pm

Din film inteleg ca se obtine energie sub liniile de inalta tensiune deci nu este din nimic...da?
Este aceeasi inductie electromagnetica dar eu dca adetin compania de transport si se merge la scara larga cu obtinerea energiei din liniile mele de tensiune va voi interzice asa ceva...deci nu vad sa fie o solutie.

gabigowriel
membru
Posts: 238
Joined: Tue Dec 25, 2012 8:44 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: -Schimbari planetare -Energia din viitor

Post by gabigowriel » Thu Jan 03, 2013 2:14 pm

dan wrote:Din film inteleg ca se obtine energie sub liniile de inalta tensiune deci nu este din nimic...da?
Este aceeasi inductie electromagnetica dar eu dca adetin compania de transport si se merge la scara larga cu obtinerea energiei din liniile mele de tensiune va voi interzice asa ceva...deci nu vad sa fie o solutie.
"fratele meu", in filmuletul postat de Sandy76 , nemernicul ce a facut filmul NU-MI ARATA TOT CE ESTE IN JUR SI IN SPATELE LUI!
Deci, sa folosim bunul simt si sa dam dovada de scepticism!
Este o escrocherie nesimtita, o bataie de joc la adresa celor ce nu inteleg exact cum functioneaza electromagnetismul!
Ah, si inca ceva:
MARE GRIJA cu aceste radiatii electromagnetice sa nu va treziti cu una din bolile GRAVE cauzate de electromagnetism!
Celula umana este foarte sensibila la aceste mizerabile campuri electromagnetice; ca si la radiatiile nucleare care de asemenea sunt INVIZIBILE pentru ochiul uman si chiar simturile unui om!
Pericole electromagnetice la Cluj-Napoca
http://www.youtube.com/watch?v=Z92qUSH8fd4" onclick="window.open(this.href);return false;

Eu mi-am "facut datoria", v-am spus si avertizat cu privire la aproape tot ce stiu,+ mi-am spus parerea sincera despre mizeria aia de filmulet tipic pentru youtube si pe care sandy76 il ia de bun/"serios"!
Mai mult de atat nu am ce sa va spun!
Judecati si voi acum ca aveti "datele problemei"!

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: -Schimbari planetare -Energia din viitor

Post by phoenix » Thu Jan 03, 2013 2:21 pm

Tu ai citit ce am scris eu Gabi? Se pare ca tu nu prea citesti ce scriu altii...pacat.
dan wrote:
Este bine sa stim informatiile dar trebuie mult discernamant. Credeam aces filmulet daca nu provenea integral dintr-o lege a fizicii pe care o contrazice...nu pot sa incerc acest test...
In privinta la ce ai scris tu despre ceva numit "IGBT" ,despre care nu stiu nimic (denumirea se refera din ce stiu eu la niste tranzistori la noi se numesc Mosfet la care dintr-o greseala am facut si noi prin 65 la IPRS niset placute si am devenit a 4 tara din lume care produceau asa ceva), la valorile pe care le ai in email nu exista asa ceva...

Citesti superficial si in graba ce se scrie pe forum si ma obligi sa repet de multe ori lucruri pe care daca aveai putina rabdare le vedeai scrise si rascrise pe forum...

Parerea mea...

P.S. am inteles dupa ce am recitit de 7-8 ori ce ai vrut sa ne spui dar ai amestecat surse de tensiune care consuma si NU produc cu neoane si inductie electromagnetica...foarte complicat amestec...

ciine
membru
Posts: 795
Joined: Mon Jul 02, 2012 7:53 am
Location: Valcea
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: -Schimbari planetare -Energia din viitor

Post by ciine » Thu Jan 03, 2013 5:41 pm

Soarele este generatorul suprem de energie pe pamant si toate resursele pe care le consumam in afara de metalele puternic radioacrive, au legatura cu steaua noastra .

Sandy , trebuie sa te dezamagesc , dar ce vezi acolo e departe de realitate ,
O bobina chiar daca ar capta un anumita radiatie electromagnetica , care este prezenta in mediul nostru la orice pas ,( fiind creata in special de tehnologia umana) si ar produce o tensiune la bornele ei , ca sa invarta un motor de curent continuu , are nevoie de o redresare cu cel putin o dioda .
Deocamdata numai youtube bate fizica , dar tocmai de aceea nu se preda youtube la scoala.

sandy76
membru
Posts: 839
Joined: Thu Jul 05, 2012 9:30 pm
Location: -La 10 minute de Ploiesti
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: -Schimbari planetare -Energia din viitor

Post by sandy76 » Fri Feb 15, 2013 10:26 am

ciine wrote: Deocamdata numai youtube bate fizica ,
http://www.youtube.com/watch?v=qBMKZqNE7OE" onclick="window.open(this.href);return false; :)

Post Reply