morti raniti si incendii...

Aici se vor posta diverse discutii despre "ALTE" subiecte.

Moderator: sobe

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: morti raniti si incendii...

Post by phoenix » Wed Jan 30, 2013 8:50 pm

Latest post of the previous page:

ciine are dreptate iar eu nu ma incadrez la nici una din cerintele lui doar ca deocamdata casa mea este asa de neetansa incat pot sa dau foc in mijlocul casei ca tot nu voi avea probleme (detectorul m-a invatat cand e bine si cand nu)
Cand foloseam vechiul cos detectorul de CO tipa la fiecare deschidere de usa a sobei. De cand am schimbat cosul detectorul nu a mai tipat niciodata. L-am testat odata sa vad daca nu e defect. cand schimbam cosul vecinii spuneau ca nu a fost bun niciodata cosul, stiua de la vechii proprietari. iti dai seama in ce pericol erau aia de fiecare data cu soba lor cu plita. Cu vechiul cos si soba facuta de mine am petrecut vreo 3 nopti fara sa dorm ca imi baga fumul in casa si stateam cu usile deschis ca sa se aeriseasca pana ardeau cele 15 kile de lemn...Eu nu ma pricepeam dar vechii proprietari ce scuza aveau ca au trait asa ani de zile(ei nu aveau internet oricum iar eu am invatat cam tot de pe net)...In loc de vechiul cos am o punga acum care sta umflata si acum...ar fi bagat fum in casa :) Cand deschideam usa de la casa punga pocneste ca se umfla...alt fum in casa. cam asta e nivelul de gandire la tara.

P.S.Cum asa? Eu au detector cu baterii si cred ca o sa-l tina bateriile 1 an.

gabigowriel
membru
Posts: 238
Joined: Tue Dec 25, 2012 8:44 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: morti raniti si incendii...

Post by gabigowriel » Wed Jan 30, 2013 9:01 pm

@dan pune o poza cu detectorul tau sau un link direct de unde l-ai cumparat!

ciine
membru
Posts: 795
Joined: Mon Jul 02, 2012 7:53 am
Location: Valcea
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: morti raniti si incendii...

Post by ciine » Wed Jan 30, 2013 9:04 pm

Uite cu prima okazie am sa fac un tutorial cum se fac carbuni de gratar, din lemn de fag :lol:

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: morti raniti si incendii...

Post by phoenix » Wed Jan 30, 2013 9:06 pm

http://www.ebay.com/itm/CO-Carbon-Monox ... 565121f84a" onclick="window.open(this.href);return false;

Da ciine dar noi nu avem usi etanse pentru carbuni ca nu ne faci si noua :)

gabigowriel
membru
Posts: 238
Joined: Tue Dec 25, 2012 8:44 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: morti raniti si incendii...

Post by gabigowriel » Thu Jan 31, 2013 8:22 am

@dan ai castigat dane, o sa folosesc suber la soba , ca nu-s chiar asa de "bogat" :D
chiar doua subere, uite schita:
http://photobase.ro/di-NW3Z.png

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: morti raniti si incendii...

Post by phoenix » Thu Jan 31, 2013 10:47 am

dar detector sa-ti iei neaparat...

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: morti raniti si incendii...

Post by phoenix » Sun Feb 03, 2013 2:06 am

O familie din Negresti Oas, doi adulti si un copil in varsta de 13 ani s-au intoxicat cu monoxid de carbon de la o soba pe lemne. Se pare ca atunci cand familia a facut focul a inchis suberul mai repede decat trebuie. In urma intoxicatiei cei doi adulti au prezentat greturi si varsaturi, dar cu toate acestea au refuzat sa fie transportati la spital. In schimb copilul a fost adus la spitalul din Negresti, starea acestuia fiind mult mai afectata. Practic in momentul in care a fost preluat de echipajul Ambulantei, adolescentul era semiconstient.

anduvirgil
senior
Posts: 3788
Joined: Wed Nov 28, 2012 9:59 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 17 times

Re: morti raniti si incendii...

Post by anduvirgil » Sat Feb 09, 2013 4:09 pm

Doi tineri logodiţi au fost găsiţi inconştienţi în casă de mama băiatului, însă doar tânărul a scăpat cu viaţă. Tragedia a avut loc din cauza monoxidului de carbon degajat de o sobă din dormitorul tinerilor. Logodnicul nu a aflat că viitoarea sa soţie a murit.
http://www.realitatea.net/tragedie-inai ... z2KPXTUyi9" onclick="window.open(this.href);return false;

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: morti raniti si incendii...

Post by phoenix » Sat Feb 09, 2013 4:58 pm

Aceeasi modalitate de a raspandi panica fara sa ne spuna cauzele...
doar la sursa originala gasim

Cei doi au făcut focul şi, pentru a păstra căldura în cameră, au introdus o tablă în horn, cand încă jarul era destul de puternic în sobă. Monoxidul de carbon astfel degajat s-a răspandit în cameră şi a fost fatal fetei care a fost găsită fără suflare

Post Reply