Brichete rumegus-home made

Aici se vor posta diverse discutii despre "ALTE" subiecte.

Moderator: sobe

Tudor32
junior
Posts: 24
Joined: Fri May 10, 2013 2:38 pm
Location: Resita
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Brichete rumegus-home made

Post by Tudor32 » Sat Nov 23, 2013 4:47 pm

Latest post of the previous page:

postasul wrote:Astazi, din lipsa de ocupatie, am incropit un dispozitiv rudimentar de facut brichete, cam ca cel din foto. Din pacate, rezultatul nu a fost cum trebuie. Bricheta nu se preseaza tare...cu toate ca eu zic ca ar fi forta in ``aparatul`` meu. O fi din cauza ca nu am facut dispozitiv cu gauri si pentru interiorul brichetei? Ca teava exterioara am folosit o bucata de teava de 110, pentru canalizare careia i-am dat gauri de 6. Sau poate trebuie lasat rumegusul la macerat mai multe ore? Mai testam....timp este berechet.... :crazy:
Incearca sa confectionezi brichetele din rumegus in amestec cu hartie (50/50). Nu se mai faramiteaza asa usor si ard bine. Trebuie sa-i presezi bine si apoi sa-i pui la uscat! Se mai si farama ei insa, daca ii manipulezi cu grija.... poti si sa-i folosesti cu spor, desigur nu sa unica sursa de combustibil ci in amestec cu lemnul!

stelica_33
membru
Posts: 657
Joined: Fri Dec 14, 2012 5:49 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 0

Re: Brichete rumegus-home made

Post by stelica_33 » Sat Nov 23, 2013 8:51 pm

Sa zicem ca 50/50 e bine,si ca brichetii nu se vor sfarima...
Buuun,sa zicem ca avem 5 tone de rumegus...de unde scoatem 5 tone de hirtie?
Si inca un aspect care oricine pote verifica ceia ce vreau sa zic;luati 3kg de hirtie,coli,ziare,cartoane, si rupetile aproximativ formatului A5,puneti aceste hirtii in soba si dati-le foc sa veteti ca la un moment dat se vor stinge.

sandy76
membru
Posts: 839
Joined: Thu Jul 05, 2012 9:30 pm
Location: -La 10 minute de Ploiesti
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Brichete rumegus-home made

Post by sandy76 » Sun Jan 19, 2014 10:52 am

-Din ce se vede in film bricheti sunt facuti din hartie tocata.
http://www.youtube.com/watch?v=P6kAZ7RRvGw" onclick="window.open(this.href);return false;

laurex
membru
Posts: 173
Joined: Tue Jan 07, 2014 9:41 am
Location: Maicanesti,Vrancea
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Brichete rumegus-home made

Post by laurex » Sun Jan 19, 2014 9:06 pm

La presele comerciale sunt niste rezistente pe cilindrul pe care iese bricheta.Aia e toata smecheria cu liantul din lemn care... acolo se activeaza,la caldura.

Post Reply