Discutii despre frumusete si Har

Aici se vor posta diverse discutii despre "ALTE" subiecte.

Moderator: sobe

avro
senior
Posts: 2243
Joined: Tue Dec 25, 2012 2:25 pm
Location: Pascani, Cahul, RM
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Discutii despre frumusete si Har

Post by avro » Sat Mar 16, 2013 1:05 am

Latest post of the previous page:

Pregateste-te...

Lonely
senior
Posts: 1028
Joined: Sat Mar 09, 2013 6:33 am
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: proiect incalzire casa cu soba zidarie

Post by Lonely » Sat Mar 16, 2013 8:06 am

dan wrote:Vali a dat din greseala peste o gramada de visatori de duh.....
Numai eu sunt de vina pentru discutiile aprinse, eu am deschis cutia Pandorei, sper sa nu va suparati pe mine, dar pentru mine conteaza f mult ceeea ce simt si felul in care ma inteleg cu familia mea, deci va doresc inca odata intelepciune si sanatate caci e mai buna decat toate

aveti grija de voi

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Discutii despre frumusete si Har

Post by phoenix » Sat Mar 16, 2013 10:13 am

Stai linistit Vali ca discutiile pe aceste teme sunt cele mai periculoase dar eu cu Eduard le am de ceva timp...e mai periculos decat bomba atomica sa vorbesti de Duh...Trebuie multa iubire pentru asa ceva si deocamdata nu am....o soba poate sa transmita mai bine informatiile fara sa ne accidentam prea tare...

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: proiect incalzire casa cu soba zidarie

Post by phoenix » Thu Apr 18, 2013 1:35 am

dan wrote:Femeia are mereu dreptate
N-am vrut sa descid alt topic ca este potrivit aici...chiar daca eu nu reusesc sa inteleg ce spune...

http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... zGFIs9-lBI" onclick="window.open(this.href);return false;

avro
senior
Posts: 2243
Joined: Tue Dec 25, 2012 2:25 pm
Location: Pascani, Cahul, RM
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Discutii despre frumusete si Har

Post by avro » Thu Apr 18, 2013 10:44 am

Cine a inventat regula cacofoniei in limba romana nu a fost foarte inspirat asa ca cei care o acuza pe respectiva ca nu respecta anumite norme inventate de nu stiu cine ar face bine sa se linisteasca. E o regula copilareasca si neinteleapta.
Acum, daca sa revenim la ale harului eu spun ca discriminarea in sensul negativ de partinire nu e un lucru corect, pentru ca toti suntem oameni. Totusi, trebuie sa se inteleaga ca exista o deosebire intre femeie si barbat astfel ca fiecare poate da randament maxim doar in acel loc in care pot fi valorificate punctele forte personale. O analogie ar fi intre tractor si automobil: ambele au motor, transmisie, roti, panou de comanda, insa fiecare are specificul sau: tractorul ofera o forta mare, iar automobilul o viteza mare si de aceea este necesar ca fiecare sa fie folosit la locul sau si este o neghiobie ca sa le tratam la fel din simplul fapt ca ambele sunt masini si se aseamana ca si constructie. De aceea spun: femeia e femeie si trebuie sa fie la locul ei, iar barbatul e barbat si trebuie sa fie la locul sau si atunci fiecare va da randament maxim.

Lonely
senior
Posts: 1028
Joined: Sat Mar 09, 2013 6:33 am
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Discutii despre frumusete si Har

Post by Lonely » Sun Jul 28, 2013 9:18 am

si cine e tractorul si cine automobilul, femeia sau barbatul? ;) :D

anduvirgil
senior
Posts: 3788
Joined: Wed Nov 28, 2012 9:59 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 17 times

Re: Discutii despre frumusete si Har

Post by anduvirgil » Sun Jul 28, 2013 9:33 am

Mai stiu si eu o vorba.
Barbatul este capul familiei..., dar femeia este gatul...

avro
senior
Posts: 2243
Joined: Tue Dec 25, 2012 2:25 pm
Location: Pascani, Cahul, RM
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Discutii despre frumusete si Har

Post by avro » Sun Jul 28, 2013 2:47 pm

ciobanuvali wrote:si cine e tractorul si cine automobilul, femeia sau barbatul? ;) :D
Barbatul e barbat si femeia e femeie

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Discutii despre frumusete si Har

Post by phoenix » Sun Jul 28, 2013 2:48 pm

Tronc plosc bonc...barbatul e barbat....femeia e femeie...Daia saracele femei ne ingroapa si ne fac pomeni ca femeia e femeie...trebuie sa le umilim si noi nu ajung lunile de sarcina...dar..hei...suntem intr-o societate patriarhala...la cratitaaa...daca nu-i dam la cap ajunc sa faca numa prosti...la cata energie au...

Ma ierti Eduard dar cu privire la ideile astea o sa fiu mereu un feminist...asta nu e religie crestina...dupa mine cel mai tare discipol e femeia aia usoara...a fost mai tare in credinta decat toti...dar asta e alta discutie.

Daca vrei, ca sa fiu deacord cu tine, principiul feminin sa fie principiu feminimn si principiu masculin sa-si respecte legile...adica...sunt relatii in care ea este barbatul si el femeia...si merg deminune...nici eu nu sunt deacord sa amestecam oalele dar nu stiu cine are dreptul sa impuna ceva...
Adica, barbatul sa-si asume rolul, sa lupte sa concureze sa depaseasca sa combata sa riste sa mearga la razboi iar femeia sa fie delicata, sa sustina , sa creada sa dea viata sa coaca sa spele sa ingrijeasca sa curete sa vindece...daca nu ma vindeca Femeia cand seara sunt obosit nu fac doua parale...si atunci Femeia devine ceva ce barbatul nu o sa aiba niciodata...dar cele doua aspecte se COMPLETEAZA si niciodata unul nu conduce pe celalat decat atunci cand Armonia o cere...asa accept.

Bine, noi spunem sper acelasi lucru dar sunt sensibil la subiectul acesta...

avro
senior
Posts: 2243
Joined: Tue Dec 25, 2012 2:25 pm
Location: Pascani, Cahul, RM
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Discutii despre frumusete si Har

Post by avro » Sun Jul 28, 2013 4:37 pm

Nu spun nicidecum ca femeia e rea iar barbatul e cheie de biserica. Sunt femei de treaba si barbati de treaba, sunt si femei de nimic si barbati de nimic. Femeia are nevoie de barbat iar barbatul de femeie. Copiii au nevoie de mama, au nevoie si de tata si de aia spun ca barbatul trebuie sa fie tata, iar femeia mama, si impreuna sa isi creasca puii fiecare prin ceea ce i-a dat Dumnezeu. Lupta intre sexe nu duce la bine si nici alte idei care distorsioneaza adevarul cu privire la o corecta relatie intre barbat si femeie, care trebuie sa fie asemenea unei melodii in care se impletesc notele muzicale. Cam asa descrie Cintarea Cintarilor treaba aceasta. Dumnezeu sa ne dea intelepciune si in acestea. Sa fim cu totii sanatosi.

Lonely
senior
Posts: 1028
Joined: Sat Mar 09, 2013 6:33 am
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Discutii despre frumusete si Har

Post by Lonely » Sun Jul 28, 2013 5:10 pm

Pe mine ma enerveaza f rau, cazurile in care apare violenta, el o bate pe ea, sau omoara, vezi stirile de la tv din fiecare zi... :(
Motivele fiind de nimic...
As vrea eu sa fie totul frumos dar uite ca nu e, din pacate... :(

Daca nu si nu te intelegi mai bine te desparti si gata, dar nu bataie doar ptr ca ai mai multa putere fizica decat ea... :(
Sa traiasca o viata in violenta nu e viata....
Dar f multe femei traiesc asa caci asa au fost crescute, sau sa nu lase copii, etc.etc

in fine ....

Post Reply