Discutii despre frumusete si Har

Aici se vor posta diverse discutii despre "ALTE" subiecte.

Moderator: sobe

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: proiect incalzire casa cu soba zidarie

Post by phoenix » Fri Mar 15, 2013 8:11 pm

Chiar daca Femeia are mereu dreptate nu inseamna sa nu aplici tactici oculte...:)

avro
senior
Posts: 2243
Joined: Tue Dec 25, 2012 2:25 pm
Location: Pascani, Cahul, RM
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: proiect incalzire casa cu soba zidarie

Post by avro » Fri Mar 15, 2013 8:55 pm

Dane tu te dai numai in extreme: de la feminism la ocultism, si una si alta chestiuni necurate. Ia-o frate mai pe cale dreapta... :)

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: proiect incalzire casa cu soba zidarie

Post by phoenix » Fri Mar 15, 2013 9:02 pm

Pai calea stramba e la extreme...aia dreapta e armonioasa...eu sunt mereu la extreme...Lasa Avro ca trebuie si iadu populat...

avro
senior
Posts: 2243
Joined: Tue Dec 25, 2012 2:25 pm
Location: Pascani, Cahul, RM
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: proiect incalzire casa cu soba zidarie

Post by avro » Fri Mar 15, 2013 10:12 pm

dan wrote:Lasa Avro ca trebuie si iadu populat..
Nu trebuie. El nu e pentru oameni si nici oamenii pentru el. Noi suntem suflete vii, si am fost facuti sa fim asa vesnic. Locuinta mortilor nu e pentru noi. Asa ca lasa mortii sa-si ingroape mortii, noi trebuie sa fim vii...
Interesant teme abordam noi pe un forum de sobarie :) Sa iti treaca prin cap... Vorba unui prieten de-al meu: ce are iepurele cu scripca? :)

hudemanicolai
SUPORT
Posts: 572
Joined: Fri Nov 30, 2012 2:35 pm
Location: Tulcea
Has thanked: 2 times
Been thanked: 9 times

Re: proiect incalzire casa cu soba zidarie

Post by hudemanicolai » Fri Mar 15, 2013 10:38 pm

Cum ce are una cu alta.
Va dati seama ce ardere eficienta e prin iad?...
Oare cat de inalt au cosul?

avro
senior
Posts: 2243
Joined: Tue Dec 25, 2012 2:25 pm
Location: Pascani, Cahul, RM
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: proiect incalzire casa cu soba zidarie

Post by avro » Fri Mar 15, 2013 10:43 pm

Prefer sa nu pun asa intrebari - dorm mai linistit :)
Apostolul Pavel spune ca sa cugetam la lucrurile ceresti, iar Hristos spune sa cautam mai intii de toate Imparatia lui Dumnezeu. Astea sunt lucruri pozitive care imi dau avint sa uit ce este in urma si sa ma arunc inainte.
Nu cred ca Vali s-ar fi gindit vreodata ca va citi ceva de genul asta pe forum si chiar la topicul sau... :)
Sa fim vii si sanatosi
Salutare

hudemanicolai
SUPORT
Posts: 572
Joined: Fri Nov 30, 2012 2:35 pm
Location: Tulcea
Has thanked: 2 times
Been thanked: 9 times

Re: proiect incalzire casa cu soba zidarie

Post by hudemanicolai » Fri Mar 15, 2013 10:49 pm

Ai dreptate Eduard, dar de ce tie frica nu scapi si atunci mai bine fugarim frica cu umorul, iar romanul a supravietuit facand haz de necaz.
Asa l-au inventat si pe Ivan Turbinca si pe Danila Prepeleac...
Doamne ajuta si sa ai o noapte cu hodina.

avro
senior
Posts: 2243
Joined: Tue Dec 25, 2012 2:25 pm
Location: Pascani, Cahul, RM
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: proiect incalzire casa cu soba zidarie

Post by avro » Fri Mar 15, 2013 10:55 pm

hudemanicolai wrote: de ce tie frica nu scapi
Asa e, daca nu ai pe Dumnezeu... Intotdeauna El e factorul care face toata diferenta...
hudemanicolai wrote: Doamne ajuta si sa ai o noapte cu hodina.
Multumesc. De asemenea.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: proiect incalzire casa cu soba zidarie

Post by phoenix » Fri Mar 15, 2013 10:59 pm

Vali a dat din greseala peste o gramada de visatori de duh...
Eu nu sunt asa bogat ca tine Avro...tu ai dorinte putine...eu am multe...ma duc bucuros jos...stai linistit.

E vreun moderator paici sa ne mute la o arie mai plina de har ca se surpa sobele...

La cat de materiale si de "grele" sunt sobele, e nevoie de duh sa ne mai usureze povara...

avro
senior
Posts: 2243
Joined: Tue Dec 25, 2012 2:25 pm
Location: Pascani, Cahul, RM
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Discutii despre frumusete si Har

Post by avro » Fri Mar 15, 2013 11:28 pm

dan wrote:Eu nu sunt asa bogat ca tine Avro...tu ai dorinte putine...eu am multe...ma duc bucuros jos...stai linistit.
Toti au dorinte pentru ca asa ne-a facut Dumnezeu. Dorintele nu sunt problema, ci solutiile noastre la dorinte pot fi incorecte. Dorinte trebuie sa avem ca de altfel nu ne-am mai misca in nici o directie. De fapt ma gindesc uneori la dorinta savantilor de a crea inteligenta artificiala si chiar daca aceasta este imposibil pentru ca orice inteligenta si constiinta este caracteristica exclusiva a unui duh (fie divin, fie uman, fie demonic) totusi ma gindesc ca daca ipotetic s-ar realiza un asa exemplar, ce l-ar determina sa faca ceva, si inca sa mai faca si ce vrea omul (ca de altfel nu mai are rost sa lucrezi la asa ceva din moment ce face ce ii tuna si fulgera) . ? Noi avem dorinte: trupesti, sufletesi, duhovnicesti caci asa ne-a lasat Dumnezeu sa fim noi oamenii. Dar ce poate motiva o masina sa faca ceva? Pe de o parte aceasta ma face sa ma gindesc la proiectul de constructie al fiintelor noastre, iar pe de alta parte ma gindesc ca totusi masina e doar un mecanism metalic sau plastic, sau ce mai poate fi si e bine sa fie asa.
Si inca ceva: Einstein spunea ca inlocuirea animalelor cu masini, ne face pe noi oamenii sa fim reci ca si masinile, deoarece masinile nu simt si nu doresc nimic si ne putem purta cu ele oricum caci lor nu le pasa, insa cind ai de a face cu un animal, nu poti sa nu ai un atasament emotional fata de el. Asa cugeta Albert, si in realitatea lumii moderne cam asa si se intimpla. E interesanta lumea aceasta...

Post Reply