-Curiozitati, bizarerii

Aici se vor posta diverse discutii despre "ALTE" subiecte.

Moderator: sobe

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: -Curiozitati, bizarerii

Post by phoenix » Fri Mar 29, 2013 4:49 pm

Latest post of the previous page:

Osanda vesnica...cam sadic Dumnezeu din povestile tale...nu exista osanda vesnica din parte unuia care se presupune ca iubeste...pentru ce osanda vesnica? pentru cateva zeci de minute de palcere cat are un om pe pamant sau pentru cateva zile de greseli?...nu cred. N-ai timp de mai multe pacate intr-o viata.

Dar cum spuneam....toul este explicat in parabole si nu motamo...o clipa de suferinta crunta pare ani iar 10 ore de bucurie par o clipa...

avro
senior
Posts: 2243
Joined: Tue Dec 25, 2012 2:25 pm
Location: Pascani, Cahul, RM
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: -Curiozitati, bizarerii

Post by avro » Fri Mar 29, 2013 4:56 pm

dan wrote:Osanda vesnica...cam sadic Dumnezeu din povestile tale...nu exista osanda vesnica din parte unuia care se presupune ca iubeste...pentru ce osanda vesnica? pentru cateva zeci de minute de palcere cat are un om pe pamant sau pentru cateva zile de greseli?...nu cred. N-ai timp de mai multe pacate intr-o viata.

Dar cum spuneam....toul este explicat in parabole si nu motamo...o clipa de suferinta crunta pare ani iar 10 ore de bucurie par o clipa...
E chiar mot a mot, cum spune frantzuzu. Nu e vorba de sadism ci de dreptate, iar dragostea si-o arata prin faptul ca ne ofera mintuire fara plata. E un contrast intre dreptate si dragoste. Sunt lucruri adinci si necesita timp si efort pentru intelegere.
Legat de faptul ca pedeapsa e exagerata: din punctul nostru de vedere asa e, insa dupa cum am spus noi subestimam atit importanta noastra ca si fiinte cit si importanta si implicatiile faptelor noastre. Acestea sunt lucruri din lumea de 'dincolo' si din cauza aceasta sunt mai greu de inteles, uneori practic imposibil. Asta e: Dumnezeu e mare! Mintea noastra nu e obisnuita cu asa termeni...

sandy76
membru
Posts: 839
Joined: Thu Jul 05, 2012 9:30 pm
Location: -La 10 minute de Ploiesti
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: -Curiozitati, bizarerii

Post by sandy76 » Fri Mar 29, 2013 4:57 pm

-Avro, o zi la Dumnezeu e ca o mie de ani la noi, deci cum ramane cu alea 6 zile?

-Ceva ce am primit acum.
http://daniilgaucan.wordpress.com/2013/ ... regatirea/" onclick="window.open(this.href);return false;
Urmariti si clipul video.

-Avro, pana si diavolul sau satana este asteptat sa spuna ca a gresit si in acel moment IUBIREA IL VA INVALUI, la fel cum a recunoscut talharul de pe cruce.
-Ce I-a Spus Domnul?
-Chiar azi vei fi cu Mine in Rai. :)
Last edited by sandy76 on Fri Mar 29, 2013 5:03 pm, edited 1 time in total.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: -Curiozitati, bizarerii

Post by phoenix » Fri Mar 29, 2013 5:01 pm

Dumnezeul meu nu este asa avro...Dumnezeul meu este doar Iubire...nu si dreptate...Exista o ierarhie...daca este de ales alege Iubirea meareu...apoi Adevarul, apoi Moralitatea...si tot asa.

Iubeste si fa ce vrei!...vei spune cummm? Nu poti sa dai in cap cand iubesti...dar cine poate sa iubeasca? Doar sfintii cunosc starea respectiva...asa ca noi incercam moralitatea dar devenim violenti si ne transformam in demoni urmand moralitatea...sau dreptatea...

Satana este mai drept decat Dumnezeu...doar ca nu are iubire...in reste este Perfect drept...si asta il face sa fie ce este...

avro
senior
Posts: 2243
Joined: Tue Dec 25, 2012 2:25 pm
Location: Pascani, Cahul, RM
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: -Curiozitati, bizarerii

Post by avro » Fri Mar 29, 2013 5:04 pm

sandy76 wrote:-Avro, o zi la Dumnezeu e ca o mie de ani la noi, deci cum ramane cu alea 6 zile?
Da, si o mie de ani ca ziua de ieri care a si trecut. E o comparatie prin care se vorbeste ca Dumnezeu e in afara timpului si pentru EL nu exista termen lung sau scurt. E tot aia. Pentru mintea noastra e mai greu de inteles.
In ziua a treia au fost facute plantele, iar luminatorii in ziua a patra asa ca ar fi greu ca plantele sa traiasca fara lumina mai mult de o zi. Apoi Dumnezeu s-a odihnit o zi si nu o mie, lucru pe care il cere si de la oameni: 6 zile sa lucrezi si sa iti faci lucrul tau, dar ziua a 7-a e de odihna. In naratiunile sale, Biblia e simpla, si nu e necesara de a o 'suci' cu filosofia doar ca sa o face sa se asemene cu teorii SF.
O zi e o zi.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: -Curiozitati, bizarerii

Post by phoenix » Fri Mar 29, 2013 5:06 pm

O zi e o zi...fals...totul este functie de observator. Timpul este relativ...mintea este relativa...mintea nu il poate intalni vreodata pe Dumnezeu...intalnirea cu Dumnezeu topeste mintea...din acest motiv degetul care arata Luna nu este niciodata luna...Dumnezeu este mereu experimentare si niciodata nu poate sa fie povestit.

Dumnezeu este Totul...el cuprinde si notiunea de Dumnezeu si cea de Satana...el cuprinde Totul...si religia si ateismul si si si...din acest motiv este deasupra oricarei idei...este Dincolo...definitia cea mai completa este Linistea.

Daca ai ramas cu gura deschisa privind rasaritul sau ai privit stelele intr-o noapte de vara ai vazut o particica...dar atunci mintea tacea complet...

avro
senior
Posts: 2243
Joined: Tue Dec 25, 2012 2:25 pm
Location: Pascani, Cahul, RM
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: -Curiozitati, bizarerii

Post by avro » Fri Mar 29, 2013 5:12 pm

dan wrote:atana este mai drept decat Dumnezeu...doar ca nu are iubire...in reste este Perfect drept...si asta il face sa fie ce este...
Satana nu este drept. El este rau in sensul cel mai profund al acestui termen. El poate in anumite cazuri sa foloseasca adevarul drept pretext, insa nu are interes in adevar.
El pe noi ne ispiteste si ne impinge la pacat pentru ca stie ca conform dreptatii plata pacatului este moarte. Si acum eu intreb: cu ce sunt eu vinovat de ma ispiteste el pe mine si ma impinge la pacat? Sa ma lase in pace si pe mine si pe toti din jur. Ispita tot e o nedreptate. De aceea Hristos spune: "vai de acela prin care vine ispita. Ar fi mai bine pentru el sa isi lege o piatra de moara de git si sa se arunce in mare decit sa faca pe cineva sa pacatuiasca"
Dumnezeu poarta in Sine intruchiparea notiunilor de dragoste si dreptate. El are un plan de mintuire pentru fiecare din noi, astfel ca noi, urmind acest plan, nici unul nu am fi vatamati de judecata Sa care este dreapta. Prin aceasta cunoaste si faptul ca El ne iubeste si ne scoate din moarte, chiar daca dupa dreptate o meritam. Nu este voia lui ca macar un pacatos sa moara, ci El doreste ca pacatosul sa se intoarca de la caile lui rele si sa traiasca.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: -Curiozitati, bizarerii

Post by phoenix » Fri Mar 29, 2013 5:21 pm

Pentru mine Satana este o opozitie a lui Dumnezeu in sensul definitiilor date de anumite religii. Nici Satana nici Dumnezeu nu exista decat in dualitate. Dumnezeu este dincolo de dualitate...Dumenzeu este esenta a tot chiar si a Satanei...Il scriu cu litera mare pentru ca Satana nu este decat partea opusa a Libertatii...nu poate exista caldura fara frig , frumusetea fara uratenie...polaritatile creweaza o diferenta de potential si din aceasta diferenta apare Universul...Femeia si Barbatul , Satana si Dumnezeu, Noaptea si Ziua sunt la fel de Divine ca orice altceva...totul este sa traiesti acest lucru...Iubeste si fa ce vrei...

Avro iubeste patriarhatu :)...Dumnezeul cu un bici...care face legile si apoi isi face creatia sa o respecte...cam sadic...dar e ok...

sandy76
membru
Posts: 839
Joined: Thu Jul 05, 2012 9:30 pm
Location: -La 10 minute de Ploiesti
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: -Curiozitati, bizarerii

Post by sandy76 » Fri Mar 29, 2013 5:24 pm

-Eu zic ca nu aici trebuia sa dezvoltam acest subiect, exista profetii vechi sau noi.
mai jos ce corespunde topicului:
http://daniilgaucan.wordpress.com/2013/ ... paharului/" onclick="window.open(this.href);return false;

avro
senior
Posts: 2243
Joined: Tue Dec 25, 2012 2:25 pm
Location: Pascani, Cahul, RM
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: -Curiozitati, bizarerii

Post by avro » Fri Mar 29, 2013 5:27 pm

Hai sa o luam de la inceput:
Orice stiinta se bazeaza pe cercetarile facute asupra unei surse. Spre exemplu, pentru a se descoperi cum ochiul poate vedea, s-au facut cercetari empirice ale ochiului si s-a descoperit ca ochiul are un sistem optic de proiectare a imaginii, un sistem de receptionare a fotonilor si transformare in impulsuri nervoase care sunt transmiste spre sistemul nervos central. Toate detaliile procesului inca nu au fost elucidate, de aceea inca se mai studiaza. Astfel, au fost combatutde definitiv diversele povesti care veneau sa explice modul de functionare a ochiului, printre care si ideea ca din ochi ies o multime de 'tentacule invizibile' care 'pipaie' lumea din jur si in felul acesta ochiul vede.
Daca e clar principiul, atunci aplicam la cazul nostru: atunci cind vorbim despre Dumnezeu si lumea supranaturala, la nivel de cunostinte stiintifice avem nevoie de o sursa pe care sa o cercetam si din care sa scoatem cunostintele cautate, ca de altfel, fiecare isi poate inventa religia sa (asa cum de cele mai multe ori se si intimpla) iar apoi copiii si nepotii intreaba de ce sunt atittea religii in lume. Astfel, eu intreb: ce sursa cercetati voi atunci cind faceti o oarecare afirmatie? Sursa mea e Biblia. Eu aceasta studiez si aceasta vorbesc si in viata de zi cu zi am vazut ca lumea si oamenii sunt asa cum este scris acolo. De aceea eu am incredere in aceasta sursa. Dumneavoastra?

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: -Curiozitati, bizarerii

Post by phoenix » Fri Mar 29, 2013 5:29 pm

Nu ne-a explicat nimeni cum vede ochiul...daca intelegeau puteau sa faca un ochi din sticla care sa vada...totul incepe cu o pacaleala...:)
Biblia este o carte scrisa de un om sau cel putin tradusa...cred mai repede in Evangheliile apocrife care au ramas nemodificate pentru ca nu au fost recunoscute...si asa aflam cum Isus vorbea de clisma...

Fiecare alege...

Scuze, Sandy...ti-am primis ceva dar m-a luat Avro de vorba...

Post Reply