Hepatita C

Aici se vor posta diverse discutii despre "ALTE" subiecte.

Moderator: sobe

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Hepatita C

Post by phoenix » Sun Jun 23, 2013 9:57 am

Latest post of the previous page:

Sa-ti spun o alta teorie.
Pietrele se formeaza toate in ficat nicidecum in fiere. De fapt sunt acumulari de colesterol, mii de formatiuni care migreaza din ficat pe canal. Unele din ele pe canalul de eliminare gasesc deschiderea catre fiere si ajung acolo unde cu timpul se calcifiaza. Aceste formatiuni de colesterol, inainte sa ajunga sa fie descoperite, pentru ca nu au consistenta necesara, se plimba nestingherite pe canale.
Fierea este scoasa inutil pentru ca nu ea este sursa acestor pietre. In ficat aceste depuneri de colesterol sunt adevarate pericole pentru ca in ele se pot dezvolata oricare din virusuri sau bacterii.

Cu alte cuvine, cei care sustin aceasta teorie, spun ca o groaza de boli sunt datorate acestor acumulari de care medicina nici nu aminteste. Ele trebuie sa fie eliminate odata la 1 an. Ciar daca se scoate fierea aceste formatiuni de colesterol reapar si pot provoca aceleasi probleme ca si inainte, atunci cand fierea era pe pozitie.

Se poate scoate , in urma unui tratament asa ceva

http://www.natural-cure-alternatives.co ... -diet.html" onclick="window.open(this.href);return false;
http://curedmycancer.com/2012/01/08/bil ... r-cleanse/" onclick="window.open(this.href);return false;

Medicii sustin ca acestea nu sunt pietrele, sau formatiunile ce urmeaza sa devina pietre ci sunt exact produsele ingerate in urma cu 12 de ore pentru a elimina "pietrele". Este vorba de ulei de masline si suc de lamaie. Cei care fac acest tratament simt ficatul cu se inmoaie iar unii sustin ca ficatul s-a micsorat si cu 3 cm.

Ce parere ai?

ciine
membru
Posts: 795
Joined: Mon Jul 02, 2012 7:53 am
Location: Valcea
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Hepatita C

Post by ciine » Sun Jun 23, 2013 1:15 pm

Dane eu sunt pregatit sa port o discutie cu argumente stintifice , vrajeli ieftine cu iz de reclama pt americani inbuibati cu sunca si hamburgheri chiar nu ma intereseaza si daca ai avea notiuni solide de anatomie si fiziologie umana , mi-ai da dreptate.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Hepatita C

Post by phoenix » Sun Jun 23, 2013 2:27 pm

Ciine, in urma cu 1 an jumate am intalnit pe un forum un tip care facea o minune de sobe care consuma minim. Minunea aia de om putea sa minta...era oricum unul din putinii care spunea ca se si pricepe. Am ajuns sa-l cunosc si nu l-am crezut dar am intuit ca e posibil. Argumentele "stiintifice" le au multi si stiinta e cam plina de controverse.
Soba facuta dupa ideile acelui tip mi-a deonstrat ca este ok. In continuare imi neaga dovezile unul si altul. Eu nu pot demonstra nimanui ce nu vrea sa auda.

In privinta "stiintei" eu sunt edificat si mai am nevoie si de dovezi. Fara dovezi mintea e capabila sa inventeze orice argument fie el chiar si "stiintific".

Te rog , sa-mi spui care este parerea ta de acele formatiuni de colesterol eliminate, in numar mare. Ce pot sa fie ele? Unde se formeaza si din ce?
Cred ca iti dai seama ca daca nu testam si nu obtineam numarul acela de formatiuni nici nu deschideam gura. Demonstreaza-mi ca alea nu sunt viitoarele pietre si ca se afla in mod normal in intestine. Eu nu sustin ca sunt una sau alta dar in urma testelor le-am obtinut asa cum ei sustineau ca le voi obtine. Nu ma interseaza ce teoriei le-a adus in discutie ci doar vreau sa stiu ce sunt...si nu doar teorie...vreau o parere obiectiva chiar daca nu esti medic.

Chiar crezi ca este uleiul baut in urma cu 12 ore? Acele formatiuni?

ciine
membru
Posts: 795
Joined: Mon Jul 02, 2012 7:53 am
Location: Valcea
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Hepatita C

Post by ciine » Sun Jun 23, 2013 8:01 pm

Te rog , sa-mi spui care este parerea ta de acele formatiuni de colesterol eliminate, in numar mare. Ce pot sa fie ele? Unde se formeaza si din ce?
Pot sa fie orice , numai ”pitre la ficat ” nu , trebuie sa fi constient ca o formatiune de aceea marime nu se poate elimina pe coledoc care are un diametru de max 5mm.
Un astfel de corp daca ar exista in coledoc, ar scrie pe tine pancreatita direct si poate ai avea ceva sanse sa mai stam de vorba, daca ai fi la Viena unde a fost internata tipa aia de la ProTV Teo Trandafir pt acelas lucru.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Hepatita C

Post by phoenix » Sun Jun 23, 2013 8:22 pm

Stiu acest lucru dar iti spun ca acest canal se poate dilata. Sunt boli unde exista poze ale acestui canal care ramane dilatat 1 cm. Daca in acele boli el are 1 cm tot timpul de ce sa nu se dilate chiar 2 sau 3 cm in anumite conditii. Persoana care a facut acel tratament tocmai acest lucru nu crede, desi au iesit acele bucati din ea. Ea nu avea pietre la fiere dar a avut o criza acu 1 saptamana. I-am zis fa, pentru ca e periculos, dar daca nu ai pietre poti incerca. Si cu toate astea a scost treburi dastea de 2 cm. Acum stam si ne intrebam dar sustine ca ficatul se simte mai usor...stim de efectul placebo dar tot ne intrebam.
Daca aflu ca acele lucruri sunt iesite din coledoc dau pe spate toata medicina sau exista o minciuna organizata. Am dat in medicina din pacate de zeci de pareri in boli asa zis "incurabile".

Aici e pb ciine...vom vedea ce se intampla in perioada urmatoare saptamani pentru ca a avut probleme cu fierea in ultimii ani si a baut zeci si sute de litri de ceaiuri...

ciine
membru
Posts: 795
Joined: Mon Jul 02, 2012 7:53 am
Location: Valcea
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Hepatita C

Post by ciine » Sun Jun 23, 2013 8:25 pm

Te rog sa ma crezi ca stiu perfect cum arata un coledoc pe viu.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Hepatita C

Post by phoenix » Sun Jun 23, 2013 8:29 pm

Ok...vom vedea. Va anunt oricum de viitoarele experimente si analize.

In caz de "impietruirea coledociana" CBP poate ajunge la 3-4 cm.

http://www.scrigroup.com/sanatate/LITIA ... E93392.php" onclick="window.open(this.href);return false;

Este o poza acolo si se vad de unde coboara calculii.

http://www.scrigroup.com/files/medicina ... age002.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
Imaginea din dreapta.

Vei spune ca este o exceptie...poate, dar vorbeste de sute si mii de calculi biliari care nu vin din fiere dar vei spune ca se formeaza direct in canal iar eu voi spune ca e mai logic sa se formeze in ficat si chiar mai usor...sau desenul este prost.

ciine
membru
Posts: 795
Joined: Mon Jul 02, 2012 7:53 am
Location: Valcea
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Hepatita C

Post by ciine » Mon Jun 24, 2013 9:55 am

Dane , intradevar acolo se prezinta patologia colecistului si cailor biliare.
Daca citesti cu atentie , vezi la tratament ca nu este decit solutia de indepartare chirurgicala si de asemenea vezi din continut ca prin sfincterul Odd nu pot trece pietre mai mari de 5mm (care in general creaza si blocaje.Megacoledocul sau dilatarea canalului biliar apare ca urmare a cronicizarii litiazei biliare.

Ca idee pt cei cu litiaza biliara este indicat ca sa nu sara peste masa , sa aiva mese mai multe decit de obicei si mici ,referitor la cantitatea ingerata, stimulentele biliare cum sunt cafeaua si uleiul de masline sunt benefice intrucat duc la drenarea biliara (pietrificarea este favorizata de staza biliara)
De asemenea efortul fizic este benefic in acest caz. Toate acestea sunt masuri de conduita in astfel de afectiune , dar metoda de tratament eficace deste cea chirurgicala .

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Hepatita C

Post by phoenix » Mon Jun 24, 2013 10:19 am

Consider, ca la cei cu pietre mici, sub diametrul canalului se face cu succes acest tratament. La cei cu formatiuni mai mari apar discutii dar oricum exista o limita dupa care tratamentul chirurgical este singura solutie, unele pietre au dimensiunea unei mingii de golf. Totusi ce se elimina la tratamentul cu ulei seamana pana la identificare cu pietrele scoase din fiere. Daca teoria este corecta atunci depunerile de colesterol trebuie sa fie eliminate inainte de a ne apuca de vindecare sia emliorarea oricaror boli.
Cei cu pietre mari oricum daca fac tratamentul ajungeau tot la cutit. Eu zic ca este de luat in calcul si nu remediaza orice problema dar sunt ceva sanse.

Problema este ca daca te apuca o criza vei ajunge pe mana unui medic practicant si face pe tine scoala.
E bine sa gasesti un medic inainte de aceasta procedura si daca merge prost sa aiba cine sa te ajute in regim de urgenta.
Nici tratamentul chirurgical nu este asa de eficace pentru ca elimina ceva util organismului fara sa-ti garanteze decat o viata dependenta de medicamente. Trebuie folosit totul cu discernamant si cu atentie.

In primul caz am recomandat tratamentul pentru ca nu avea pietre evidentiate la eco. Mai am inca o prietena care are o piatra de 1.8 cm si vreau sa ma informez inainte sa-i spun sa incerce.

Eu va pun si povestea, care este pe zeci de bloguri.
http://www.blog.farmacianaturii.ro/scap ... a-biliara/" onclick="window.open(this.href);return false;
http://sanatate.findtalk.biz/t2768-cum- ... a-operatie" onclick="window.open(this.href);return false;

Exista si un site unde o femeie dupa ce a facut tratamentul si-a blocat fierea. Deci sunt sanse s ase intaple si bune si rele. Daca il mai gasesc o sa-l postez ca fiecare sa aleaga pentru el.

Pe mine ma intereseaza ficatul in acest topic si daca e cum spun ei, ficatul trebuie curatat in timpul unui tratament pentru hepatita.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Hepatita C

Post by phoenix » Mon Jun 24, 2013 11:11 am

Si filmulete cu pietrele din fiere...daca sunt atatea in fiere mai sunt multe prin alte parti...pararea mea.

http://www.youtube.com/watch?v=H6zOBKjVRag" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.youtube.com/watch?v=xzkXi2DuNGg" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.youtube.com/watch?v=F81A2NAMTOo" onclick="window.open(this.href);return false;

ciine
membru
Posts: 795
Joined: Mon Jul 02, 2012 7:53 am
Location: Valcea
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Hepatita C

Post by ciine » Mon Jun 24, 2013 11:29 am

la 1.8cm nu e o problema , cele mici sunt cele mai periculoase

Post Reply