Calea spre fericire

Aici se vor posta diverse discutii despre "ALTE" subiecte.

Moderator: sobe

GeorgeSecareanu
membru
Posts: 498
Joined: Thu Nov 15, 2012 9:27 am
Location: Moeciu City
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Calea spre fericire

Post by GeorgeSecareanu » Wed Jan 15, 2014 5:10 pm

Latest post of the previous page:

Si fiind femela, ia in calcul posibilitatea sterilizarii, ea nu stie sa foloseasca niciun contraceptiv.

Razvan
Moderator
Posts: 1895
Joined: Sat Nov 24, 2012 1:48 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Re: Calea spre fericire

Post by Razvan » Wed Jan 15, 2014 5:16 pm

Misha vreau sa faca pui cu Dix.
Cand va fi cazul va folosi anticonceptionale “tzarc/ padoc“ pana la varsta de un an jumate sau doi. ;)

GeorgeSecareanu
membru
Posts: 498
Joined: Thu Nov 15, 2012 9:27 am
Location: Moeciu City
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Calea spre fericire

Post by GeorgeSecareanu » Wed Jan 15, 2014 5:23 pm

Chiar daca e cursul naturii, nu e simplu pentru ea sa nasca de doua ori pe an cate 7-8 catei.
Daca nu e sterilizata si o tii inchisa, poate sa faca anumite complicatii, de ex piometru, care e fatal.
Plus de asta, 15 catei pe an, ai cui sa-i dai? Ajung ei pe maini la fel de bune ca ale tale?

chiritescu zeno
membru
Posts: 222
Joined: Fri Oct 04, 2013 4:33 am
Location: Bucuresti
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Calea spre fericire

Post by chiritescu zeno » Wed Jan 15, 2014 5:25 pm

Frumoase cuvinte :clap: si de acord cu George, poate
dupa de ce-a facut pui o sterilizezi, ca e mai bine
pentru toti.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Calea spre fericire

Post by phoenix » Wed Jan 15, 2014 5:35 pm

ratontop wrote:Primul caine a fost o femela de husky, apoi femela de ciobanesc german si acum acestia 2.
Viata merge inainte, am invatat sa ma bucur de prezent, viitorul il putem schimba, trecutul nu.

Rugamintea unui caine…
Cand ma vei aduce in viata ta, respecta asta: Viaţa mea este de 7-12 ani. Orice separare de tine înseamnă suferinţă pentru mine. Dă-mi timp pentru a înţelege ceea ce ceri de la mine. Ai încredere în mine, pentru că eu trăiesc prin asta. Nu te mai supara pe mine. Vorbeşte calm. Uneori nu înţeleg cuvintele tale, dar inteleg vocea ta . Cand voi fi bolnav, ai grija de mine. Nu voi uita niciodată. Gândeste-te înainte să mă lovesti, că fălcile mele ar putea strivi cu uşurinţă oasele de la mana ta. Înainte de a ma face, "încăpăţânat" şi "leneş", când mă înveţi ceva, gandeste-te ca poate ma deranjeaza mancarea inadecvată sau poate m-ai tinut la soare prea mult timp. Ai grija de mine când am devenit batran, te-am facut mandru toata viata mea. Stai langa mine in ultima mea călătorie Nu spune: "Aşa ceva eu nu pot vedea" sau "Lasa sa se intample in lipsa mea." cu tine alaturi imi este mai uşor. Tu m-ai ales pe mine - eu te iubesc indiferent cine eşti.

Cred ca o parte din aceasta “rugaminte“ este valabila si pentru noi, oamenii.

Cand eram mai tanar eram un dur...acum nu mai citesc usor aceste randuri...
Pana sa vin la casa imi placeau cateii...dar n-am luat unul pentru ca stiu ca nu-i pot asigura conditii...si au aparut motanii astia betegi...de 3 ori pe noapte ma trezesc sa intre in casa, sa manance...si mie nu-mi plac pisicile ca sunt tradatoare...dar ce pot face?...am zis ca dau divort de ei...da apoi iar vin schiopatand si nu mai zic nimic...uneori miorlaie si zgarie usa 1 ora pana ma ridic din pat la 3 noaptea sa-i primesc si sa manance...uneori alerg pe la 2 noapte aprin curte invartind furtune deasupra capului sa-i despart ca se incaiera...ce fac eu noaptea...ii urasc...ii urasc...:)

Razvan
Moderator
Posts: 1895
Joined: Sat Nov 24, 2012 1:48 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Re: Calea spre fericire

Post by Razvan » Wed Jan 15, 2014 5:44 pm

Peste doi ani , cand va face primii pui, sper ca puii sa ajunga pe maini bune.
Dupa prima fatare voi vedea ce fac, voi lua o decizie daca o sterilizez sau nu.
Daca va mai face pui, va fi o data pe an.

Un crescator de caini, dupa ce facea prenotarile pt pui, urma fatarea, dadea puii si apoi dupa o perioada se ducea sa verifice in ce conditii erau tinuti cainii si daca acestea nu erau corespunzatoare lua puiul inapoi si il pastra e sau il dadea unuia care chiar iubea cainii.

GeorgeSecareanu
membru
Posts: 498
Joined: Thu Nov 15, 2012 9:27 am
Location: Moeciu City
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Calea spre fericire

Post by GeorgeSecareanu » Wed Jan 15, 2014 5:50 pm

@ Dan
Asa eram si eu, planton noaptea, acum le-am pus usite, mai bine pun ceva in plus pe foc dar dorm linistit toata noaptea.
Si nu sunt tradatoare, e doar o poveste asta.

Am primit mostenire 2 pisici, care au stat la veterinar ceva mai mult de o luna. Le vizitam zilnic, dar nu era ca acasa.
Sa le fi vazut in ziua cand si-au revazut casa cu au reactionat. Se citea recunostinta in privire si comportament.

In urma cu 2 ani am avut luxatie la umarul stang, dureros, chinuitor. Cateva zile Fulgerica, motan de un an pe atunci, a dormit numai pe umarul meu.

Se spune ca o pisica atunci cand doarme emana multa energie pozitiva, si vine acolo unde primeste ajutor cand e cazul. Nu degeaba vin la tine.

Le urasti...zici tu...dar parca nu e vocea ta :)

@ Ratontop
La cati caini sunt abandonati zilnic, e greu sa gasesti stapani responsabili. Si nu sunt abandonati doar boschetari, sunt destui caini de rasa, valorosi. Romania e tara Goldenilor si Labradorilor, un pui costa ceva, toti ii plac...dar si asa au trecut doi Labradori abandonati prin curtea mea.

Si producand catei, participi indirect la circuitul cateilor abandonati, cel care ia de la tine ar putea adopta unul dintr-un adapost sau de pe strada...

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Calea spre fericire

Post by phoenix » Wed Jan 15, 2014 5:53 pm

Candva, cumnata mea avea un seter englez...iesea cam a doua pe tara cu catelul asta...canisa...un pui era cam 250 de euro...dar facea parte din majoritatea stapanilor care isi inchipui ca isi iubesc anumalele si animalele alea se chinuiau...
Cascarache era un catel din copilaria mea...era la bunici. Si era cascarache tare batran si orb...si tatal meu a luat catelul intr-un sac...si il ducea cu masina...si eu intrebam "da de ce l-am luat in sac?" si dupa vreo 25 de km de Calarasi, a scos catelul si l-a eliberat...practic il paraseam...si atunci mi-am dat seama...oricum dupa 2 luni Cascarache a ajuns acasa...nu le-a venit sa creada...cum a reusit el orb sa se intoarca...

Cascarache...

Pisicile nu le iubesc...sa nu aud de ele...o clipa parca se aude ceva intrand pe geamul ramas spart ca sa poata intra in casa...ma intorc dupa ce le dau portia de carne...motanetii mei :)

Razvan
Moderator
Posts: 1895
Joined: Sat Nov 24, 2012 1:48 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Re: Calea spre fericire

Post by Razvan » Wed Jan 15, 2014 6:00 pm

Aici iti dau dreptate, George.
Daca dupa prima fatare nu reuseca sa-i dau spre adoptie pe toti, puii vor face paza la locul de munca nuvor ajunge pe strazi.
Chiar daca sunt un iubitor de caini eu nu sunt de acord nici cu cainii care umbla pe strazile comunei unde locuiesc, nu mai zic de cei din orase.
Eu le-am spus si vecinilor “ai caine , tine-l in curte“ DAR “lume multa, oameni putini“ .
In viata am observat cca principiile si mentalitatea oamenilor sunt foarte greu de schimbat sau deloc.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Calea spre fericire

Post by phoenix » Wed Jan 15, 2014 6:05 pm

Ohoo..asta cu oamenii...asta cu oamenii...:(
Motanii mei ajung loviti batuti...ce sa le fac? Sa-i tin in casa? le-am zis la vecini, mah daca ii vedeti in curte si va mananca pasarile, asa cum sustineti, omorati-l mah nu-i mai rupeti bazinu sau striviti picioarul sa se chinuie...ca eu ii duc la doctor si am dat la primul motan 5-7 milioane si daca il opera mai costa si acolo...ce sa le fac eu? In casa nui pot tine ca nu am nici loc pentru mine...daia nici nu ador sa-i castrez...probabil ca George a ales cea mai omeneasca solutie...dar eu nu-i pot tine in casa si atunci nu-i castrez ca le iau capacitatea de a lupta...probabil sunt las dar am alte meciuri deocamdata cu viata...

P.S. eu glumeam dar uneori am sentimentul ca vorbim telepatic...dupa 5 minute a sarit pe usa Vasile...acum mananaca...nu l-am mai vazut de 2 zile...dar stiu cand vine inainte cu 5 minute...

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Calea spre fericire

Post by phoenix » Wed Jan 15, 2014 6:22 pm

Si acum a sarit usa si Tripod...telepatie sau ce?
La unu ii dau de mancare in casa la unu dupa usa ca daca se intalnesc se cearta...initial am crezut ca tipa ca vor sa se imperecheze...Tripod e o corcitura cu vreo specie de pisica de rasa...are blana moale...Vasile e negru si mai mic ca talie...mai tiganos si cu blana sarmoasa...

O sa vad cand le fac poze, sa-i vedeti...Tripod e foarte speriat si renunta la mancare daca vreau sa-l mangai...nu stiu ce are la un picior si n-am ajuns sa-l pot consulta...

Dar mie nu-mi plac pisicile...da sa fie ei sanatosi si cu burta plina si apoi ii gonesc...

Problema este ca eu stric motanii...ii mangai asa de tare ca se imblanzesc...si devin ca niste catei...

Post Reply