Ceva interesant

Aici se vor posta diverse discutii despre "ALTE" subiecte.

Moderator: sobe

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Ceva interesant

Post by phoenix » Tue Jan 21, 2014 11:26 am

Latest post of the previous page:

Pai cum adica nu-ti place bateria? Aia da 3 V si duce la cat scrie...fara baterie o sa fie 0V sau vei invarti cu mana...deci trebuie sa bagi ceva ca sa scoti ceva...

stelica_33
membru
Posts: 657
Joined: Fri Dec 14, 2012 5:49 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 0

Re: Ceva interesant

Post by stelica_33 » Tue Jan 21, 2014 11:40 am

Da,dar eu vreau ''total free'' :lol:

Serios vorbind,nu cred ca se poate scoate mai mult de cit bagi,mai putin sigur.
Dar parca asi incerca...
Se zice ca,NIKOLA TESLA, ar fi fost omorit pt inventiile sale ''free'',D-zeu stie...

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Ceva interesant

Post by phoenix » Tue Jan 21, 2014 11:43 am

Sunt convins, asa cum am repetat ca se poate face dar free nu exista, transformi ceva in atlceva...de exemplu gaina care in timp ce face oua produce mai mult de 20 de ori cantitatea de calciu pe care o ingera...asta sa-mi explici...deci daca natura poate si omul poate sa transforme ceva in altceva...dar trebuie scule si laboratoare dotate...ca sa scoti ceva trebuie sa bagi ceva...nu merge cu 2 discuri si o bobina sa faci minuni...trebuie suflet sacrificiu si iesie o Minune aparenta...

chiritescu zeno
membru
Posts: 222
Joined: Fri Oct 04, 2013 4:33 am
Location: Bucuresti
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Ceva interesant

Post by chiritescu zeno » Tue Jan 21, 2014 6:15 pm

http://www.youtube.com/watch?v=RT8ObmQG0OU" onclick="window.open(this.href);return false; dar...mai e si asta
http://www.youtube.com/watch?v=shkFDPI6kGE" onclick="window.open(this.href);return false; :think:

sandy76
membru
Posts: 839
Joined: Thu Jul 05, 2012 9:30 pm
Location: -La 10 minute de Ploiesti
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Ceva interesant

Post by sandy76 » Tue Jan 21, 2014 8:45 pm

Levitatie prin sunet: Cercetatori japonezi au demonstrat practic obtinerea unei levitatii aparente folosind ultrasunete. Ei au filmat mici particule (0.6 - 2 mm) care au fost ridicate "in aer" si apoi deplasate vertical si orizontal, dar si alte mici obiecte usoare (o rezistenta, un LED, un surub, o piulita, etc). Metdoda folosirii sunetelor focalizate se crede ca a stat la baza construirii marilor monumente megalitice si a piramidelor.
http://www.youtube.com/watch?v=odJxJRAxdFU" onclick="window.open(this.href);return false;

-Altu cu levitatia.
http://www.youtube.com/watch?v=Ude8pPjawKI" onclick="window.open(this.href);return false;
Last edited by sandy76 on Tue Jan 21, 2014 8:55 pm, edited 1 time in total.

sandy76
membru
Posts: 839
Joined: Thu Jul 05, 2012 9:30 pm
Location: -La 10 minute de Ploiesti
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Ceva interesant

Post by sandy76 » Tue Jan 21, 2014 8:49 pm


-Este intradevar ceva interesant sa-ti produci acasa curentul electric cu ajutorul unor placi, dar i-ti trebuie gaz metan. :thumbup:

chiritescu zeno
membru
Posts: 222
Joined: Fri Oct 04, 2013 4:33 am
Location: Bucuresti
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Ceva interesant

Post by chiritescu zeno » Wed Jan 22, 2014 7:53 am

Depinde cat gaz metan? :D

sandy76
membru
Posts: 839
Joined: Thu Jul 05, 2012 9:30 pm
Location: -La 10 minute de Ploiesti
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Ceva interesant

Post by sandy76 » Wed Jan 22, 2014 9:07 am

-Pai, cat gaz bagi atata ai curent. :thumbup:

laurex
membru
Posts: 173
Joined: Tue Jan 07, 2014 9:41 am
Location: Maicanesti,Vrancea
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Ceva interesant

Post by laurex » Wed Jan 22, 2014 11:51 am

Zice ca jumate dintr-o instalatie clasica.Cat exact, nu stiu.Dar cred ca sunt alte interese la mijloc, fiindca exista destule inventii in energie ca sa fie promovate si nu consuma gaz, fie el si bio.

sandy76
membru
Posts: 839
Joined: Thu Jul 05, 2012 9:30 pm
Location: -La 10 minute de Ploiesti
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Ceva interesant

Post by sandy76 » Wed Jan 22, 2014 12:17 pm

Wi-Fi: moartea invizibilă care distruge noile generaţii
de Alin Macsim

Ceea ce pare să fie principala ameninţare pentru sănătatea noastră şi care, binenţeles, e cea mai ascunsă de media. O afacere mai mult decât de miliarde, legată de sectoarele în plină creştere cum ar fi telefonia sau tehnologia wireless în general, monopolizează informaţia, împiedicând să se ştie la nivel de mase un înspăimântător adevăr: expunerea la radiaţii de microunde de mica frecvenţă (Wi-Fi) este cauza demonstrată de daune cerebrale ireversibile, cancer, malformaţii, avorturi spontanee, alteraţii de creştere a oaselor. Iar populaţia cu cel mai ridicat risc e reprezentată în absolut de copii şi de femei.

Nu surprinde, deci, că acest fapt este cunoscut şi documentat în domeniu medical şi ştiinţific deja înainte ca tehnologia wi-fi să dea buzna în casele noastre, ajungând zi de zi la indemâna copiilor. Efectele biologice nu doar periculoase, ci letale ale acestei tehnologi au fost ţinute în secret pentru public pentru a conserva giganticele profituri ale companiilor şi pentru a hrăni buzunarele personajelor ca Bill Gates, Steve Jobs şi Carlo De Benedetti.

Cum a demonstrat profesorul John Goldsmith, consilier al Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii în Epidemiologie şi Ştiinţe ale Comunicării, expoziţia la radiaţii de microunde Wi-Fi a devenit prima cauză de avorturi spontanee: 47,7% dintre cazurile de expoziţie la aceste radiaţii, cazurile de avorturi spontanee au loc înainte de prima săptămână de sarcina.

Iar nivelul de radiaţie care afectează femeile luate în examen pleacă de la 5 microwatt pe centimetru pătrat. Un asemenea nivel ar putea părea fără sens pentru o persoană care nu poartă statutul de om de ştiinţă, dar devine mai important dacă spunem că este sub ceea ce marea parte a studentelor primesc ca şi doză într-o clasă dotată de transmiţător Wi-Fi, în unele ţări plecând de la 5 ani în sus.

Datele puţin mai preocupante sunt că nivelul de absorbire în cazul copiilor poate fi de zece ori mai mare decât în cazul adulţilor, pentru că ţesutul cerebral şi măduva oaselor unui copil au proprietăţi de...
restul articolului aici: http://roaim.co.nr/?a=articles&p=904" onclick="window.open(this.href);return false;

sandy76
membru
Posts: 839
Joined: Thu Jul 05, 2012 9:30 pm
Location: -La 10 minute de Ploiesti
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Ceva interesant

Post by sandy76 » Wed Jan 22, 2014 12:31 pm

laurex wrote:Zice ca jumate dintr-o instalatie clasica.Cat exact, nu stiu.Dar cred ca sunt alte interese la mijloc, fiindca exista destule inventii in energie ca sa fie promovate si nu consuma gaz, fie el si bio.
-Daca-i jumatate, atunci e jumatate.
-Daca consuma pana atunci 400MC de gaz sa incalzeasca o casa, acum poate 200, sa zicem.

Partea buna la inventia asta este ca produce curent electric fara miscare mecanica, nu tu rulmenti bucse, frecari. :thumbup:
-Este de ceva timp pe piata, eu am auzit de ea de vreo 4sau 5 ani.
-La iei acolo in America gazul este ieftin si deci producerea energiei electrice cu ajutorul lui este benefica pentru buzunarul americanului, nu stiu cat de eficient ar fi sa produci in Romania, ca pretul tot urca. :think:
-Dar mai este si pretul instalatiei care nu cred ca-i mocca! :D

Post Reply