Ceva interesant

Aici se vor posta diverse discutii despre "ALTE" subiecte.

Moderator: sobe

GeorgeSecareanu
membru
Posts: 498
Joined: Thu Nov 15, 2012 9:27 am
Location: Moeciu City
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Ceva interesant

Post by GeorgeSecareanu » Fri Jan 03, 2014 11:32 am

Latest post of the previous page:

Apropo de ursi, cred ca in urma cu 2 luni am vazut la tv, pe Nature, o emisiune facuta in USA, prin Montana. Puzderie de ursi erau acolo, dormeau sub case, prin hambare, prin tevi de drenare a apei de ploaie.
Veneau copii de la scoala si dadeau de urs pe strada, sau il priveau dormind in padure si se amuzau copios de felul in care sforaiau. Nu-l deranjau, nu strigau la el, nu aruncau cu pietre.
Nimeni nu era atacat.

Erau si cazuri in care ursii trebuiau goniti, era chiar unul in apropierea locului unde se desfasura un festival, cu fanfara, gratare, etc, si pentru siguranta, sa nu se sperie si sa alerge printre oameni, a fost gonit. Era un angajat am parcului national care se ocupa de asta. Erau si oameni deranjati ca ursul isi facea culcus pe sub casa lor, si sforaia asa tare de le deranja lor somnul.

A fost si un caz in care un urs de vreo 400kg a fost lovit de masina, avea picioarele din spate rupte, a trebuit eutanasiat. L-a impuscat in copac, l-a coborat de acolo si l-a "inmormantat", jelindu-l.

Eu nu prea ii sufar pe americani, insa pentru relatia avuta intre cei din acea comunitate si ursii, multi de altfel ,am tot respectul!

Bogumil
junior
Posts: 76
Joined: Fri Oct 04, 2013 12:20 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Ceva interesant

Post by Bogumil » Fri Jan 03, 2014 1:52 pm

GeorgeSecareanu wrote:...
Singurul animal salbatic de care imi e frica si cu care nu stiu sa interactionez e mistretul.
In zona unde m-am nascut nu avem ursi din fericire, dar nu ca au fost exterminati, in schimb lupi, vulpi si mistreti cat cuprinde. Mi-a povestit bunicul cand era el fecior despre un fost padurar ca in cei peste 50 ani de activitate, cu sau fara pusca pe umar, a patit-o singura data si urat necesitand spitalizare lunga iar asta s-a datorat unei femele de mistret cu pui. Nici nu o vazuse ca venea din spatele si nu a apucat decat sa traga o singura data cu arma dar a ratat.

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Ceva interesant

Post by user_banat_85 » Fri Jan 03, 2014 2:09 pm

GeorgeSecareanu wrote:.... O salbaticiune invatata cu omul este condamnata la moarte...
Cat de profunde sunt aceste cuvinte! Voi aduce aminte o zicala pe care am auzit-o la rusi: "Cu cat mai mult cunosc oamenii, cu atat mai dragi mi-s animalele"..

sandy76
membru
Posts: 839
Joined: Thu Jul 05, 2012 9:30 pm
Location: -La 10 minute de Ploiesti
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Ceva interesant

Post by sandy76 » Fri Jan 03, 2014 8:58 pm

CALEFACCION MAGNETICA

http://www.youtube.com/watch?v=gDex6Tg0BpY" onclick="window.open(this.href);return false;
-Nu stiu ce zice ala acolo, dar cred ca este vorba de incalzire. :shock:

GeorgeSecareanu
membru
Posts: 498
Joined: Thu Nov 15, 2012 9:27 am
Location: Moeciu City
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Ceva interesant

Post by GeorgeSecareanu » Fri Jan 03, 2014 10:02 pm

dan wrote:Cat costa o sterilizare de pisica George? Deja incep sa vina si alte suflete paici si tot cu rani...
Dan, acum am vazut ca esti din Ilfov. In Bucuresti sunt cabinete unde se fac sterilizari gratuite, am gasit informatia aceasta:
http://www.protectiaanimalelor.org/grup ... bucuresti/

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Ceva interesant

Post by phoenix » Fri Jan 03, 2014 10:05 pm

Multumesc frumos George.
Sa vad cum decurg lucrurile...a mai aparut o pisica lovita la o labuta si e femela...daca se cupleaza cu Vasile o sa am inca vreo cateva zeci...daca nu le sterilizez nu le mai dau mancare...vom vedea cine castiga batalia...

gabigowriel
membru
Posts: 238
Joined: Tue Dec 25, 2012 8:44 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Ceva interesant

Post by gabigowriel » Sat Jan 04, 2014 8:36 am

sandy76 wrote:CALEFACCION MAGNETICA

http://www.youtube.com/watch?v=gDex6Tg0BpY" onclick="window.open(this.href);return false;
-Nu stiu ce zice ala acolo, dar cred ca este vorba de incalzire. :shock:
Inca un spaniol cu mult prea mult timp liber! Time is money si dupa matzaraia ce se vede in video, n-are nici de-aia!
Unii sunt prinsi/fac parte dintr-un cerc vicios toata viata lor...

Bogumil
junior
Posts: 76
Joined: Fri Oct 04, 2013 12:20 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Ceva interesant

Post by Bogumil » Sat Jan 04, 2014 10:00 am

sandy76 wrote:CALEFACCION MAGNETICA

http://www.youtube.com/watch?v=gDex6Tg0BpY" onclick="window.open(this.href);return false;
-Nu stiu ce zice ala acolo, dar cred ca este vorba de incalzire. :shock:
Iep. Magneti montati pe disc. Heating copper with magnets

Si altceva, tot de la cei cu mult timp blocati intr-un cerc vicios. ;)
Friction heater

gabigowriel
membru
Posts: 238
Joined: Tue Dec 25, 2012 8:44 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Ceva interesant

Post by gabigowriel » Sat Jan 04, 2014 11:18 am

Bogumil wrote:
sandy76 wrote:CALEFACCION MAGNETICA

http://www.youtube.com/watch?v=gDex6Tg0BpY" onclick="window.open(this.href);return false;
-Nu stiu ce zice ala acolo, dar cred ca este vorba de incalzire. :shock:
Iep. Magneti montati pe disc. Heating copper with magnets

Si altceva, tot de la cei cu mult timp blocati intr-un cerc vicios. ;)
Friction heater
bun! Sa presupunem prin absurd ca functioneaza si ca e util/bun la ceva:
care-i eficienta "jucariei"?
Ca eu n-am stat sa ma ocup de de-astea sau sa "investighez"!
Intreb , poate ai masurat tu ceva...

PRACTIC:
Running my friction heater in my house
http://www.youtube.com/watch?v=RQjPSsIWDvg" onclick="window.open(this.href);return false;
tipul din filmuletul asta incalzeste 1200 "square feet" care-s egali cu 111.4 metri patrati platind 3 dolari pe zi(nu stiu exact cati kwh pe zi pt. ca mi se pare ca nu spune...).
DAR, cum la americani hidrocarburile sunt la jumate de obicei(vezi benzina si motorina) fata de restul lumii, presupun ca foloseste energie electrica echivalenta cu 6 dolari transformat in preturile de la noi!
Asta ar fi undeva pe la 18-20 lei in functie de cursul valutar la zi!
Energia electrica pentru un consumator normal nu industrial e undeva in jur de 0,50 bani pe kwh , tarif preconizat sa creasca in urmatoarele luni!Probabil ca sunt si alte tarife in functie de consum, nu m-am interesat si nu asta conteaza chiar acum!
Deci ,20 lei/roni iti cumpara vreo 40 kwh PE ZI!
Pai nene, cu 1,7kwh consum la ORA, sigur iti incalzesti casa cat de cat! Nu indeajuns ca la centrala pe gaz in februarie 2012 cu minus 15-20 grade celsius a ajuns la vreo 4000kwh consum lunar dar tot nu mori de frig!
Asta presupunand ca individul ce a facut filmuletul este "ONEST" in ceea ce afirma, lucru de care ma insel FOARTE MULT in ultimul timp(acum nici o luna mi-am luat "o mica tzeapa" de 120 euro si aproape ca nici nu am vazut-o imediat).
Daca ajungi sa crezi tot ce vezi pe youtube vei ajunge fie sarac rupt lipit, fie ofticat rau ca ai pus "botul" la o asemenea tampenie; sau o sa fii ambele: si cu banii luati si ofticat+un mare semn de intrebare in cap " bah cum dreaqu de m-a prostit ala?"...
Bineinteles , eu sunt optimist , si poate o fi ceva viabil...
:text-lol:

Bogumil
junior
Posts: 76
Joined: Fri Oct 04, 2013 12:20 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Ceva interesant

Post by Bogumil » Sat Jan 04, 2014 1:09 pm

De functionat functioneaza, dupa cum vezi. Sunt legi ale fizicii implicate.
Randament? Momentan cam toate is subunitare, durerea este cat de aproape de unitar sunt, atat.
Calcule? Isi face fiecare, doar am postat la ceva interesant, asa cum fac si alti colegi. Iar eu nu fac ca am altele care ma freaca. ;)

Eficienta conversiei energiei ( adica ce procent din ceea ce bagi iese pe partea cealalta ) ca baza de plecare in informare.

gabigowriel
membru
Posts: 238
Joined: Tue Dec 25, 2012 8:44 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Ceva interesant

Post by gabigowriel » Sat Jan 04, 2014 8:42 pm

Bogumil wrote:De functionat functioneaza, dupa cum vezi. Sunt legi ale fizicii implicate.
Randament? Momentan cam toate is subunitare, durerea este cat de aproape de unitar sunt, atat.
Calcule? Isi face fiecare, doar am postat la ceva interesant, asa cum fac si alti colegi. Iar eu nu fac ca am altele care ma freaca. ;)

Eficienta conversiei energiei ( adica ce procent din ceea ce bagi iese pe partea cealalta ) ca baza de plecare in informare.
Eu stiu asa: energia nu poate fi creata sau distrusa ci doar transferata!
Atunci, fa-ma sa inteleg: de unde-si ia asta cu "friction heater" toata energia aia de-si incalzeste 110 metri patrati de locuinta?
Nu zic metri cubi, izolatia casei,etc...
Doar sa-mi explici tu care-i sursa de energie ca eu nu pricep...
:wtf:

Post Reply