Ceva interesant

Aici se vor posta diverse discutii despre "ALTE" subiecte.

Moderator: sobe

chiritescu zeno
membru
Posts: 222
Joined: Fri Oct 04, 2013 4:33 am
Location: Bucuresti
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Ceva interesant

Post by chiritescu zeno » Tue Dec 31, 2013 7:49 pm

Latest post of the previous page:

http://www.youtube.com/watch?v=V3-diqR41yo" onclick="window.open(this.href);return false;
Placut,distractv.......

sandy76
membru
Posts: 839
Joined: Thu Jul 05, 2012 9:30 pm
Location: -La 10 minute de Ploiesti
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Ceva interesant

Post by sandy76 » Wed Jan 01, 2014 7:35 pm

Ceasul din viitor descoperit în mormântul regelui Si Qing
http://www.efemeride.ro/ceasul-din-viit ... ui-si-qing" onclick="window.open(this.href);return false;

sandy76
membru
Posts: 839
Joined: Thu Jul 05, 2012 9:30 pm
Location: -La 10 minute de Ploiesti
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Ceva interesant

Post by sandy76 » Wed Jan 01, 2014 7:39 pm

Teoria conspirației. Legătura stranie între cometa ISON și răstignirea lui Iisus
http://www.efemeride.ro/teoria-conspira ... -lui-iisus" onclick="window.open(this.href);return false;

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Ceva interesant

Post by phoenix » Thu Jan 02, 2014 7:58 pm


gabigowriel
membru
Posts: 238
Joined: Tue Dec 25, 2012 8:44 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Ceva interesant

Post by gabigowriel » Thu Jan 02, 2014 9:05 pm

8-) aproape "nimic anormal"! E chestie de genetica: asa au fost domesticiti si lupii , unii din ei fiind mai destepti decat lupii "colegi" si au ales sa stea pe langa oameni ca era mai usor si simplu sa TRAIASCA decat sa alerge jdemii de km dupa vreun animal sa manance o bucatica de carne daca apucau...
And Men Created Dogs - Nature Documentary On Dog Species 2013 - HD
http://www.youtube.com/watch?v=CZ26x8wU1ds" onclick="window.open(this.href);return false;

ASTA mi se pare mai interesant, chiar socant:
Driving school for dogs in New Zealand
http://www.bbc.co.uk/news/world-asia-20614593" onclick="window.open(this.href);return false;
Si am si eu un caine din cea mai inteligenta rasa(cum considera opinia internationala): border-collie, da' inca n-a ajuns la volan!
:lol:

GeorgeSecareanu
membru
Posts: 498
Joined: Thu Nov 15, 2012 9:27 am
Location: Moeciu City
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Ceva interesant

Post by GeorgeSecareanu » Thu Jan 02, 2014 10:14 pm

La refugiul Bucura din Retezat era o vulpe care venea sa ceara mancare.
La baza salvamont Baba Mare din Bucegi, iarna trecuta se aciuase o vulpe, o primeau inauntru si ii dadeau mancare.
Oricat ar fi de greu de crezut, animalele, salbatice sau nu, au o intuitie foarte buna, simt de cele mai multe ori omul care ar putea sa le ajute sau care nu le face rau.
Mie mi s-a intamplat sa intalnesc iepuri salbatici alergati de caini, si care in loc sa fuga, au venit direct la mine. Evident, am scapat iepurele de fiecare data. De 2 ori mi s-a intamplat.
Capre negre am avut la 15-20 de metri distanta de multe ori, o data am stat la 3-4 m de un urs care manca.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Ceva interesant

Post by phoenix » Thu Jan 02, 2014 10:15 pm

Cat costa o sterilizare de pisica George? Deja incep sa vina si alte suflete paici si tot cu rani...
Sunt frumoase clipele cand comunici cu un animal...dar e si periculos sa le mangai si sa te apropii de ele...le distrugi...un alt om le va rupe oasele fara probleme...din pacate...

gabigowriel
membru
Posts: 238
Joined: Tue Dec 25, 2012 8:44 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Ceva interesant

Post by gabigowriel » Thu Jan 02, 2014 10:48 pm

GeorgeSecareanu wrote:La refugiul Bucura din Retezat era o vulpe care venea sa ceara mancare.
La baza salvamont Baba Mare din Bucegi, iarna trecuta se aciuase o vulpe, o primeau inauntru si ii dadeau mancare.
Oricat ar fi de greu de crezut, animalele, salbatice sau nu, au o intuitie foarte buna, simt de cele mai multe ori omul care ar putea sa le ajute sau care nu le face rau.
Mie mi s-a intamplat sa intalnesc iepuri salbatici alergati de caini, si care in loc sa fuga, au venit direct la mine. Evident, am scapat iepurele de fiecare data. De 2 ori mi s-a intamplat.
Capre negre am avut la 15-20 de metri distanta de multe ori, o data am stat la 3-4 m de un urs care manca.
Ai grija cu ursii sa nu ajungi ca asta de la 1:13:47 care tot asa credea ca ursul o sa-l lase-n pace...
N-a fost sa fie asa...
Faces of Death
http://www.youtube.com/watch?v=7qIPsFc4QxM" onclick="window.open(this.href);return false;
Greu de vizionat filmul dar realistic, ASTA E VIATA pe lumea asta...
:shock: Si toti ne vom intalni cu momentul asta pana la urma,fie ca parintii, copiii,sotiile ajung asa, sau noi... :wtf:
p.s. pe maica-mea erau s-o sfasie lupii cand era insarcinata cu sora-mea(primul ei copil), a avut noroc cu taica-su(bunica-meu ce are acum 89 ani), care avea arma la el...
Nu stiu "toata povestea" dar nici nu am incercat s-o aflu...
Ce-i drept, nu ies din casa fara o arma de vreun fel la mine!
Si mi-a fost utila de 2 ori pana acum!

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Ceva interesant

Post by phoenix » Thu Jan 02, 2014 11:57 pm

gabigowriel wrote:
GeorgeSecareanu wrote:La refugiul Bucura din Retezat era o vulpe care venea sa ceara mancare.
La baza salvamont Baba Mare din Bucegi, iarna trecuta se aciuase o vulpe, o primeau inauntru si ii dadeau mancare.
Oricat ar fi de greu de crezut, animalele, salbatice sau nu, au o intuitie foarte buna, simt de cele mai multe ori omul care ar putea sa le ajute sau care nu le face rau.
Mie mi s-a intamplat sa intalnesc iepuri salbatici alergati de caini, si care in loc sa fuga, au venit direct la mine. Evident, am scapat iepurele de fiecare data. De 2 ori mi s-a intamplat.
Capre negre am avut la 15-20 de metri distanta de multe ori, o data am stat la 3-4 m de un urs care manca.
Ai grija cu ursii sa nu ajungi ca asta de la 1:13:47 care tot asa credea ca ursul o sa-l lase-n pace...
N-a fost sa fie asa...
Faces of Death
http://www.youtube.com/watch?v=7qIPsFc4QxM" onclick="window.open(this.href);return false;
Greu de vizionat filmul dar realistic, ASTA E VIATA pe lumea asta...
:shock: Si toti ne vom intalni cu momentul asta pana la urma,fie ca parintii, copiii,sotiile ajung asa, sau noi... :wtf:
p.s. pe maica-mea erau s-o sfasie lupii cand era insarcinata cu sora-mea(primul ei copil), a avut noroc cu taica-su(bunica-meu ce are acum 89 ani), care avea arma la el...
Nu stiu "toata povestea" dar nici nu am incercat s-o aflu...
Ce-i drept, nu ies din casa fara o arma de vreun fel la mine!
Si mi-a fost utila de 2 ori pana acum!
E bine de retinut...

GeorgeSecareanu
membru
Posts: 498
Joined: Thu Nov 15, 2012 9:27 am
Location: Moeciu City
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Ceva interesant

Post by GeorgeSecareanu » Fri Jan 03, 2014 11:17 am

dan wrote:Cat costa o sterilizare de pisica George? Deja incep sa vina si alte suflete paici si tot cu rani...
Sunt frumoase clipele cand comunici cu un animal...dar e si periculos sa le mangai si sa te apropii de ele...le distrugi...un alt om le va rupe oasele fara probleme...din pacate...
Daca erai mai aproape se rezolva gratuit...
Sterilizarea unei mate costa in functie de cabinet, de oras (cu pretentii) sau de la periferie. In general, la cele fara pretentii, costa pana in 100 lei sterilizarea matei si cam jumatate pentru cotoi.

Ai dreptate cu interactionarea intre om-salbaticiune, e de evitat. Pentru binele omului, dar si pentru cel al animalului. O salbaticiune invatata cu omul este condamnata la moarte.
In cazul celui din film, ca si in alte cazuri pe care le cunoasteti de la stiri, imaginati-va ce s-ar intampla cu omul care e langa urs si stranuta puternic. Ursul ar interpreta asta ca pe un atac.
E un limbaj nonverbal la mijloc, ursul nu trebuie privit direct in ochi, sfidator, nu trebuie sa fugi, trebuie sa fii pasnic, sa nu-l enervezi. Pe poteci de munte uneori se intampla sa-l intalnesti. Esti la el acasa, trebuie tratat ca atare. :)
In cazul meu, ursul era la masa la marginea padurii, langa o curte cu gard inalt de plasa, eu am ajuns langa el protejat de gard. M-a privit, am inaintat incet, am "marait" si vorbit cu el si apoi nici nu m-a bagat in seamna. In jur nu erau case, e o fosta unitate militara acolo, ursul era langa gardul ei.

In urma cu vreo 8 ani am fost vizitat de urs la Padina, in Bucegi. Eram cu cortul, ploua, din comoditate nu am dus departe conserva goala pe care o mancasem. A venit ursul, am iesit din cort si am dat aproape nas in nas cu el, cam la 1m distanta intre ochii nostrii. Ne-am retras amandoi, apoi cand am fost la distanta mai sigura, a plecat...
Frumos urs, tanar, negru, cu un triunghi alb pe piept.
Dupa vreo 2 saptamani am vazut la stiri ca acelasi urs rupsese un cort si trasese un copil afara, cu sacul de dormit. Nu a facut nimic copilului, probabil a fost atras de firimiturile ramase prin cort.
Trauma copilului si a mamei...priceless!

Nu e de joaca!

Animalele trebuiesc tratate cu respect si nu vor fi probleme. Cel putin cu animalele din Romania! Animalul din padure difera foarte mult de animalul de la stiri :)

Singurul animal salbatic de care imi e frica si cu care nu stiu sa interactionez e mistretul.

Insa, trebuie stiut, in situatii extreme, in care animalul isi apara viata lui sau a puilor, chiar si cel mai inofensiv devine violent. Chiar si un iepure poate cauza rani mortale.

GeorgeSecareanu
membru
Posts: 498
Joined: Thu Nov 15, 2012 9:27 am
Location: Moeciu City
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Ceva interesant

Post by GeorgeSecareanu » Fri Jan 03, 2014 11:32 am

Apropo de ursi, cred ca in urma cu 2 luni am vazut la tv, pe Nature, o emisiune facuta in USA, prin Montana. Puzderie de ursi erau acolo, dormeau sub case, prin hambare, prin tevi de drenare a apei de ploaie.
Veneau copii de la scoala si dadeau de urs pe strada, sau il priveau dormind in padure si se amuzau copios de felul in care sforaiau. Nu-l deranjau, nu strigau la el, nu aruncau cu pietre.
Nimeni nu era atacat.

Erau si cazuri in care ursii trebuiau goniti, era chiar unul in apropierea locului unde se desfasura un festival, cu fanfara, gratare, etc, si pentru siguranta, sa nu se sperie si sa alerge printre oameni, a fost gonit. Era un angajat am parcului national care se ocupa de asta. Erau si oameni deranjati ca ursul isi facea culcus pe sub casa lor, si sforaia asa tare de le deranja lor somnul.

A fost si un caz in care un urs de vreo 400kg a fost lovit de masina, avea picioarele din spate rupte, a trebuit eutanasiat. L-a impuscat in copac, l-a coborat de acolo si l-a "inmormantat", jelindu-l.

Eu nu prea ii sufar pe americani, insa pentru relatia avuta intre cei din acea comunitate si ursii, multi de altfel ,am tot respectul!

Post Reply