Constructie barci

Aici se vor posta diverse discutii despre "ALTE" subiecte.

Moderator: sobe

tonyst
senior
Posts: 3687
Joined: Fri Jan 04, 2013 11:11 am
Location: Constanta
Has thanked: 10 times
Been thanked: 14 times

Constructie barci

Post by tonyst » Mon Aug 19, 2013 7:19 pm

Consider ca este un capitol care intereseaza pe multi dintre noi . Eu as vrea sa fac o barca pentru pescuit de 5,0 m la Dunare , din lemn.
Liviu este mai avansat la capitolul acesta . Mai studiez si eu . Ideile insumate conduc la progres .

iliviu
junior
Posts: 143
Joined: Mon Dec 24, 2012 9:08 pm
Location: Giurgiu
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Constructie barci

Post by iliviu » Wed Aug 21, 2013 11:33 am

Sincer sa fiu, nu sunt in masura sa dau sfaturi, insa recomand 2 forumuri dedicate, unde gasiti absolut orice in domeniu. N-as vrea sa se considere reclama, vreau doar sa fiu obiectiv si cred ca e mult mai bine sa consultati cele doua forumuri. Sunt acolo persoane care se pricep si care sunt oameni de nota 10. Eu pot sa va ajut cu orice, de la scule, planuri, materiale, poze cu ce am facut eu, probe la apa, etc,...mai putin sfaturi pertinente.

http://www.barcaholic.ro
http://www.capcompas.ro

Daca adminul considera ca fac reclama, cu scuzele de rigoare, il rog sa modifice postarea.

tonyst
senior
Posts: 3687
Joined: Fri Jan 04, 2013 11:11 am
Location: Constanta
Has thanked: 10 times
Been thanked: 14 times

Re: Constructie barci

Post by tonyst » Wed Aug 21, 2013 8:38 pm

iliviu wrote:Sincer sa fiu, nu sunt in masura sa dau sfaturi, insa recomand 2 forumuri dedicate, unde gasiti absolut orice in domeniu. N-as vrea sa se considere reclama, vreau doar sa fiu obiectiv si cred ca e mult mai bine sa consultati cele doua forumuri. Sunt acolo persoane care se pricep si care sunt oameni de nota 10. Eu pot sa va ajut cu orice, de la scule, planuri, materiale, poze cu ce am facut eu, probe la apa, etc,...mai putin sfaturi pertinente.

http://www.barcaholic.ro
http://www.capcompas.ro

Daca adminul considera ca fac reclama, cu scuzele de rigoare, il rog sa modifice postarea.
Reusim noi sa facem o soba si nu reusim sa facem o barca ? Ne consultam Liviu , aici la noi acasa . Sa ti arat barca de metal care am facut o .
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

iliviu
junior
Posts: 143
Joined: Mon Dec 24, 2012 9:08 pm
Location: Giurgiu
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Constructie barci

Post by iliviu » Wed Aug 21, 2013 9:10 pm

Sigur ca da. Cu cea mai mare placere. Acum am o barca din fibra la vanzare si cu banii obtinuti vreau sa iau cherestea pt. o barca din lemn putin mai mare, ceva pe la 7 m.
Dar e un proiect de viitor pt. ca cheresteaua tre' sa stea cel putin un an la uscat.
Momentan, prioritatea nr. 1 este soba. Nu vreau sa fac nimic altceva pana nu o termin.
Tu ce barca ai vrea sa faci?

tonyst
senior
Posts: 3687
Joined: Fri Jan 04, 2013 11:11 am
Location: Constanta
Has thanked: 10 times
Been thanked: 14 times

Re: Constructie barci

Post by tonyst » Wed Aug 21, 2013 10:56 pm

iliviu wrote:Sigur ca da. Cu cea mai mare placere. Acum am o barca din fibra la vanzare si cu banii obtinuti vreau sa iau cherestea pt. o barca din lemn putin mai mare, ceva pe la 7 m.
Dar e un proiect de viitor pt. ca cheresteaua tre' sa stea cel putin un an la uscat.
Momentan, prioritatea nr. 1 este soba. Nu vreau sa fac nimic altceva pana nu o termin.
Tu ce barca ai vrea sa faci?
Asemanatoare cu asta , numai ca la lemn o sa trebuiasca chila si coaste. De la 7m se poate reduce la 5m .

iliviu
junior
Posts: 143
Joined: Mon Dec 24, 2012 9:08 pm
Location: Giurgiu
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Constructie barci

Post by iliviu » Thu Aug 22, 2013 9:12 am

Mai spune-mi te rog, care crezi ca ar fi numarul maxim de persoane ce vor sta in barca, de asemenea, scopul dorit, adica agrement sau pescuit, si, cele mai importante criterii de selectie a unui proiect sunt tipul de propulsie si tipul de apa pe care va merge barca.

tonyst
senior
Posts: 3687
Joined: Fri Jan 04, 2013 11:11 am
Location: Constanta
Has thanked: 10 times
Been thanked: 14 times

Re: Constructie barci

Post by tonyst » Thu Aug 22, 2013 3:02 pm

iliviu wrote:Mai spune-mi te rog, care crezi ca ar fi numarul maxim de persoane ce vor sta in barca, de asemenea, scopul dorit, adica agrement sau pescuit, si, cele mai importante criterii de selectie a unui proiect sunt tipul de propulsie si tipul de apa pe care va merge barca.
Pescuit pe Dunare , ca nr. de persoane , in barca metalica pescuim doi ca sa nu te incurci , dimensiuni 5,0 m L , si cel mult 1,50m latime(1,20m) , cu oglinda in spate ptr. motor, ( cel mult 5 cp ) Eu am o salupa cu un motor de 25 cp , o sa i fac o poza , dar nu pot pescui decat eu din ea . Ea pentru agrement cu trei persoane gliseaza frumos , dar cat sa te plimbi.

Cam asa, adaptata functie de materialele care le folosim .
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

tonyst
senior
Posts: 3687
Joined: Fri Jan 04, 2013 11:11 am
Location: Constanta
Has thanked: 10 times
Been thanked: 14 times

Re: Constructie barci

Post by tonyst » Thu Aug 22, 2013 5:52 pm

Si din caramida , dar si din lemn , cu putina imaginatie , ce minunatii pot iesii .......

tonyst
senior
Posts: 3687
Joined: Fri Jan 04, 2013 11:11 am
Location: Constanta
Has thanked: 10 times
Been thanked: 14 times

Re: Constructie barci

Post by tonyst » Tue Aug 27, 2013 9:38 pm

asa se incepe

http://www.youtube.com/watch?v=vTUIUHt8iNA" onclick="window.open(this.href);return false;

imvatam

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Constructie barci

Post by phoenix » Tue Aug 27, 2013 11:41 pm

Frate cum ia ala cu rindeaua...no sa dau cu rindeaua asa 100 de ani...

Post Reply