Panouri radiante, plasme termice, sau cum s-or numi

Aici se vor posta diverse discutii despre "ALTE" subiecte.

Moderator: sobe

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Panouri radiante, plasme termice, sau cum s-or numi

Post by cheluakame » Fri Aug 30, 2013 2:15 am

Poate o sa para ciudat sau nu, insa aceste plasme termice, mie imi ridica oarece semne de intrebare.

Pana acum din cat m-am documentat am inteles ca acestea incalzesc radiant si nu convectiv, ca urmare, ca principiu de functionare se aseamana cu incalzirea prin pardoseala, pereti sau tavan.
Din teorie cat si din practica, aceste sisteme mai sus mentionate au un consum relativ mai mic decat sisteme clasice care incalzesc si prin convectie (incalzire aer, miscare cureti aer, etc) .

Primul lucru la care ma gandesc este ca pana la urma caldura/racoarea este o chestie de perceptie, daca noi, avem corpurile calde, nu conteaza temperatura ambientala (iarna, cand soarele mai incalzeste cate putin, simtim oarecum "caldura" pe fata noastra, chiar daca afara sunt grade pe minus).

Dar, ma gandesc ca pentru a avea o incalzire radianta, suprafata corpului de incalzire nu trebuie sa depaseasca o anumita temperatura, dar, nedepasind temperatura respectiva, panoul de 1 metru patrat, 0.5 sau ce dimensiuni or avea ele, nu mai poate radia puterea necesara incalzirii (una este o pardoseala incalzita, alta este este un corp, cum am spus de 1 mp ...)

Ca urmare, cum ar putea avea aceste plasme o eficienta mai mare decat radiatoare/aeroterme clasice? Vorbesc strict din acest punct de vedere, si nu al costului general de exploatare.
Banuiesc ca pe aici nu avem utilizatori de astfel de sisteme?

Ma batea gandul sa iau niste M29 si sa torn o piesa ce inglobeaza o rezistenta de o anumita putere. Partea din spate sa o termoizolez si sa fac cateva teste, insa ... vechea problema a romanului ... timpul si banii ...

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Panouri radiante, plasme termice, sau cum s-or numi

Post by user_banat_85 » Fri Aug 30, 2013 9:14 am

cheluakame wrote:....Pana acum din cat m-am documentat am inteles ca acestea incalzesc radiant si nu convectiv, ca urmare, ca principiu de functionare se aseamana cu incalzirea prin pardoseala, pereti sau tavan.
Din teorie cat si din practica, aceste sisteme mai sus mentionate au un consum relativ mai mic decat sisteme clasice care incalzesc si prin convectie (incalzire aer, miscare cureti aer, etc) .
Asa este, deoarece fac parte din "incalzirea locala". Exact cum exista "iluminat general" (pentru intreaga hala de strunguri) si "iluminat local" (pentru fiecare loc de munca in parte).. Pentru a lucra un singur strungar - era suficient sa fie iluminat local doar locul de munca respectiv .. Si la incalzirea locala este la fel. La incalzirea locala (ma refer aici la spatii mari si deschise) se folosesc surse la care fluxul termic radiant este mai mare si nu cel convectiv.
cheluakame wrote: Primul lucru la care ma gandesc este ca pana la urma caldura/racoarea este o chestie de perceptie, daca noi, avem corpurile calde, nu conteaza temperatura ambientala ..
:) Corect si este valabil in multe domenii.
cheluakame wrote: Dar, ma gandesc ca pentru a avea o incalzire radianta, suprafata corpului de incalzire nu trebuie sa depaseasca o anumita temperatura,...
Depinde de pozitia lui.. posibilitatea de a fi atins si distanta pana la capul omului. In hale inalte pot fi corpuri radiante incadescente. Acolo vorbim de sute de grade, spre 1000.. Acestea se monteaza pe plafon si cu radiatia intreptata in jos.
cheluakame wrote: ...dar, nedepasind temperatura respectiva, panoul de 1 metru patrat, 0.5 sau ce dimensiuni or avea ele, nu mai poate radia puterea necesara incalzirii (una este o pardoseala incalzita, alta este este un corp, cum am spus de 1 mp ...)
Evident, deaceea ele (panourile termice) se fabrica dupa un sir de puteri. Vorbind de transferul termic radiant acesta este dependent de fluxul radiant al panoului {W/mp} si suprafata panoului {mp}.
cheluakame wrote: Ca urmare, cum ar putea avea aceste plasme o eficienta mai mare decat radiatoare/aeroterme clasice?
De fapt vorbim despre un consum de energie mai mic pentru atingerea senzatiei de confort. Daca iesi din zona de radiatie directa sau indirecta al panoului - s-a terminat cu senzatia de confort.
Expresiile gen " sunt mai eficiente decat..." reprezinta marketing-ul..
A nu se intelege ca sunt inamicul altor solutii decat cele pe care le promovez, insa nu vreau sa ni se bage fortat pe gat tehnologii demult cunoscute ca si cum ar fi descoperite astazi si mai bune decat acestea nu exista.. "Solutia viitorului!" :lol:
"Solutia viitorului cred ca va fi o haina super subtire, comoda, eficienta energetic si rezistenta care va avea un sistem de incalzire local bazat pe energie generata de miscare. Si nu mai avem nevoie de instalatii si surse de incalzire si racire." :lol:

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: Panouri radiante, plasme termice, sau cum s-or numi

Post by cheluakame » Fri Aug 30, 2013 12:40 pm

lisapet wrote: De fapt vorbim despre un consum de energie mai mic pentru atingerea senzatiei de confort. Daca iesi din zona de radiatie directa sau indirecta al panoului - s-a terminat cu senzatia de confort.
Ca o concluzie sa inteleg ca in aceeasi "situatie" aceste panouri ar putea oferi confort cu un consum mai mic decat clasicele convectoare?

Restul intr-adevar este "can-can", caci si daca ar consuma cu 50% mai putin, tot nu ar putea echivala cu gazul, peletii, lemnele ...

tonyst
senior
Posts: 3687
Joined: Fri Jan 04, 2013 11:11 am
Location: Constanta
Has thanked: 10 times
Been thanked: 14 times

Re: Panouri radiante, plasme termice, sau cum s-or numi

Post by tonyst » Fri Aug 30, 2013 1:16 pm

@lisapet wrote: "Solutia viitorului cred ca va fi o haina super subtire, comoda, eficienta energetic si rezistenta care va avea un sistem de incalzire local bazat pe energie generata de miscare. Si nu mai avem nevoie de instalatii si surse de incalzire si racire." :lol:
Sa intelegem ca miscarea intr un sens inseamna plus si in sens invers , minus?

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Panouri radiante, plasme termice, sau cum s-or numi

Post by user_banat_85 » Fri Aug 30, 2013 7:36 pm

cheluakame wrote:...Ca o concluzie sa inteleg ca in aceeasi "situatie" aceste panouri ar putea oferi confort cu un consum mai mic decat clasicele convectoare?..
Da, asa este. ;)

tonyst
senior
Posts: 3687
Joined: Fri Jan 04, 2013 11:11 am
Location: Constanta
Has thanked: 10 times
Been thanked: 14 times

Re: Panouri radiante, plasme termice, sau cum s-or numi

Post by tonyst » Fri Aug 30, 2013 9:15 pm

tonyst wrote:
@lisapet wrote: "Solutia viitorului cred ca va fi o haina super subtire, comoda, eficienta energetic si rezistenta care va avea un sistem de incalzire local bazat pe energie generata de miscare. Si nu mai avem nevoie de instalatii si surse de incalzire si racire." :lol:
Sa intelegem ca miscarea intr un sens inseamna plus si in sens invers , minus?
Am inteles, nu mai glumesc , scuze .

ciine
membru
Posts: 795
Joined: Mon Jul 02, 2012 7:53 am
Location: Valcea
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Panouri radiante, plasme termice, sau cum s-or numi

Post by ciine » Fri Aug 30, 2013 9:37 pm

lisapet wrote:
cheluakame wrote:...Ca o concluzie sa inteleg ca in aceeasi "situatie" aceste panouri ar putea oferi confort cu un consum mai mic decat clasicele convectoare?..
Da, asa este. ;)
Asa este numai daca stai sub ele , retineti aspectul , in rest consumul este acelasi , La conversia electrica randamentul este aproape de 99% la majoritatea instalatiilor termice electrice si aceste panouri se incadreaza in acelas procent , nu fac minuni si nu au cum sa depaseasca acest procent

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Panouri radiante, plasme termice, sau cum s-or numi

Post by user_banat_85 » Fri Aug 30, 2013 10:26 pm

tonyst wrote:..Am inteles, nu mai glumesc , scuze .
;)

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: Panouri radiante, plasme termice, sau cum s-or numi

Post by cheluakame » Sat Aug 31, 2013 11:44 am

ciine wrote:Asa este numai daca stai sub ele , retineti aspectul , in rest consumul este acelasi , La conversia electrica randamentul este aproape de 99% la majoritatea instalatiilor termice electrice si aceste panouri se incadreaza in acelas procent , nu fac minuni si nu au cum sa depaseasca acest procent
Probabil de aceea se si recomanda montarea acestora pe tavanele incaperilor.

hudemanicolai
SUPORT
Posts: 572
Joined: Fri Nov 30, 2012 2:35 pm
Location: Tulcea
Has thanked: 2 times
Been thanked: 9 times

Re: Panouri radiante, plasme termice, sau cum s-or numi

Post by hudemanicolai » Tue Sep 03, 2013 8:08 pm

ciine wrote:Asa este numai daca stai sub ele , retineti aspectul , in rest consumul este acelasi , La conversia electrica randamentul este aproape de 99% la majoritatea instalatiilor termice electrice si aceste panouri se incadreaza in acelas procent , nu fac minuni si nu au cum sa depaseasca acest procent
Practic, situatia e cam asa cum a spus ciine. Panoul radiant e tot un fel de "rezistenta electrica" si atunci nu prea ai cum sa scoti dint-un kw electric mai multi kw de caldura. Poate ca e mai avantajos cand vrei sa incalzesti doar local, o zona mica(asa cum a specificat Andrei-lucru mai greu de realizat cu alte variante de incalzire) si atunci s-ar putea folosi un panou radiant. Altfel se cam goleste portofelul ca e curentul scump.
Si asta va spune unul care s-a "fript" cu o astfel de incalzire.
Daca tot nu v-am convins, va invit sa treceti pe la mine si sa vedeti pe viu.
Doamne ajuta

Post Reply