Spirit civic

Aici se vor posta diverse discutii despre "ALTE" subiecte.

Moderator: sobe

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Spirit civic

Post by phoenix » Tue Feb 11, 2014 4:15 pm

Latest post of the previous page:

Ma cam intristeaza postarea ta...e un pic trist...sa vrei sa inveti limba romana niste copii iar in alta parte se vinde pamantul la hectar...de ce sa te chinui fizic cu anii din viata...pentru ce?

claudiu.s.ro
membru
Posts: 430
Joined: Fri Nov 01, 2013 7:55 am
Location: Tara Fagarasului
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Spirit civic

Post by claudiu.s.ro » Tue Feb 11, 2014 7:10 pm

phoenix wrote:...e un pic trist...
Poate parea trist dar eu zic ca mai degraba e de admirat si de urmat exemplul unor astfel de oameni care arata ca se poate si astfel. Eu sunt de parere ca mentalitatile si atitudinea unei intregi natii se schimba cel mai usor pe principiul maionezei: se adauga picatura cu picatura pana in momentul cand s-a intrunit masa critica si abia atunci....BUM, se modifica si incheaga intreaga compozitie.
Cel mai usor si in acelasi timp cel mai greu e sa contribuim prin ceea ce facem fiecare, prin noi insine.

Si Oamenii de pe aici au aratat ca se poate asa ca.....Spor la treaba! :clap:

hudemanicolai
SUPORT
Posts: 572
Joined: Fri Nov 30, 2012 2:35 pm
Location: Tulcea
Has thanked: 2 times
Been thanked: 9 times

Re: Spirit civic

Post by hudemanicolai » Tue Feb 11, 2014 10:08 pm

phoenix wrote:Ma cam intristeaza postarea ta...e un pic trist...sa vrei sa inveti limba romana niste copii iar in alta parte se vinde pamantul la hectar...de ce sa te chinui fizic cu anii din viata...pentru ce?
Dane, eu apreciez ce spui tu si oarecum cred ca inteleg, dar tot mai constructiva e atitudinea acelui cadru didactic decat a acelora care se retrag in patratica lor.
Stiu ca majoritatea e coplesitoare si tentatia de a te retrage din fata ei in carapacea proprie e mare.
Dupa ce vezi ca nu poti schimba nimic, pare non-sens sa faci astfel de sacrificii. Dar... cred ca nu e chiar non-sens. Dintre cei multi, se vor gasi cativa care sa observe ca se poate si altfel si-si vor insusi astfel de atitudine si... poate daca nu vor creste ca numar, macar contribuie la salvarea si perpetuarea unor modele care la un moment dat vor gasi conditii propice sa se dezvolte(sper).
Daca ne retragem toti cei "altfel" in patratica proprie, dupa o generatie am disparut. Pe cand astfel, cu un astfel de cadru didactic si cu altii ca acest om, mai sunt sperante ca ne vom perpetua.
Doamne ajuta tuturor.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Spirit civic

Post by phoenix » Tue Feb 11, 2014 10:11 pm

Sunt deacord cu lupta de rezistenta dar nu se face asa...daca era barbat poate gandeam altfel dar la o femeie ii doresc sa nu lupte in acest fel...

hudemanicolai
SUPORT
Posts: 572
Joined: Fri Nov 30, 2012 2:35 pm
Location: Tulcea
Has thanked: 2 times
Been thanked: 9 times

Re: Spirit civic

Post by hudemanicolai » Tue Feb 11, 2014 10:18 pm

Uneori cred ca noi barbatii suntem mai egoisti, iar femeile sunt mai dispuse la sacrificiu.
Doamne ajuta.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Spirit civic

Post by phoenix » Tue Feb 11, 2014 10:31 pm

O femeie care lupta devine mai barbatoasa...pentru copii este nevoie de de o mama cu aspecte feminine si nu de un buldozer...Oricum daca se va vorbi direct cu ea se vor vedea si alte aspecte neaduse in discutie in reportaj...in general adevarul este altul.
Oricum limba nu cred ca o sa mai conteze peste 20 de ani...

hudemanicolai
SUPORT
Posts: 572
Joined: Fri Nov 30, 2012 2:35 pm
Location: Tulcea
Has thanked: 2 times
Been thanked: 9 times

Re: Spirit civic

Post by hudemanicolai » Tue Feb 11, 2014 10:44 pm

Devine barbatoasa si se umple de testoteron cand se lupta sa devina manager si alte chestii de acest gen.
Dar atunci cand lupta pt copii si familie, nu face decat sa scoata in evidenta o feminitate gen Vitoria Lipan.
Cand barbati-s la razboi, sau lipsa(fizic sau prin atitudine) femeile au grija de "vatra".
Doamne ajuta si pace-n lume.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Spirit civic

Post by phoenix » Tue Feb 11, 2014 10:47 pm

Ei bine...daca tu vrei la nivel teoretic ai dreptate...credeam ca discutam la nivel practic...eu n-am vazut copii fericiti si armoniosi crescuti de o mama mascul...dar poate exista :)...in carti...

hudemanicolai
SUPORT
Posts: 572
Joined: Fri Nov 30, 2012 2:35 pm
Location: Tulcea
Has thanked: 2 times
Been thanked: 9 times

Re: Spirit civic

Post by hudemanicolai » Tue Feb 11, 2014 10:54 pm

Pt mine si practic e la fel.
Prefer sa am o sotie care sa stie sa tina casa, decat una la care sa-i manance cainii din traista.
De cand eram prin pesteri, barbatii vanau, dar femeile aveau grija de "vatra" altfel dispaream ca specie.
Dane nu vreau sa spun ca tu nu ai dreptate, vreau doar sa scot in evidenta ca subiectul e mai complex si mai delicat.
Sanatate si femei vrednice la toata lumea.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Spirit civic

Post by phoenix » Tue Feb 11, 2014 10:55 pm

Bine Nicolai , cum spui tu...

Post Reply