Spirit civic

Aici se vor posta diverse discutii despre "ALTE" subiecte.

Moderator: sobe

hudemanicolai
SUPORT
Posts: 572
Joined: Fri Nov 30, 2012 2:35 pm
Location: Tulcea
Has thanked: 2 times
Been thanked: 9 times

Re: Spirit civic

Post by hudemanicolai » Sun Jan 12, 2014 9:47 am

Latest post of the previous page:

tonyst wrote:Valorile , nu se pierd niciodata .
Dar se poate ca unele sa emigreze, unele sa capoteze dar mai sunt si care raman pe loc, refuzand tentatiile occidentale.
Doamne ajuta.

tonyst
senior
Posts: 3687
Joined: Fri Jan 04, 2013 11:11 am
Location: Constanta
Has thanked: 10 times
Been thanked: 14 times

Re: Spirit civic

Post by tonyst » Sun Jan 12, 2014 10:33 am

Oamenii gandesc , simt si se manifesta in spiritul locului unde s au nascut , originea nu se transfera .

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Spirit civic

Post by user_banat_85 » Sun Jan 12, 2014 3:55 pm

gabigowriel wrote:..Eu mi-am pierdut ORICE SPERANTA pentru poporul asta si regret ..ca n-am plecat acum 16 ani de aici...Altii au facut-o..
Poporul e deficitar din foarte multe puncte de vedere, inclusiv INTELIGENTA, care a fost educat, destept a plecat imediat dupa 1989 sau inainte!..Spirit civic?!..Tara si poporul asta sunt o cauza pierduta...
:) Gabi, citind aceste randuri stau si ma gandesc, eu care m-am stramutat in Romania cu familia (crede-ma nu am fost muritor de foame nici acolo de unde am venit) pot deduce ca nu sunt educat, nu sunt destept.. :think: si ca mine sunt inca cateva mii bune.. Nu mai zic de Oamenii pe care i-am cunoscut aici in Romania si pentru care am un respect deosebit.. :-(

Vox13
membru
Posts: 241
Joined: Wed Sep 12, 2012 11:03 am
Location: Iasi
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Spirit civic

Post by Vox13 » Sun Jan 12, 2014 5:44 pm

La noi politician este sinonim cu curva .Sintem condusi de ei . Societatea civila este manipulata de securistii partidelor care sunt in toate (economie, educatie, administratie ,media) .Justitia este anihilata de parlament prin legi ce favorizeaza infractorii.

Bogumil
junior
Posts: 76
Joined: Fri Oct 04, 2013 12:20 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Spirit civic

Post by Bogumil » Sun Jan 12, 2014 6:10 pm

Exista o sansa de izbavire. Se aplica o metoda pasnica si eficienta , numai ca trebuie oameni in adevaratul sens al cuvantului pentru asta. Nu smecheri, nu securitsti, nu aplecatori de capete ci oameni, la propriu si figurat posesori de coloana vertebrala.
Singurul lucru dificil e sa realizeze care ii metoda.

gabigowriel
membru
Posts: 238
Joined: Tue Dec 25, 2012 8:44 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Spirit civic

Post by gabigowriel » Sun Jan 12, 2014 7:19 pm

lisapet wrote:
gabigowriel wrote:..Eu mi-am pierdut ORICE SPERANTA pentru poporul asta si regret ..ca n-am plecat acum 16 ani de aici...Altii au facut-o..
Poporul e deficitar din foarte multe puncte de vedere, inclusiv INTELIGENTA, care a fost educat, destept a plecat imediat dupa 1989 sau inainte!..Spirit civic?!..Tara si poporul asta sunt o cauza pierduta...
:) Gabi, citind aceste randuri stau si ma gandesc, eu care m-am stramutat in Romania cu familia (crede-ma nu am fost muritor de foame nici acolo de unde am venit) pot deduce ca nu sunt educat, nu sunt destept.. :think: si ca mine sunt inca cateva mii bune.. Nu mai zic de Oamenii pe care i-am cunoscut aici in Romania si pentru care am un respect deosebit.. :-(
Fiecare om face exact ce vrea cu viata lui!
Asa vad eu lucrurile!
Daca-ti place in Romania, traieste aici, dar se poate mai bine!
Respectul se castiga!
Poate-l merita oamenii astia de care zici tu!

Lonely
senior
Posts: 1028
Joined: Sat Mar 09, 2013 6:33 am
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Spirit civic

Post by Lonely » Sun Jan 12, 2014 7:33 pm

gabigowriel wrote: Daca-ti place in Romania, traieste aici, dar se poate mai bine!
Daca te nasteai in africa, asia, sau tarile unde se moare de foame ce ti-ai mai fi dorit sa ai o parte din ce ai acum, eu zic sa incercam sa ne bucuram de ceea ce avem si sa nu ne traim viata alergand dupa himere...
Viata e prea scurta.

Nu stiu cat ai vazut tu cum se traieste pe afara dar nu e chiar asa cum visezi tu, sunt extreme ale existentei si acolo.

Eu sunt multumit si implinit in Romania, acasa.
Am de toate, casa, masina (2 daca chiar vrei sa stii), servici, fara rate la banca...
Si cel mai de pret am sotia si baiatul, ei sunt fericirea mea, fara ei nu mi-ar trebui nimic, ei sunt fericirea vietii.

Deci pot spune ca sunt multumit, chiar fericit daca asta inseamna fericirea.

Cam atat am avut de spus despre viata in Romania.

Cu stima

Vali

P.S.

Si daca te gandesti ca ma intretin parintii, afla ca sunt de la orfelinat, fara parinti, am fost infiat, dar persoana care m-a infiat a decedat cu ani in urma, iar tot ce am e de cand sunt singur.... :!:

gabigowriel
membru
Posts: 238
Joined: Tue Dec 25, 2012 8:44 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Spirit civic

Post by gabigowriel » Sun Jan 12, 2014 8:36 pm

ciobanuvali wrote:
gabigowriel wrote: Daca-ti place in Romania, traieste aici, dar se poate mai bine!
Daca te nasteai in africa, asia, sau tarile unde se moare de foame ce ti-ai mai fi dorit sa ai o parte din ce ai acum, eu zic sa incercam sa ne bucuram de ceea ce avem si sa nu ne traim viata alergand dupa himere...
Viata e prea scurta.

Nu stiu cat ai vazut tu cum se traieste pe afara dar nu e chiar asa cum visezi tu, sunt extreme ale existentei si acolo.

Eu sunt multumit si implinit in Romania, acasa.
Am de toate, casa, masina (2 daca chiar vrei sa stii), servici, fara rate la banca...
Si cel mai de pret am sotia si baiatul, ei sunt fericirea mea, fara ei nu mi-ar trebui nimic, ei sunt fericirea vietii.

Deci pot spune ca sunt multumit, chiar fericit daca asta inseamna fericirea.

Cam atat am avut de spus despre viata in Romania.

Cu stima

Vali

P.S.

Si daca te gandesti ca ma intretin parintii, afla ca sunt de la orfelinat, fara parinti, am fost infiat, dar persoana care m-a infiat a decedat cu ani in urma, iar tot ce am e de cand sunt singur.... :!:
Da, m-ai cam facut "sah mat"!DAR:
Nu in toata Africa se moare de foame!
Sunt oarecum multumit de situatia mea financiara actuala;nemultumitului i se ia darul!
Normal, trebuie sa te bucuri de ce ai nu sa-ti pierzi timpul cu nimicuri!Am vazut oameni saraci lipiti mai fericiti decat unii cu cateva kg de aur in banca si sute de mii de euro; am ramas :wtf: , ca nu reuseam sa gasesc cauza,motivul,sau mai bine zis "care era treaba" cu oamenii astia saraci sau bogati...
Cunosc 2 persoane ce intra in categoria "cam bogati" si mai multi cam saraci...
Casa este necesara ,altfel aia nu mai e viata...
Masina este un rau necesar dar cateodata in plus: daca nu produci nimic cu ea(bani,servicii,etc...) este o mare gaura financiara in bugetul unei familii!Nu vad nici o "mandrie" in a avea multe masini!Eu de la un timp vad totul ca pe o afacere, masinile nu fac exceptie!
Doar daca-ti sunt toate utile si-ti produc ceva...
Nu te intreb cu ce te ocupi,ca numai prostul moare de grija altuia! :D
Fara rate la banca?! CUM AI REUSIT? :clap:
Majoritatea romanilor "au muscat-o" rau tare prin 2005-2008 si s-au indatorat la CAMATARII LEGALI,pardon, bancheri, peste masura, si acum s-au trezit sclavii bancilor,ca doar AU SEMNAT CONTRACT,nu?!
...
Sotie si copil sunt ceva deosebit,dar in actualul "mediu" si cum se preconizeaza viitorul, n-as avea "tupeul" sa fac un copil...
Pur si simplu ma mustra constiinta daca as face asta...
Un copil se naste fara sa vrea, intr-o lume malefica,salbatica,ipocrita, fara scrupule ,lacoma si foarte dura!
Va trai cum or fi vremurile in care va creste,va muri dupa o viata de munca pentru cine stie ce STAPAN(ca si noi muncim ca sa dam jumate din munca noastra la STAT, sub diferite forme "legale"...), va fii mai mult sau mai putin sanatos,si daca va fi bolnav va trebui sa-si traiasca viata asa cum e, etc...
Oricum, ai tot respectul din partea mea,daca te-ai incumetat sa le faci pe toate enumerate mai sus!
Si inca in Romania, condusa de niste nulitati penale!

Instalatorul de Iasi
Referent
Posts: 273
Joined: Sat Sep 08, 2012 3:02 pm
Location: Iași
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Spirit civic

Post by Instalatorul de Iasi » Mon Jan 13, 2014 11:03 am

Bogumil wrote:[...] Singurul lucru dificil e sa realizeze care ii metoda.
O posibilă variantă ar fi revoluția de tip islandez: http://www.youtube.com/watch?v=5PSeS7RoUMM" onclick="window.open(this.href);return false;

GeorgeSecareanu
membru
Posts: 498
Joined: Thu Nov 15, 2012 9:27 am
Location: Moeciu City
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Spirit civic

Post by GeorgeSecareanu » Mon Jan 13, 2014 12:05 pm

gabigowriel wrote: Si inca in Romania, condusa de niste nulitati penale!
Eu cred ca Romania e condusa de niste oameni cu o inteligenta deosebita. Nu sunt nulitati deloc, nici pe departe prosti asa cum se crede.
Daca nu aveau o inteligenta sclipitoare nu puteau sa ajunga aici, nu le reuseau planurile.

Problema noastra, a celor de rand, e faptul ca aceste persoane care ne conduc nu isi canalizeaza inteligenta spre binele poporului, ci spre interesele proprii, opuse intereselor noastre. Si le merge tare bine!
Daca ar fi fost bine intentionate, cu inteligenta lor, am fi fost departe.

Bogumil
junior
Posts: 76
Joined: Fri Oct 04, 2013 12:20 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Spirit civic

Post by Bogumil » Mon Jan 13, 2014 5:19 pm

Instalatorul de Iasi wrote:
Bogumil wrote:[...] Singurul lucru dificil e sa realizeze care ii metoda.
O posibilă variantă ar fi revoluția de tip islandez: http://www.youtube.com/watch?v=5PSeS7RoUMM" onclick="window.open(this.href);return false;
Cu mentiunea ca aia de sus prezentau ceva urme de demnitate.

La noi trebuie putin modificata metoda si ar da roade cu siguranta. Dar pana acolo unde ca aproape toti cei care sustin economia, aia 3-4 milioane care duc cu "carca" tot sistemul, sa faca pasul decisiv la unison.

Post Reply