Spirit civic

Aici se vor posta diverse discutii despre "ALTE" subiecte.

Moderator: sobe

claudiu.s.ro
membru
Posts: 430
Joined: Fri Nov 01, 2013 7:55 am
Location: Tara Fagarasului
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Spirit civic

Post by claudiu.s.ro » Sat Jan 11, 2014 12:47 pm

M-am gandit ca ar fi potrivit un astfel de topic unde sa dam dovada de spirit civic, sa tragem semnale de alarma, sa aducem exemple (atat pozitive cat si negative) cu ceea ce se intampla in tara.

Un prim exemplu: modul de exploatare a lemnului pe Transfagarasan:
http://m.adevarul.ro/locale/pitesti/fot ... index.html" onclick="window.open(this.href);return false;

...si aici inregistrarea video (in caz ca nu se deschide in link-ul de mai sus)
http://www.youtube.com/watch?v=t3jcf53sBNI" onclick="window.open(this.href);return false;

Bogumil
junior
Posts: 76
Joined: Fri Oct 04, 2013 12:20 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Spirit civic

Post by Bogumil » Sat Jan 11, 2014 12:53 pm

Spirit civic intr-o tara in care votam dupa ureche sau in functie de ce contine galeata?
Unde toti blamam pe ai de sus dar cand suntem prinsi cu mata in sac imediat scoatem spaguta pentru iertarea pacatelor?
Urlam toti cand se fura ca in "codru", dar pe ascuns "completam" cu drujba si caruta ajutoarele de incalzire direct din padure?
Ne ducem cu bembeu sa ridicam ajutoarele sociale?
Nu putem sa ne platim medicametele sau intretinerea dar avem tigai ceramice, abonamente tv/tel printre cele mai scumpe?

Sa fim seriosi.

claudiu.s.ro
membru
Posts: 430
Joined: Fri Nov 01, 2013 7:55 am
Location: Tara Fagarasului
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Spirit civic

Post by claudiu.s.ro » Sat Jan 11, 2014 1:14 pm

Nu ne ramane decat sa dovedim noi insine daca ne incadram in tipologia respectiva sau daca se poate si altfel.

Eu zic ca se poate... :thumbup:

Razvan
Moderator
Posts: 1895
Joined: Sat Nov 24, 2012 1:48 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Re: Spirit civic

Post by Razvan » Sat Jan 11, 2014 1:19 pm

Oamenii cu simt civic, politicosi, cu bun simt etc sunt pe cale de disparitie intr-o tara plina de cocalari, fetite, pesti si smenari, hoti etc.
Nu mai intru in detalii ca mi se face scarba, sincer.

Bogumil
junior
Posts: 76
Joined: Fri Oct 04, 2013 12:20 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Spirit civic

Post by Bogumil » Sat Jan 11, 2014 6:51 pm

O regula simpla, majoritatea castiga.

Acum, majoritatea asta din cine ii compusa ? :wtf:

hudemanicolai
SUPORT
Posts: 572
Joined: Fri Nov 30, 2012 2:35 pm
Location: Tulcea
Has thanked: 2 times
Been thanked: 9 times

Re: Spirit civic

Post by hudemanicolai » Sat Jan 11, 2014 10:45 pm

Bogumil wrote:Spirit civic intr-o tara in care votam dupa ureche sau in functie de ce contine galeata?
Unde toti blamam pe ai de sus dar cand suntem prinsi cu mata in sac imediat scoatem spaguta pentru iertarea pacatelor?
Urlam toti cand se fura ca in "codru", dar pe ascuns "completam" cu drujba si caruta ajutoarele de incalzire direct din padure?
Ne ducem cu bembeu sa ridicam ajutoarele sociale?
Nu putem sa ne platim medicametele sau intretinerea dar avem tigai ceramice, abonamente tv/tel printre cele mai scumpe?

Sa fim seriosi.
Ai dreptate, dar... mai exista si vorba ca.."pestele de la cap sa strica, dar se curata de la coada".
Asa ca daca ne vom complacea sa stam si sa acceptam ca deja cei "bolnavi" sunt majoritari si nu mai putem face nimic, ce-am rezolvat?? E ca si cum m-as condamna singur.
Prefer sa ma indarjesc in minoritate, sa ma incapatanez si sa refuz sa devin ca ei, chiar daca ma coplesesc cu majoritatea.
Era o spusa.." ca sunt prosti, dar multi", acum nu stiu daca sunt prosti, mai degraba oportunisti si tupeisti si plini cu de toate, dar eu tot prefer "altfel" si nu vreau ca ei.
Eu cred ca atata vreme cat sunt doar majoritari si nu "totalitari" mai exista sperante si oricand se poate intampla ceva care sa schimbe situatia.
Degeaba o sa aratam si acuzam cu degetul spre conducatori si spre altii. Ei cine sunt? Nu sunt tot dintre noi? Ca doar n-or venit de pe Marte. Si ei sunt copiii cuiva.
Sa incercam ca fiii si fiicele noastre sa fie "altfel"(si asta mai ales prin puterea exemplului) si atunci vom avea si "altfel" de conducatori.
Doamne ajuta

hudemanicolai
SUPORT
Posts: 572
Joined: Fri Nov 30, 2012 2:35 pm
Location: Tulcea
Has thanked: 2 times
Been thanked: 9 times

Re: Spirit civic

Post by hudemanicolai » Sat Jan 11, 2014 10:58 pm

Bogumil wrote:O regula simpla, majoritatea castiga.

Acum, majoritatea asta din cine ii compusa ? :wtf:
Castiga ce?
Alegeri, bani, averi, proprietati si alte lucruri, in principal materiale.
Dar dintr-un om fac parte si trasaturile morale, educationale, de omenie si suflet.
Ori pe astea nu prea cred ca le castiga, ci mai degraba le pierd.
Marile civilizatii n-au razbit prin milenii datorita bogatiilor materiale ci datorita celorlalte.
De aceea eu cred ca cei condamnati la disparitie sunt ei si nu noi, cei putini. Ma refer nu la indivizi ci la tipologii.
Cata prigoana a fost pe vremea comunista, si totusi oamenii de caracter n-au disparut ci au "supravietuit", chiar daca pt asta unii dintre ei or trebuit sa moara prin inchisori, sau prin munti.
Doamne ajuta

gabigowriel
membru
Posts: 238
Joined: Tue Dec 25, 2012 8:44 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Spirit civic

Post by gabigowriel » Sun Jan 12, 2014 9:02 am

claudiu.s.ro wrote:M-am gandit ca ar fi potrivit un astfel de topic unde sa dam dovada de spirit civic, sa tragem semnale de alarma, sa aducem exemple (atat pozitive cat si negative) cu ceea ce se intampla in tara.

Un prim exemplu: modul de exploatare a lemnului pe Transfagarasan:
http://m.adevarul.ro/locale/pitesti/fot ... index.html" onclick="window.open(this.href);return false;

...si aici inregistrarea video (in caz ca nu se deschide in link-ul de mai sus)
http://www.youtube.com/watch?v=t3jcf53sBNI" onclick="window.open(this.href);return false;
Eu mi-am pierdut ORICE SPERANTA pentru poporul asta si regret si noaptea cand de la un timp nu prea dorm, ca n-am plecat acum 16 ani de aici...
Altii au facut-o; prin Germania, SUA, Franta, ba unul e prin Australia, muncesc toti pe rupte dar nu sunt tratati ca in Romania, nu sunt obligati sa EXECUTE ordinele unui marinar courvar cu neamuri(frate) traficanti de arme, nu sunt obligati sa stea DREPTI in fata unor comunisti imputiti ajunsi peste noapte SEFI LA ANAF cand vin "in vizita" la tine sa-ti verifice si chilotii ,iar la urma sa-ti dea oricum o amenda de vreo 3000-5000 lei(depinde cat de tare esti in "plisc")...
Poporul e deficitar din foarte multe puncte de vedere, inclusiv INTELIGENTA, care a fost educat,destept a plecat imediat dupa 1989 sau inainte!Ti-o pot confirma multi altii, nu trebuie sa ma crezi pe mine!
Comunistii nu ne-au "parasit" deloc, ba dimpotriva NE CONDUC/calaresc si azi> citeste PSD /PDSR /FDSN /FSN ,ION ILIESCU,Ponta, etc...
Si daca nu-s ei, aem sa alegem "rau mai mic"> PDL si tradatorii/vanzatorii de tara gen Udrea si Basescu...
In conditiile astea , viata devine aproape imposibila , sau cel putin un chin zilnic cu "program" de la 5:30-6:00 pana pe la 18:00-22:00 (depinde ,de la om la om...).
Spirit civic?!
te rog fii mai realist/"cu picioarele pe pamant"...
Tara si poporul asta sunt o cauza pierduta...

tonyst
senior
Posts: 3687
Joined: Fri Jan 04, 2013 11:11 am
Location: Constanta
Has thanked: 10 times
Been thanked: 14 times

Re: Spirit civic

Post by tonyst » Sun Jan 12, 2014 9:30 am

Valorile , nu se pierd niciodata .

hudemanicolai
SUPORT
Posts: 572
Joined: Fri Nov 30, 2012 2:35 pm
Location: Tulcea
Has thanked: 2 times
Been thanked: 9 times

Re: Spirit civic

Post by hudemanicolai » Sun Jan 12, 2014 9:47 am

tonyst wrote:Valorile , nu se pierd niciodata .
Dar se poate ca unele sa emigreze, unele sa capoteze dar mai sunt si care raman pe loc, refuzand tentatiile occidentale.
Doamne ajuta.

Post Reply