mulineta

Aici se vor posta diverse discutii despre "ALTE" subiecte.

Moderator: sobe

hudemanicolai
SUPORT
Posts: 572
Joined: Fri Nov 30, 2012 2:35 pm
Location: Tulcea
Has thanked: 2 times
Been thanked: 9 times

Re: mulineta

Post by hudemanicolai » Mon Oct 27, 2014 6:48 pm

Latest post of the previous page:

Profitati ca aveti vreme buna, la noi mai avem putin si mergem la copca.
Promit ca prima captura o pozez si o pun pe forum.

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: mulineta

Post by gi0 » Mon Oct 27, 2014 6:56 pm

Uraaaaa! :thankyou:
Asa draga domnule,stiu ca aveti inima mare,puneti aici din experienta d-voastra.
Stiti,si eu mai umblu pe alte forumuri si mai impartasesc din pataniile mele,multi oameni cauta sfaturi,idei...
Dar la fel de bine am gasit si raspunsuri mecanice...asa....unu si cu unu fac doi si daca nu faci asa ”dreacu ”(ptiuuu ucigal toaca!) se alege din ce faci tu.
Aici am gasit altceva,caldura si pasiune,pe urma matematica.Nu gasesti in alta parte,desi oamenii sunt binevoitori.
Va urez o captura care sa va aduca multa bucurie.

hudemanicolai
SUPORT
Posts: 572
Joined: Fri Nov 30, 2012 2:35 pm
Location: Tulcea
Has thanked: 2 times
Been thanked: 9 times

Re: mulineta

Post by hudemanicolai » Mon Oct 27, 2014 7:03 pm

Daca nu se incalzeste vremea, o sa aveti o povestioara de genul...

"Cica era un pescar fanatic. Si de fanatic ce era se duce el intr-o zi la pescuit desi era mult sub zero. Scoate tarnacopu’ sa dea o copca, dupa care-si arunca sculele in apa. Sta el ce sta si odata aude o voce groasa din spate:-Aicea nu ieste peste!Gagiu’ cand aude isi extrage unditele si se muta mai incolo…tot nu misca. Dupa o vreme, aude iarasi vocea:-Aicea nu se afla peste!Gagiu’suparat se muta din nou, sparge gheata si sade. Din nou, in spatele lui, vocea:-Aicea nu vei gasi peste!Enervat, pescaru’ se-ntoarce si graieste:-Da’cine esti tu, ba, de-mi tot sperii norocul?-Eu sunt directorul patinoarului!"

Vreme faina si timp pt pescareala.

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: mulineta

Post by gi0 » Mon Oct 27, 2014 7:43 pm

Paiiiii...nu prea este istet directorul.Putea sa faca doi in unu,si patinuar si pescarie.
Venea patinatorul, facea niscaiva piruete pana iesea copca si imparteau captura. :lol:
Directorul se alegea cu taxa de pescuit si cea pentru patinat. \:D/

GeorgeSecareanu
membru
Posts: 498
Joined: Thu Nov 15, 2012 9:27 am
Location: Moeciu City
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: mulineta

Post by GeorgeSecareanu » Fri Nov 21, 2014 9:30 am

Buna ziua domnilor,
profit de acest topic sa lansez o intrebare.
Caut cateva mulinete vechi, nu modele deosebite, simple, asa cum erau in urma cu 20-30 de ani.
Genul acesta de mulinete
https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... =3&theater" onclick="window.open(this.href);return false;
Cu acest tip de mulineta mi-am facut ucenicia in pescuit, apoi am considerat ca nu mai sunt bune si le-am aruncat. Acum m-am intors la ele si mi-as face un colt in care sa pun cateva modele vechi, sa-mi aminteasca de inceputuri. Poate mai aveti uitate pe undeva pe acasa. In general se gaseau prin anii 90, pe alese, in piete si magazinele "Vanatorul si pescarul sportiv".
Acum, o asemenea mulieta noua, fara pretentii, costa incepand cu 40-50 lei. Pretul poate ajunge la cateva sute de euro.
Pe una veche sunt dispus sa dau cativa zeci de lei. Functionala sau nu...
Multumesc!
Fire intinse!

Post Reply