-Masina cu gaz din lemn

Aici se vor posta diverse discutii despre "ALTE" subiecte.

Moderator: sobe

sandy76
membru
Posts: 839
Joined: Thu Jul 05, 2012 9:30 pm
Location: -La 10 minute de Ploiesti
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

-Masina cu gaz din lemn

Post by sandy76 » Tue Sep 11, 2012 1:26 pm

Daca tot este la moda gazificarea lemnului pentru a obtine arderi curate si performante, de ce nu s-ar utiliza gazul obtinut pentru o masina?
Binenteles ca acest mod de alimentare nu este prea usor.

http://www.youtube.com/watch?v=zi7Yf8-s ... =endscreen :) :) :)

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: -Masina cu gaz din lemn

Post by phoenix » Tue Sep 11, 2012 2:32 pm

Mi-a facut cineva un calcul si a iesit ca lemnul este de 2 ori mai putin caloric decat benzina adica in loc de 50 de kile de benzina sa mearga masina cu 100 de kile de lemn...eu ma uitam neincrezator dar respectivul vorbea serios...
http://www.youtube.com/watch?v=F258s13U ... re=related

ciobimar
membru special
Posts: 2686
Joined: Wed Jun 27, 2012 12:18 am
Has thanked: 43 times
Been thanked: 12 times

Re: -Masina cu gaz din lemn

Post by ciobimar » Sat Oct 27, 2012 7:24 am


phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: -Masina cu gaz din lemn

Post by phoenix » Sat Oct 27, 2012 8:27 am

Da...era o concluzie ca daca lucrezi mult la leptop si tii laptopul in poala ramai impotent din cauza faptuului ca se mareste temperatura in zona scrotului care este cea mai scazuta zona a corpului permitand spermatogeneza(mai scazuta cu aprox 2 grade).
Este mult mai interesant efectul pe termen lungg al acestei masini asta in cazul in care nu ai vreun incendiu "local"....:)

ciine
membru
Posts: 795
Joined: Mon Jul 02, 2012 7:53 am
Location: Valcea
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: -Masina cu gaz din lemn

Post by ciine » Sat Oct 27, 2012 8:46 pm

dan wrote:Da...era o concluzie ca daca lucrezi mult la leptop si tii laptopul in poala ramai impotent din cauza faptuului ca se mareste temperatura in zona scrotului care este cea mai scazuta zona a corpului permitand spermatogeneza(mai scazuta cu aprox 2 grade).
Este mult mai interesant efectul pe termen lungg al acestei masini asta in cazul in care nu ai vreun incendiu "local"....:)
Dane ii sudam aripioare de Cu, pt racire , sa nu se opreasca spermatogeneza :lol:

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: -Masina cu gaz din lemn

Post by phoenix » Mon Oct 29, 2012 1:31 am

Sau in "zona" punem un sistem de tevi cu lichid de racire. Se pot gasi solutii!

ciobimar
membru special
Posts: 2686
Joined: Wed Jun 27, 2012 12:18 am
Has thanked: 43 times
Been thanked: 12 times

Re: -Masina cu gaz din lemn

Post by ciobimar » Sun Nov 11, 2012 11:06 am


gabigowriel
membru
Posts: 238
Joined: Tue Dec 25, 2012 8:44 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: -Masina cu gaz din lemn

Post by gabigowriel » Fri Jan 04, 2013 9:05 am

sandy76 wrote:Daca tot este la moda gazificarea lemnului pentru a obtine arderi curate si performante, de ce nu s-ar utiliza gazul obtinut pentru o masina?
Binenteles ca acest mod de alimentare nu este prea usor.

http://www.youtube.com/watch?v=zi7Yf8-s" onclick="window.open(this.href);return false; ... =endscreen :) :) :)
gazeificarea lemnelor?
Pai de cand e lumea lemnele ard PRIN GAZEIFICAREA LOR (mai mult sau mai putin...) :D , iar de gazeificarea lemnelor stiau nazistii si chiar propulsau masinile lor taind paduri la greu cand NU LE-A MAI AJUNS PETROLUL ROMANESC DE LA PLOIESTI...
http://www.zentastic.com/blog/wp-conten ... system.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;

Problema e tot la oameni, pentru ca nu cresc padurile/convertesc CO2-ul din aer in lemn pe cat de repede consumam noi OAMENII energie...
Tot la petrol si carbuni se ajunge; astea au fost de baza de cand lumea si pamantul exista...
Arderea carbonului 12(ala cu 6 neutroni, 6 protoni si 6 electroni) este baza societatii/lumii de azi!
Si cu cat cineva se uita "en-detail" la ceea ce-l inconjoara , tot mai mult va descoperi "stupefiat" ca peste 60 % este carbon 12 , oxigen si hidrogen...

Post Reply