gratar de gradina

Gratare Traditionale, Gratar Caramizi, Brick Barbecue, Cuptoare de pizza

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: gratar de gradina

Post by phoenix » Wed Jul 31, 2013 10:58 pm

Latest post of the previous page:

Inainte il cerni pe acest M29. Toti care sunt multumiti l-au cernut. Eu n-am reusit niciodata sa nu am crapaturi pentru ca nu ;l-am cernut. Dupa ce il cerni ar trebui sa-l consideri un fel de argila si amesteci cu nisip.

Si apoi testezi...faci 3 amestecuri, mai mult nisip, mai mult M29si parti egale...si le lasi o zi la uscat...apoi vezi care iti place.

ciobimar
membru special
Posts: 2686
Joined: Wed Jun 27, 2012 12:18 am
Has thanked: 43 times
Been thanked: 12 times

Re: gratar de gradina

Post by ciobimar » Wed Jul 31, 2013 11:05 pm

Eu nu am lucrat cu el dar am facut cateva probe cu el asa cum e in sac, fara nisip,bineinteles cernut cu ciur de 1,5mm , dar cum am spus mai sus...si am fost multumit de cum sa comportat priza hidraulica si cea ceramica...

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: gratar de gradina

Post by phoenix » Thu Aug 01, 2013 1:46 am

Defapt mint...l-am si cernut...la mine a tot crapat. Exista persoane paici care spun ca sunt multumite.
Mi-am batut capul cu el pentru ca este ieftin si am considerat ca lumea o sa mearga prima oara la M29...daca nu as avea motive serioase, sa-i cred pe cei care l-au folosit, as spune ca nu are rost nici sa-l incercati.
M29 ramane pentru mine inca o enigma. Eu am si daramat o soba facuta cu M29...astept sa darame si altii o soba cu M29 poate aflu si eu de ce la mine nu a facut priza. Poate era expirat si/sau poate apa mea are prea mult calcar...

ciobimar
membru special
Posts: 2686
Joined: Wed Jun 27, 2012 12:18 am
Has thanked: 43 times
Been thanked: 12 times

Re: gratar de gradina

Post by ciobimar » Thu Aug 01, 2013 9:37 am

Treaba asta cu calcarul ...cred ca este posibila ,gandindu-ma la reteta de tencuiala ...daca o faci prea grasa de var ,crapa....sau nu se pune var in beton tot din aceasta cauza.... zic asta ...ca am vazut la cineva cum arata galeata dupa ce se usca...se asterne un strat vizibil de calcar...zilnic ,de fapt la fiecare folosire,....chiar avea cativa milimetri depusi intr-un timp oarecare...el dadea la vite apa, din acea fantana....

vicogeo
junior
Posts: 2
Joined: Mon Jul 29, 2013 1:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: gratar de gradina

Post by vicogeo » Thu Aug 01, 2013 10:19 am

multumesc de raspunsuri !,

ideea e ca nu fac o soba unde sunt anumite riscuri daca ai fisuri... imi fac o mica bucatarie de vara si atunci o sa cern acest mortar M29 si fac un amestec de 1/1 nisip/mortar

(am facut acest test fara sa fie cernut mortarul si am lipit 2 caramizi refractare pe cant iar dupa o zi de uscat nu aveam crapaturi si se tineau lipite una de cealalta cand le-am ridicat, evident ca daca le-am fortat un pic a cedat rostul dar a ramas lipit pe una dintre caramizi)

legat de udatul caramizilor (refractare) le las in galeata pana nu mai sfaraie... :)

iar legat de duritatea apei - in ce masura afecteaza mortarul (atat cel refractar cat si cel de zidarie)? ideea e ca am apa destul de dura (zona ilfov/moara vlasiei) si daca afecteaza calitatea zidariei atunci fac mortarul cu apa dedurizata (am dedurizator).

si o ultima rugaminte - cam ce suprafata sa aiba iesire la cosul de fum pentru plita? (a se vedea poza 1136)

ps: inserez poze cu lucrarea (am mai avansat un pic dar nu am poze actuale)
DSC_0905_.jpg
DSC_0906_.jpg
DSC_1132_1.jpg
DSC_1133_1.jpg
DSC_1136_1.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

anduvirgil
senior
Posts: 3788
Joined: Wed Nov 28, 2012 9:59 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 17 times

Re: gratar de gradina

Post by anduvirgil » Thu Aug 01, 2013 10:19 am

Eu am amestecat m29 cernut cu nisip pana cand mortarul nu se mai lipea de mistrie. A rezultat o pasta buna de lucrat si nu sunt fisuri aparute....
Unele rosturi au fost mai mari si nu au aparut fisuri.

Lonely
senior
Posts: 1028
Joined: Sat Mar 09, 2013 6:33 am
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: gratar de gradina

Post by Lonely » Sun Sep 15, 2013 2:40 pm

FACON ;) cum zice Eduard ;) la gratar

nu aveam ce face cu samota de la soba si am aranjat putin gratarul ;)
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

user_banat_63
senior
Posts: 1535
Joined: Thu Jun 21, 2012 2:37 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: gratar de gradina

Post by user_banat_63 » Thu Oct 17, 2013 10:01 pm

Nu demult primisem imaginile cu finisajele finale a unui gratar de gradina construit(de subsemnatul) azi vara din caramida Cricerom...
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

artemioxxl
junior
Posts: 140
Joined: Wed Jan 29, 2014 1:23 pm
Location: Tecuci
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: gratar de gradina

Post by artemioxxl » Tue Feb 11, 2014 10:18 am

Imi e foamee...e de un purcelus la rotisor

anduvirgil
senior
Posts: 3788
Joined: Wed Nov 28, 2012 9:59 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 17 times

Re: gratar de gradina

Post by anduvirgil » Thu Sep 29, 2016 8:36 pm

Daca altii fac sobe..eu ma apuc de gratare...
schita
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

georeby
senior
Posts: 3989
Joined: Sat Jan 03, 2015 8:25 pm
Location: suceava
Has thanked: 5 times
Been thanked: 24 times

Re: gratar de gradina

Post by georeby » Fri Sep 30, 2016 9:31 am

anduvirgil wrote:Daca altii fac sobe..eu ma apuc de gratare...
schita

este cel mai usor..iti lasi si tu amprenta la fiecare client pe unde te vei deplasa...tot caramizi dar intr-o alta forma.. :thumbup: succes

Post Reply