Dimensionare evacuare soba cu plita

Gratare Traditionale, Gratar Caramizi, Brick Barbecue, Cuptoare de pizza

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
Catalin D
junior
Posts: 1
Joined: Wed Oct 25, 2023 11:50 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Dimensionare evacuare soba cu plita

Post by Catalin D » Thu Oct 26, 2023 3:34 pm

Ziua buna si spor in toate sa aveti!
Va cer sfatul pentru dimensionarea unui cos de fum pentru o soba cu plita, in curte. Focarul este de aprox. 40 cm lungime, 35 cm latime si 30 cm inaltime, iar plita de 53cm x 56 cm. Ce diametru trebuie sa aiba evacuarea?
Din ce am mai citit evacuarea ar trebui sa aiba 40% din gura de admisie (inteleg ca este vorba despre usa de la focar). Am vazut si cateva diagrame, dar acestea dimensioneaza evacuarea in functie de inaltimea cosului si de puterea termica nominala in kw a focarului. Inaltimea cosului pot sa o stabilesc, dar puterea termica in kw nu, pentru ca nu intentionez sa incazesc vreun spatiu, ci doar sa folosesc plita.
Cu mutumiri!

DAN
senior
Posts: 1605
Joined: Mon Sep 07, 2015 1:47 am
Has thanked: 25 times
Been thanked: 41 times

Re: Dimensionare evacuare soba cu plita

Post by DAN » Sat Oct 28, 2023 8:17 am

Radiatia de 1kw/mp o avem cand avem un 90-100grade pe suprafata, deci functie de temperatura plitei si suprafata aveti consumul in kw.
La 200 grade pe plita aveti un consum de 2-3kw /mp. Aveti aici un calculator de sobe sa va jucati cu dimensiuni si diametre. download/file.php?id=2302 . La puterea sobei considerati ca are 1-2 -3 kw functie de suprafata in mp a plitei si cat doriti sa dureze focul si temperatura in toate suprefetele sobei si pierderile de temperatura pe cos. Admisia o considerati deschiderea maxima pe unde intra aerul in timpul arderii, si nu e chiar usa deschisa total ca nu cred ca vreo soba se foloseste cu usa deschisa la focar. Aerul care intra in soba este rece, aerul care iese prin cos este cald, aerul se dilata la caldura deci teoretic diametrele trebuie sa fie mai mare la iesire comparativ cu intrarea. La calculator editati doar casutele care permit editarea. Mai puteti estima focarul dupa cat lemn intra in focar, daca bagati 2 litri(1kg) de lemn aveti cam 2-4 kw generati, lemn bagati maxim 2/3 din focar sa poata si focul sa se dezvolte.

Post Reply