Aparate de masura si control

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Aparate de masura si control

Post by gi0 » Sat Feb 11, 2017 9:54 pm

Latest post of the previous page:

Azi am fost la apartament sa vad de ce se ard becurile foarte repede . Am fost nevoit sa cumpar un multimetru si am luat un UNI-T UT33C deoarece , fata de UT33B diferenta de pret era mica . Desi masoara si temperatura , in pachet nu are si sonda de masurare . Se gasesc separat ? Am o sonda k la pistolul cu infrarosu , dar ma gandesc ca si acesta ar fi trebuit sa aiba in pachet . CVa sa mearga la multimetru ar trebui sa schimb clemele de legatura .
In fine , am gasit 245V , ceea ce este prea mult pentru becurile cu filament incandescent care au scris pe ele 230V .
Am inlocuit cateva cu economice care au marja de 220-240V . Sa vedem daca rezista mai mult .
Cu stima .

DAN
senior
Posts: 1598
Joined: Mon Sep 07, 2015 1:47 am
Has thanked: 25 times
Been thanked: 41 times

Re: Aparate de masura si control

Post by DAN » Sun Feb 12, 2017 2:08 am

Nu cred ca se ard becurile de la tensiune.

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Aparate de masura si control

Post by gi0 » Sun Feb 12, 2017 11:49 am

De acord , am mai rezolvat si contacte imperfecte , am schimbat si o priza care avea un fir slab pentru ca nu mai strangea surubul ... Mai sarea si siguranta . Daca tot mai sunt probleme , voi aduce un electrician sa verifice tot .
Becurile se ard mai mult in zona dormitor - baie .
Cu stima .

anduvirgil
senior
Posts: 3786
Joined: Wed Nov 28, 2012 9:59 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 17 times

Re: Aparate de masura si control

Post by anduvirgil » Sun Feb 12, 2017 10:18 pm

gi0 wrote:De acord , am mai rezolvat si contacte imperfecte , am schimbat si o priza care avea un fir slab pentru ca nu mai strangea surubul ... Mai sarea si siguranta . Daca tot mai sunt probleme , voi aduce un electrician sa verifice tot .
Becurile se ard mai mult in zona dormitor - baie .
Cu stima .
In baie aburi si pentru ambele intrerupatoarele...

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Aparate de masura si control

Post by gi0 » Sun Feb 12, 2017 11:09 pm

In baie , intradevar , aburii afecteaza contactele din fasungul becurilor , desi o parte din geam este in dreptul cabinei de dus . Intrerupatoarele din exterioe nu pot fi afectate de abur deoarece am faianta pana in tavan si chitul este facut cu aditiv special impotriva patrunderii umezelii in perete . Dar pot fi afectate de imbatranire . Am scos din uz un spot in dormitor , trebuie inlocuit , iar la celelalte am umblat la lamele pentru un contact mai ferm .
Mai trebuie sa scot de la unele intrerupatoare ledurile .Vreau sa inlocuiesc toate becurile cu economice .
Cu stima .

hudemanicolai
SUPORT
Posts: 572
Joined: Fri Nov 30, 2012 2:35 pm
Location: Tulcea
Has thanked: 2 times
Been thanked: 9 times

Re: Aparate de masura si control

Post by hudemanicolai » Sun Mar 12, 2017 2:49 pm

Daca economice inseamna cele cu gaz, e v-as sfatui sa sariti peste acest pas si sa treceti direct la leduri.
Daca sapati putin pe net, gasiti deja la preturi convenabile.
Doamne ajuta.

Post Reply