Posibilitate construire.

Moderators: sobe, teracotix

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Posibilitate construire.

Post by phoenix » Sun Apr 21, 2013 6:51 pm

Ciine, ne poti spune daca este de ajutor as ceva?

http://www.youtube.com/watch?v=oc7ipSUFP3k" onclick="window.open(this.href);return false;

Intelegi daca are vreo sensibilitate la masurare?
Am gasit ceva si mai explicit
http://www.buckeyetriumphs.org/technica ... onitor.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.locostbuilders.co.uk/viewthr ... tid=113939" onclick="window.open(this.href);return false;
Andrei ai vazut masuratori cu analizorul de gaze la spbe? Cam ce valori erau pe a acele analizoare? Sa vedem daca sonda de la masina poate sa masoare si la o soba.

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: Posibilitate construire.

Post by cheluakame » Sun Apr 21, 2013 10:36 pm

Aparatul mentionat de dumneavostra masoara doar cantitatea de Oxigen, restul gazelor nu au treaba.

La masini, trebuie tinut cont de raportul stoichiometric. Caci in cazul unui amestec sarac (mai mult oxigen) motorul atinge temperaturi mai mari in camera de ardere si pot aparea diverse probleme (electrozii de bujii topiti, supape, calari, etc) iar in cazul in care amestecul este mai bogat, motorul deja merge inecat deci consum mai mare si performante scazute.

user_banat_63
senior
Posts: 1535
Joined: Thu Jun 21, 2012 2:37 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Posibilitate construire.

Post by user_banat_63 » Mon Apr 22, 2013 12:01 am

dan wrote: Andrei ai vazut masuratori cu analizorul de gaze la spbe? Cam ce valori erau pe a acele analizoare? Sa vedem daca sonda de la masina poate sa masoare si la o soba.
Daca se mareste imaginea poate ca se vor vedea si valorile, aceste procente sint considerate bune.... poate va ajuta.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Posibilitate construire.

Post by phoenix » Mon Apr 22, 2013 12:15 am

Sonda lambda genereaza o tensiune functie de concentratia de oxigen 0,2-1,2 V, depinde de sonda.
Vreau sa aflu daca concentratia care o vrem masurata de oxigen la sobe ne ajunge pentru ce vrem. Posibil ca sondele de masina sa masoare o plaja mica de concentratie de oxigen ori noi vrem la sobe sa obtinem valori pe o plaja larga.
Ceeace arata programul de la soba este interpretarea in limbaj de concentratie a tensiunii generate de sonda.
Functie de cat este de capabila si sensibila, sonda se cupleaza la un amplificator si indica concentratia.

Practic sonda de la masina joaca un rol de reglare si da comanda la celelalte componente ale motorului sa imbbunatateasca arderea...dar cred ca nu o masoara...noi vrem sa o masuram.

Mai este in laptopul tau SO2 si cu CO CO2 si temperatura.

Detectorul de SO2 este scump dupa cate vad.

Csomi, ce alte gaze se mai masoara?

user_banat_63
senior
Posts: 1535
Joined: Thu Jun 21, 2012 2:37 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Posibilitate construire.

Post by user_banat_63 » Mon Apr 22, 2013 12:29 am

dan wrote:Sonda lambda genereaza o tensiune functie de concentratia de oxigen 0,2-1,2 V, depinde de sonda.
Vreau sa aflu daca concentratia care o vrem masurata de oxigen la sobe ne ajunge pentru ce vrem. Posibil ca sondele de masina sa masoare o plaja mica de concentratie de oxigen ori noi vrem la sobe sa obtinem valori pe o plaja larga.
Ceeace arata programul de la soba este interpretarea in limbaj de concentratie a tensiunii generate de sonda.
Functie de cat este de capabila si sensibila, sonda se cupleaza la un amplificator si indica concentratia.

Practic sonda de la masina joaca un rol de reglare si da comanda la celelalte componente ale motorului sa imbbunatateasca arderea...dar cred ca nu o masoara...noi vrem sa o masuram.

Mai este in laptopul tau SO2 si cu CO CO2 si temperatura.
Detectorul de SO2 este scump dupa cate vad.
In general pt a se controla eficienta arderii ajunge sa se masoare emisiile de O2, CO si CO2.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Posibilitate construire.

Post by phoenix » Mon Apr 22, 2013 12:35 am

Si o idee de concentratii? Ca poate anumiti senzori masoara doar anumite concentratii si sa stiu de care caut.

user_banat_63
senior
Posts: 1535
Joined: Thu Jun 21, 2012 2:37 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Posibilitate construire.

Post by user_banat_63 » Mon Apr 22, 2013 12:51 am

dan wrote:Si o idee de concentratii? Ca poate anumiti senzori masoara doar anumite concentratii si sa stiu de care caut.
Valorile de CO la inceput arderii la un focar rece pot fi si de citeva mii de ppm, la un focar performant(la cald) la mijlocul ciclului de ardere poate fii si de 300-400 ppm. Pt analiza datelor se face o medie a valorilor citite in timpul arderii in decurs de min. 1,1/2 ore si max. 3ore.
Din aceste considerente cei care detin analizatoare de gaze performante prefera ca senzorul analizatorului doar atunci sa fie pus la "lucru" cind focarul ajunge in regim de lucru, pt a evita schimbul des a filtrelor-patroane si recalibrarea aparatului care costa nu putin.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Posibilitate construire.

Post by phoenix » Mon Apr 22, 2013 1:27 am

LA CO rezolvam cred eu...desfac analizorul meu si sa vad daca rezista la temperatura din cos. Daca e sa-l bagam in focar...va trebui sa vedem cum arata piesa electronica.
La O2 sa vedem ce zice si ciine
La CO2 nu cred sa fie asa scump ca exista instalatii de stins incendiu cu CO2 si cred ca exista la rpeturi reznabila
La SO2 vad ca sunt scumpe dar spui ca cele 3 detectoare ar ajunge.

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Posibilitate construire.

Post by user_banat_85 » Mon Apr 22, 2013 8:20 am

dan wrote:..Andrei ai vazut masuratori cu analizorul de gaze la sobe? Cam ce valori erau pe a acele analizoare? Sa vedem daca sonda de la masina poate sa masoare si la o soba.
Sunt deacord cu valorile descrise de Csomi.. Norma Europeana impune ca agregatele performante sa emane in regimul de functionare nu mai mult de 100 ppm.
Sambata am avut o intalnire cu reprezentantii Testo din Romania si m-am interesat de un aparat de masura performant, la care nu ai treaba cu recalibrarea sau frica sa nu defectezi sensorii si filtrele.. costa peste 20 000 lei.. si poti masura continuu 72 ore cu prezentarea graficilor, etc.. zilele acestea primesc oferta informativa si va voi prezenta-o si voua.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Posibilitate construire.

Post by phoenix » Mon Apr 22, 2013 8:44 am

Pentru masini senzorul arata asa. Este vorba de senzorul de la statiile de ITP
http://www.ebay.com/itm/Smog-Emission-A ... 0707111721" onclick="window.open(this.href);return false;

Post Reply