Aparate de masura si control

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
user_banat_63
senior
Posts: 1535
Joined: Thu Jun 21, 2012 2:37 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Aparate de masura si control

Post by user_banat_63 » Mon Sep 03, 2012 2:30 am

Incer sa postezi citeva imagini cu aparate de masura si control, sint doar citeva din cele cunoscute de mine, care pot fi de folos in "monitorizarea" proceselor ce au loc in urma aderii in interiorul unui focar sau sistem convectiv al unei sobe sau la instalatiile de incalzit.
Sint bine venite si alte postari a colegilor, pe tema aceasta.

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Aparate de masura si control

Post by user_banat_85 » Mon Sep 03, 2012 8:52 am

csomi wrote:..Sint bine venite si alte postari a colegilor, pe tema aceasta.
Csomi, la calorimetru meu, (care este cu afisaj ca al tau) imi apare intermitent "triunghiul cu semnul exclamarii".. De functionat totul funtioneaza si indica.. La tine vad ca nu este acel semn - i-ai facut ceva? Sau ce as putea eu sa-i fac ca sa dispara?
In domeniul electronicii si automatizarilor nu sunt competent - asa ca apelez la colegi. :)

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Aparate de masura si control

Post by user_banat_85 » Mon Sep 03, 2012 1:57 pm

lisapet wrote:..calorimetru meu, (care este cu afisaj ca al tau) ...
Uite si o poza a unei "lucrari de laborator" :lol:
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

ciine
membru
Posts: 795
Joined: Mon Jul 02, 2012 7:53 am
Location: Valcea
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Aparate de masura si control

Post by ciine » Sun Sep 09, 2012 9:12 pm

Csomi , cit de relevanta e temperatura masurata cu pirometru (pistolul acela) fata de cea cu termometre?

user_banat_63
senior
Posts: 1535
Joined: Thu Jun 21, 2012 2:37 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Aparate de masura si control

Post by user_banat_63 » Sun Sep 09, 2012 11:24 pm

lisapet wrote:
csomi wrote:..Sint bine venite si alte postari a colegilor, pe tema aceasta.
Csomi, la calorimetru meu, (care este cu afisaj ca al tau) imi apare intermitent "triunghiul cu semnul exclamarii".. De functionat totul funtioneaza si indica.. La tine vad ca nu este acel semn - i-ai facut ceva? Sau ce as putea eu sa-i fac ca sa dispara?
In domeniul electronicii si automatizarilor nu sunt competent - asa ca apelez la colegi. :)
Salut Andrei!

Acel triungi cu semnul exclamarii este o atentionare, pt o eventuala eroare, codul erorii se poate citi din meniu apasind de trei ori indelung pe butonul galben, poate fi si din cauza acumulatorului slabit, din cauza expirarii termenului de calibrare, defect senzor, etc
http://zenner.hu/doclib/192/127806mazel ... 21025).pdf

user_banat_63
senior
Posts: 1535
Joined: Thu Jun 21, 2012 2:37 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Aparate de masura si control

Post by user_banat_63 » Sun Sep 09, 2012 11:45 pm

ciine wrote:Csomi , cit de relevanta e temperatura masurata cu pirometru (pistolul acela) fata de cea cu termometre?
Daca vrei sa masori rapid temperaturi de suprafata( a obiectelor) atunci pirometru (pistol) este cel mai bun si practic(parerea mea). Dar trebuie avut in vedere ca cu un astfel de pistol doar temperatura de suprafata a materialelor si corpurilor solide se poate masura, gazele-aerul NU. In cazulrile acestea se folosesc senzori, termometre, termocupluri imersibile in zona "fluida" a gazelor.

Temperaturile masurate cu un aparat sau altul nu au diferente mai mari de 1-2 grdC, la cele digitale ma refer.

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Aparate de masura si control

Post by phoenix » Mon Sep 17, 2012 5:24 am

lisapet wrote:
csomi wrote:..Sint bine venite si alte postari a colegilor, pe tema aceasta.
Csomi, la calorimetru meu, (care este cu afisaj ca al tau) imi apare intermitent "triunghiul cu semnul exclamarii".. De functionat totul funtioneaza si indica.. La tine vad ca nu este acel semn - i-ai facut ceva? Sau ce as putea eu sa-i fac ca sa dispara?
In domeniul electronicii si automatizarilor nu sunt competent - asa ca apelez la colegi. :)
Pai Andrei, semnul ala cred ca este de la baterie...dar cel mai bine cautam manualul lui si citesti de aoclo ce insemna ca sa nu fie nici un dubiu. Este nevoie de model numaru etc sa facem o cautare. Imi luaem un frigider si eram mandru ca aveam 40 de grade sub minus in congelator...duopa ce am schimbbat bateria mai aveam 18 grade...asa ca trebuie aflat mereu ce ne transmite aparatul + avut mereu la noi o baterie de rezerva incarcata ( mai bine acumulator).

Csomi in privinta preciziei...ma cam indoiesc ca sunt atat de calibrate ele. Sunt niste aparate de masura atat de precise? Si aparatele Fluke o mai iau razna...Oricand masori trebuie sa ajungi sa-ti cunosti aparatul si din cand in cand sa compari cu un aparat de referinta.
Nu este chiar atat de exact. La masina , la sonda de apa, ai un termistor NTC care odata la 10 ani cedeaza si ala lucreaza la 100 de grade nu la 500-1000.



Parerea mea.

user_banat_63
senior
Posts: 1535
Joined: Thu Jun 21, 2012 2:37 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Aparate de masura si control

Post by user_banat_63 » Thu Sep 27, 2012 1:12 am

dan wrote:
lisapet wrote:
csomi wrote:..Sint bine venite si alte postari a colegilor, pe tema aceasta.
Csomi, la calorimetru meu, (care este cu afisaj ca al tau) imi apare intermitent "triunghiul cu semnul exclamarii".. De functionat totul funtioneaza si indica.. La tine vad ca nu este acel semn - i-ai facut ceva? Sau ce as putea eu sa-i fac ca sa dispara?
In domeniul electronicii si automatizarilor nu sunt competent - asa ca apelez la colegi. :)
Pai Andrei, semnul ala cred ca este de la baterie...dar cel mai bine cautam manualul lui si citesti de aoclo ce insemna ca sa nu fie nici un dubiu. Este nevoie de model numaru etc sa facem o cautare. Imi luaem un frigider si eram mandru ca aveam 40 de grade sub minus in congelator...duopa ce am schimbbat bateria mai aveam 18 grade...asa ca trebuie aflat mereu ce ne transmite aparatul + avut mereu la noi o baterie de rezerva incarcata ( mai bine acumulator).

Csomi in privinta preciziei...ma cam indoiesc ca sunt atat de calibrate ele. Sunt niste aparate de masura atat de precise? Si aparatele Fluke o mai iau razna...Oricand masori trebuie sa ajungi sa-ti cunosti aparatul si din cand in cand sa compari cu un aparat de referinta.
Nu este chiar atat de exact. La masina , la sonda de apa, ai un termistor NTC care odata la 10 ani cedeaza si ala lucreaza la 100 de grade nu la 500-1000.

Parerea mea.
Calorimetrele de tipul(Zenner) acesta au un termen de calibrare de 5 ani, acumulatorul de cca 6 ani.
In cazul in care aceste calorimetre sint folosite pt o "decontare" oficiala spre o asociatie de locatari, in functie de consumul termic pe locuinte de la o centrala termica comuna. Dupa 5 ani de folosinta obligatoriu se face calibrarea oficiala (contra cost) al acestor calorimetre, altfel nu se accepta decontarea dupa inregistrarile acestor aparate.
In rest deacord cu cele scrise.

ciobimar
membru special
Posts: 2686
Joined: Wed Jun 27, 2012 12:18 am
Has thanked: 43 times
Been thanked: 12 times

Re: Amator a construi "Cazan cu ardere inferioara prelungita

Post by ciobimar » Mon Nov 05, 2012 8:38 pm


phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Amator a construi "Cazan cu ardere inferioara prelungita

Post by phoenix » Mon Nov 05, 2012 8:40 pm

Nu e bun asta Marine. Dupa ce bagi senzorii in focar sua pe acolo ai terminat cu ei. Daca e nevoie de masurarea temperaturii avem nevoie detije metalice care sa imbrace senzorii. O sa dam gauri prin caramizi si bagam asa ceva. Imbracamintea de la senzorii astia se ard imediat la temperaturile acre le masuram noi.

Oricum e prea ieftin.

Post Reply