izolatie

Moderator: sobe

flavius76
SUPORT
Posts: 2581
Joined: Wed Jul 04, 2012 12:04 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 31 times

Re: izolatie

Post by flavius76 » Mon Jul 06, 2015 12:51 am

Latest post of the previous page:

Umiditatea nu o poti elimina definitiv din izolatie, decat la sistemul cu fatada ventilata, tencuiala izolatoare presupun ca nu o poti lasa nevopsita si asa nu mai conteaza cat e de permisiva la vapori, caci in final depinzi de permisivitatea ultimului strat aplicat, adica vopseaua sau decorativa.
Oricum ei recomanda ca tencuiala izolatoare se aplica in strat de 1cm grosime si are lambda mai mare decat polistirenul sau vata :)

el_nynyo
membru
Posts: 182
Joined: Thu Jan 03, 2013 12:44 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: izolatie

Post by el_nynyo » Wed Sep 23, 2015 10:58 pm

Salutare.
Am o rugăminte, să mă ajutați cu un sfat legat de izolarea unui pod. Partea de sus a casei e din lemn , pe exterior fiind osb care a început să lucreze adică începe sa se exfolieze câte puțin din el deși l-am dat cu ulei de iar cel care e orientat spre nord a început să se inegreasca pe ici pe colo. Acum am primit o grămadă de sfaturi ba sa îl dau cu baiț ( pică ideea) vreau să îl izolez cu polistiren de 5 cm dar mi-a mai sugerat cineva o idee să prind plasa de fibră cu capse pe osb și sa trag adeziv peste. A mai văzut cineva așa ceva sau ați făcut asa ceva? Repet e doar pod și mă interesează cea mai ieftina varianta ca deh vine iarna.

DAN
senior
Posts: 1598
Joined: Mon Sep 07, 2015 1:47 am
Has thanked: 25 times
Been thanked: 41 times

Re: izolatie

Post by DAN » Wed Sep 23, 2015 11:21 pm

Eu aveam un cos si am pus izolatie pe el, apoi am tras peste adeziv. Problema este ca a icneput sa se infiltreze apa prin adezivul de 1 cm grosime.
Daca faci treaba asta si ajunge apa in adeziv o sa se mentina in OSB mult si bine.
Problema este ca peste el sa faci sa nu curga apa.

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: izolatie

Post by gi0 » Thu Sep 24, 2015 12:35 am

Solutii sunt mai multe , montare libera pe caroiaj si acoperire cu placi pe baza de ciment de 12mm , pe care placi puteti aplica orice tip de tencuiala(placile sunt grele si necesita suport la baza) ,sau montarea directa a polistirenului cu adeziv poliuretanic sau adeziv pe baza de ciment , apoi plasa si masa de spaclu , si finisaj .
Atentie , una din fete trebuie sa respire , deci pe interior musai vata minerala sau bazaltica pe caroiaj , bariera de vapori si rigips .
Cu stima .

el_nynyo
membru
Posts: 182
Joined: Thu Jan 03, 2013 12:44 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: izolatie

Post by el_nynyo » Thu Sep 24, 2015 6:29 am

Dacă la acele placi de care ați zis trebuie suport, pică ideea pentru ca trebuie puse unde vine podul și jos am polistiren pus pe perete. De respirat va respira pentru ca în pod pe interior nu e nimic doar scheletul de lemn și partea din interior al osbului.
Deci câtuși de puțin polistiren tot trebuie să pun, de 3 cm e suficient sau să merg pe 5 cm?
Mulțumesc anticipat.

anduvirgil
senior
Posts: 3786
Joined: Wed Nov 28, 2012 9:59 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 17 times

Re: izolatie

Post by anduvirgil » Thu Sep 24, 2015 2:17 pm

gi0 wrote:Solutii sunt mai multe , montare libera pe caroiaj si acoperire cu placi pe baza de ciment de 12mm , pe care placi puteti aplica orice tip de tencuiala(placile sunt grele si necesita suport la baza) ,sau montarea directa a polistirenului cu adeziv poliuretanic sau adeziv pe baza de ciment , apoi plasa si masa de spaclu , si finisaj .
Atentie , una din fete trebuie sa respire , deci pe interior musai vata minerala sau bazaltica pe caroiaj , bariera de vapori si rigips .
Cu stima .
Personal am facut varianta de mai sus cu polistiren de 5 cm si nu am intampinat probleme.
Se gasesc dibluri pentru polostiren lipit pe osb ... http://www.dedeman.ro/ro/constructii/te ... 50buc.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Diblul se prinde cu negrese suficient de lungi sa treaca prin osb.
Consider ca este cea mai ieftina, eficienta si usor de pus in practica varianta :thumbup:

el_nynyo
membru
Posts: 182
Joined: Thu Jan 03, 2013 12:44 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: izolatie

Post by el_nynyo » Thu Sep 24, 2015 4:43 pm

Mulțumesc pentru idei și păreri, o să merg pe varianta polistiren de 5 cm lipit cu spuma și adeziv peste, am dibluri de când am izolat partea de jos are ceva dacă le tai sa rămână ciuperca și vreo 3 cm din diblu și le prind cu holzșuruburi?

anduvirgil
senior
Posts: 3786
Joined: Wed Nov 28, 2012 9:59 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 17 times

Re: izolatie

Post by anduvirgil » Fri Sep 25, 2015 7:31 am

el_nynyo wrote:Mulțumesc pentru idei și păreri, o să merg pe varianta polistiren de 5 cm lipit cu spuma și adeziv peste, am dibluri de când am izolat partea de jos are ceva dacă le tai sa rămână ciuperca și vreo 3 cm din diblu și le prind cu holzșuruburi?
Nu.
Asa am procedat prima data :thumbup: ....abia dupa am aflat ca se gasesc deja scurte :)
Apropo de solutia asta. Am fost nevoit sa fac un WC la rapid...Am facut un cadru de scandura , am pus placi de xps prinse in copci de tabla cu holzsuruburi, plasa si adeziv....Au trecut 4 ani si nu a aparut nici o fisura in adeziv ....

el_nynyo
membru
Posts: 182
Joined: Thu Jan 03, 2013 12:44 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: izolatie

Post by el_nynyo » Fri Sep 25, 2015 5:39 pm

Nu? De ce nu, am diblurile, să le vând.... Nu prea as avea cui , doar diblurile, așa că le tai și o sa le folosesc pe alea.

anduvirgil
senior
Posts: 3786
Joined: Wed Nov 28, 2012 9:59 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 17 times

Re: izolatie

Post by anduvirgil » Mon Sep 28, 2015 8:52 am

anduvirgil wrote:
el_nynyo wrote:....are ceva dacă le tai sa rămână ciuperca și vreo 3 cm din diblu și le prind cu holzșuruburi?
Nu.
....
Nu, adica nu are nimic.
Spor la treaba

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: izolatie

Post by gi0 » Fri Sep 20, 2019 8:08 am

Buna ziua .
Am nevoie de un sfat . Cu ce as putea izola un acumulator de apa calda ? Sunt mai multe materiale , dar nu prea stiu care este mai bun .
Temperatura apei nu depaseste 65*C .
Multumesc .
Cu stima .

Post Reply