Centrala termica autonoma cu motor Stirling

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
Gigi
senior
Posts: 1293
Joined: Mon Jul 02, 2012 11:15 am
Location: Bucuresti
Has thanked: 10 times
Been thanked: 17 times

Centrala termica autonoma cu motor Stirling

Post by Gigi » Thu Nov 22, 2012 4:38 pm

Sper ca nu se supara domnul din clip ptr postarea aceasta, dar ce face tipul este foarte ingenios, deja prin afara se studiaza sistemul, viitorelele centrale sau unele dintre ele vor face si caldura si electricitate, valabil si pentru cei care isi construiesc si sobe ;)


http://www.youtube.com/watch?v=KpjORBs3osE

ciine
membru
Posts: 795
Joined: Mon Jul 02, 2012 7:53 am
Location: Valcea
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Centrala termica autonoma cu motor Stirling

Post by ciine » Thu Nov 22, 2012 5:26 pm

Salut Gigi nu te-am mai vazut de mult ,este isteata treaba , cred ca ar rezolva si problema depunerilor de funingine , intrucat capul termic la motorul stirling poti sa-l ti peste 100 grade fara probleme , iar la un nivel ceva mai mare se poate stoca energia in baterii iarna de la soba dar si de la instalatia solara vara.

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Centrala termica autonoma cu motor Stirling

Post by user_banat_85 » Thu Nov 22, 2012 5:42 pm

Salutare Gigi si multumesc pentru deschiderea acestui subiect. Foarte interesant. Eu nu sunt initiat in motoarele Stirling, dar stiu ca companii asa ca Viessmann produc deja centrale murale de apartament pe gaz metan care produc 1kW electric si 6kW termici.

E interesanta combinatia si cu cazanele pe lemne cu ardere prelungita..

E captivant.

Gigi
senior
Posts: 1293
Joined: Mon Jul 02, 2012 11:15 am
Location: Bucuresti
Has thanked: 10 times
Been thanked: 17 times

Re: Centrala termica autonoma cu motor Stirling

Post by Gigi » Sat Nov 24, 2012 9:57 pm

ciine wrote:Salut Gigi nu te-am mai vazut de mult ,este isteata treaba , cred ca ar rezolva si problema depunerilor de funingine , intrucat capul termic la motorul stirling poti sa-l ti peste 100 grade fara probleme , iar la un nivel ceva mai mare se poate stoca energia in baterii iarna de la soba dar si de la instalatia solara vara.

Salutare baieti, intru mai rar dar sunt atent ce se mai intampla pe aici, stau prost cu timpul, am zis ca rezolv ceva in toamna asta..dar se pare ca aman. Poate uneori sunt prea insistent dar viitorul ne apartine, celor care deschid primii ochii, care nu....ii ajutam :) motorul asta Stirling ma captiveaza, mi se pare mai accesibil noua, poate si turbina tesla este buna...dar , nu stiu ce sa zic, dar clipul respectiv m-a incantat, si mai ales simplitatea lui, modestia omului...si te face sa fi mandru, sa fim mandri, poate suna aiurea, nu ma caracterizeaza patriotismul fanatic, dar cand vad asa ceva inseamna ca nu suntem pierduti. Eu zic ca este un subiect care poate fi dezvoltat chiar daca nu ne pricepem dar sunt destule capete lumintae pe aici, deocamdata va las sa terminati sobele :D si apoi poate avem timp sa abordam si alte subiecte, a nu se intelege ca nu trec si pe acolo(sobe de caramida) si eu am fost si raman implicat, si nu am sa renunt la acel proiect, am tot...dar nu si timp. Ptr ca am prezentat clipul asta, ce sa zic.....Ciine ai dreptate, dupa mine ar fi idealul..dar ar exista asa ceva, dar este un inceput, incalzire si producere de curent electric, centrala eoliana cu un concentrator solar, poate chiar doua :) , unul pentru incalzire si altul pentru energie(electrica), sau chiar unul care le face pe amndoua, exista asa ceva, dar mai vb pe tema asta, bine ar fi sa-l cooptam si pe acest meserias, cine stie, poate ne ajuta ;)

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Centrala termica autonoma cu motor Stirling

Post by phoenix » Sun Nov 25, 2012 1:02 am

Nu se folosesc degeaba pe submarine aceste motoare stirling dar nu cred ca doar zgomotul redus este cauza.
Meseriasul poate are idei bune dar in spatele lui exista inca idei din anii 60 si este destul de naiv...toti cred ca se doreste evolutia tehnica pentru toti...
Un motoras stirling pentru observatie :)
http://www.youtube.com/watch?v=UvrBzwBIFhM
Ceva mai serios
http://stirlingbuilder.com/

Un blog interesant
http://newenergydirection.com/blog/2009 ... fficiency/

Pentru o soba cu temperaturi mari in focar se pot face motoare stirling care sa fie generatoare eficiente comparative cu dimensiunea.

Un stirling solar
http://www.youtube.com/watch?v=nq6iCO9K ... re=related

Iarna sa captezi frigul si sa-l pui in motorasul incalzit de la soba, vei avea o diferenta mare de temperatura si deci potential mare...vara concentratoare solare...

Oare motoarele Bendini exista :)?

Gigi
senior
Posts: 1293
Joined: Mon Jul 02, 2012 11:15 am
Location: Bucuresti
Has thanked: 10 times
Been thanked: 17 times

Re: Centrala termica autonoma cu motor Stirling

Post by Gigi » Mon Nov 26, 2012 12:53 pm

[quote="dan"]Nu se folosesc degeaba pe submarine aceste motoare stirling dar nu cred ca doar zgomotul redus este cauza.
Meseriasul poate are idei bune dar in spatele lui exista inca idei din anii 60 si este destul de naiv...toti cred ca se doreste evolutia tehnica pentru toti...

Dane, poate pana la urma toti suntem naivi dar cel putin incercam, ce face tipul altii o fac la alta scara, poate are si alte idei, este clar ca se documenteaza si aplica, are si cu ce(vezi atelier) da fara un sponsor este greu......



si tot asa mai departe ;)


http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... bpduIop9PE

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Centrala termica autonoma cu motor Stirling

Post by phoenix » Mon Nov 26, 2012 1:16 pm

Linkul asta cu motorul o sa ajunga meseriasul nostru peste 100 de ani sa aiba asa ceva in atelier...cea mai proasta treaba la roman este ca el lucreaza singur...cunosc tipologia. Am vazut ateliere conduse de tipi excentrici care aveau chiar 75 de ani si se tineau super bine dar nu ar fi colaborat cu altii pentru ca ei oricum le stiau pe toate...

Ma rog eu am avut de comantat despre meserias nu despre ideile lui...sper sa ma contrazica in ziua cand va veni pe forum )

Gigi
senior
Posts: 1293
Joined: Mon Jul 02, 2012 11:15 am
Location: Bucuresti
Has thanked: 10 times
Been thanked: 17 times

Re: Centrala termica autonoma cu motor Stirling

Post by Gigi » Mon Nov 26, 2012 4:59 pm

dan wrote:Linkul asta cu motorul o sa ajunga meseriasul nostru peste 100 de ani sa aiba asa ceva in atelier...cea mai proasta treaba la roman este ca el lucreaza singur...cunosc tipologia. Am vazut ateliere conduse de tipi excentrici care aveau chiar 75 de ani si se tineau super bine dar nu ar fi colaborat cu altii pentru ca ei oricum le stiau pe toate...

Ma rog eu am avut de comantat despre meserias nu despre ideile lui...sper sa ma contrazica in ziua cand va veni pe forum )

I-am trimis o invitatie, vom vedea..dar pana atunci inca o demonstratie, mie mi se pare ca este cam singurul care posteaza atatea variante

http://www.youtube.com/watch?v=TNSwykGD ... ure=relmfu

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Centrala termica autonoma cu motor Stirling

Post by phoenix » Mon Nov 26, 2012 5:02 pm

Daca omu are mai multe filmulete insemna ca se straduieste.
Retrag ce am afirmat :)
A facut si u roket stove :) Gata e sobare de-al nostru...sa faca o soba cu gazeificare haide :)

Gigi
senior
Posts: 1293
Joined: Mon Jul 02, 2012 11:15 am
Location: Bucuresti
Has thanked: 10 times
Been thanked: 17 times

Re: Centrala termica autonoma cu motor Stirling

Post by Gigi » Mon Nov 26, 2012 7:41 pm

dan wrote:Daca omu are mai multe filmulete insemna ca se straduieste.
Retrag ce am afirmat :)
A facut si u roket stove :) Gata e sobare de-al nostru...sa faca o soba cu gazeificare haide :)

Am inteles ca si tu stai la curte, tu ti-ai facut vreuna(roket stove)?....fa ptr ca iesi ieftin, este o placere sa-ti faci cartofii prajiti la ea ;) , acum vrea si fratimiu una, trebuie sa-l servesc, mi-a dat un bidon de aluminiu in care se punea laptele, iti dai seama, sa stie elvetianul unde ajunge bidonul lui :lol: data viitoare iti fac un filmulet, dar ca sa revenim......este foarte interesant subiectul, sper sa comentam pe el si sa nu fim ironici

Post Reply