Centrala termica autonoma cu motor Stirling

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
hudemanicolai
SUPORT
Posts: 572
Joined: Fri Nov 30, 2012 2:35 pm
Location: Tulcea
Has thanked: 2 times
Been thanked: 9 times

Re: Centrala termica autonoma cu motor Stirling

Post by hudemanicolai » Fri Dec 14, 2012 6:49 pm

Latest post of the previous page:

Gigi wrote:
pallarpad wrote:Salut Ciobimar,
Cu cei din Ungaria intalnirea dura doua zile -sambata si duminica-si facea cat un an de facultate.Ultimele doua intalniri le-am avut in Odorheiu Secuiesc.Din pacate multi dintre ei dupa ce mi-au vazut motoarele sau lasat de ....Stirling, iar altii sau ambitionat si mai tare.Oricum toata lumea castiga!!!!!!!!! Apropo ...care este chestia cu PM-ul ....de care s-a revoltat Gigi..?????????Eu nu am secrete fata de nimeni.Imi pare bine dacva se mai"infecteaza" cineva de Stirling..
Cu respect Pall A.

:) Salut Arpad, nu sunt revoltat deloc, chiar deloc...nu port ranchiuna nimanui, nici lui hudemaniculai(sper ca nu am gresit numele), dar aici suntem ca sa ne ajutam...rostul unui forum este de a dialoga pe diverese teme, am citit pe alt forum..unde administratorul a sugerat sa nu se discute pe PM decat anumite chestiuni legate de ,,intimitati,,..telefoane adrese...etc. si subscriu la ce-ai spus vis a vis de o intalnire, o sa vedem cum si unde, probabil ca de aici esti singurul care poate face o afacere din asta, daca aveam un mare atelier deja te luam asociat :) , restul suntem amatori dar nebuni dupa ,,noutati,, motorul Stirling are o mare vechime, daca au ajuns americanii sa-l redescopere pe Stirling, ar trebui sa fim atenti ;) imi pare bine ca esti aici si per sa ne luminezi, eu ,,studiez,, problema de un an de zile, tot felul de imagini si filme, dar foarte greu mi-a fost sa inteleg ceva, mi-a trebuit sa intru din greseala sa-ti vad un film si deja am inteles ceva(si am luat microbul) :) ...

Gigi
Vad ca se tot face referire la acel PM trimis de mine d-lui Arpad si o sa explic putin ce s-a intamplat ca sa nu creada cei de pe forum ca am ceva de ascuns, sau ca nu respect si apreciez efortul lor de a posta tot felul de informatii utile si necesare multora dintre noi.
Pe scurt cam asta a fost:
-dl Arpad a mentionat intr-un mesaj anterior ceva despre un motor cu magneti, dar ca nu prea are bani de magneti, eu i-am trimis un PM in care ma ofeream sa-l ajut cu ceva bani pt acei magneti;
-m-am folosit de PM deoarece vroiam ca ajutorul meu sa fie cat mai neobservat si mai "anonim" posibil;
-neprimind nici un raspuns de la dumnealui, am crezut ca n-a observat PM-ul si l-am facut atent pe forum;
-mai departe... de la luarea de pozitie a d-lui Gigi totul a fost la vedere-adica postat aici;
-tot n-am priceput de ce a fost gresit faptul ca am vrut ca gestul meu sa fie unul discret si nu inteleg ce ar fi pierdut membrii sau cititorii acestui forum daca intentia mea ramanea doar pe PM ??!!

Va doresc multe informatii utile la toti cei de pe-aici si nu numai.

PS: raspuns da le dl Arpad nici acum n-am primit si-mi cer scuze daca gestul meu a fost deplasat sau a suparat pe cineva.

admin_1234
Admin
Posts: 1705
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:02 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Centrala termica autonoma cu motor Stirling

Post by admin_1234 » Fri Dec 14, 2012 7:05 pm

Eu inteleg dorinta unui moderator de a aduce toate discutiile cat mai "la vizier" dar totusi sa respectam si dorinta la discretie. Cu privire la discutie, o sa ramana vizibila ca sa fim siguri ca e vazuta de toti cei implicati, mai ales pentru @pallarpad care consider ca trebuie ajutat in demersul sau, apoi am s-o ascund daca nu e cu suparare.

Va multumesc.

pallarpad
junior
Posts: 29
Joined: Tue Nov 27, 2012 6:53 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Centrala termica autonoma cu motor Stirling

Post by pallarpad » Sat Dec 15, 2012 7:35 am

Salut la toata lumea,
Azi noapte am reusit sa postez intreg filmul pe yotube -28min si 59 sec- !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! -unde explic detailat o serie de "trucuri" in constructia unui motor cu aer cald.
Cu respect Pall A.

Gigi
senior
Posts: 1293
Joined: Mon Jul 02, 2012 11:15 am
Location: Bucuresti
Has thanked: 10 times
Been thanked: 17 times

Re: Centrala termica autonoma cu motor Stirling

Post by Gigi » Sat Dec 15, 2012 9:30 am

admin wrote:Eu inteleg dorinta unui moderator de a aduce toate discutiile cat mai "la vizier" dar totusi sa respectam si dorinta la discretie. Cu privire la discutie, o sa ramana vizibila ca sa fim siguri ca e vazuta de toti cei implicati, mai ales pentru @pallarpad care consider ca trebuie ajutat in demersul sau, apoi am s-o ascund daca nu e cu suparare.

Va multumesc.

Nu am vrut sa insist, eu tin foarte mult la intimitate....dar poate am inteles eu gresit ceva, si-mi cer scuze d-lui hudemanicolai daca l-am iritat cu ceva, cat despre Arpad tot respectul..daca poate cineva sa ajute sa o faca, fiecare cu ce poate.

Cu respect
Gigi


ps. nu cred ca este nevoie sa postati ceva care apartine doar unui membru, ma refer la o discutie privata

hudemanicolai
SUPORT
Posts: 572
Joined: Fri Nov 30, 2012 2:35 pm
Location: Tulcea
Has thanked: 2 times
Been thanked: 9 times

Re: Centrala termica autonoma cu motor Stirling

Post by hudemanicolai » Sat Dec 15, 2012 10:34 am

D-le Gigi nu e nevoie de scuze, ca nu sunt suparat pe nimeni. Am vrut doar sa lamuresc situatia ca sa nu creada ceilalti useri ca vreau sa impiedic libera circulatiei a energiei "free".
Caldura-n case.

Gigi
senior
Posts: 1293
Joined: Mon Jul 02, 2012 11:15 am
Location: Bucuresti
Has thanked: 10 times
Been thanked: 17 times

Re: Centrala termica autonoma cu motor Stirling

Post by Gigi » Sun Dec 16, 2012 7:49 pm

pallarpad wrote:Salut la toata lumea,
Azi noapte am reusit sa postez intreg filmul pe yotube -28min si 59 sec- !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! -unde explic detailat o serie de "trucuri" in constructia unui motor cu aer cald.
Cu respect Pall A.

Salut Arpad, filmul este foarte bine facut iar tu esti un tip calm, asa cum sunteti majoritatea de prin zona aia, noi suntem mai agitati(ma refer la mine :) ), trebuie notat fiecare amanunt pe puncte si chiar subpuncte ce a reiesit din filmul tau, doar ca trebuie sa ai rabdare cu noi care suntem inca incepatori intr-ale motorului Stirling, acum incep si eu sa pricep mai bine, in prima faza, asa cum ai spus si tu, am sa ma bag la un mic LTD..o jucarie, apoi la un gamma, dar unul mic ptr un concentrator solar, am ce am eu cu CSP-urile ;) ...apoi mai vedem, vreau sa-ti enumar cateva probleme si in fucntie de timp poate ma luminezi

1. daca se poate folosi cilindri si camasi de autoturism(sa zicem Dacia)
2. sa presupunem ca in focarul unei centrale termice sau soba de caramida poate fi plasat un schimbator de caldura format din teava de cupru sau inox( spirala) pentru pistonul de refulare(daca m-am exprimat bine)
3. daca se calculeaza volumul cilindrilor in functie de puterea care se doreste sa produca un maxim de 1KW.
4. daca racirea pistonului de lucru se poate face cu heliu si cum, daca se pierde agentul de racire(daca am zis bine) se poate incarca dintr-o butelie?...zic eu


deocamdata atat, sunt multe in capul meu, dar trebuie sa le astern si pe hartie, altfel uit :(

O seara buna
Gigi

ciine
membru
Posts: 795
Joined: Mon Jul 02, 2012 7:53 am
Location: Valcea
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Centrala termica autonoma cu motor Stirling

Post by ciine » Sun Dec 16, 2012 11:42 pm

Fratilor , unde e linkul catre film , sa-l vad si eu?

ciobimar
membru special
Posts: 2686
Joined: Wed Jun 27, 2012 12:18 am
Has thanked: 43 times
Been thanked: 12 times

Re: Centrala termica autonoma cu motor Stirling

Post by ciobimar » Mon Dec 17, 2012 6:40 am

http://www.youtube.com/watch?v=D6jGlio_8N0" onclick="window.open(this.href);return false;

ciobimar
membru special
Posts: 2686
Joined: Wed Jun 27, 2012 12:18 am
Has thanked: 43 times
Been thanked: 12 times

Re: Centrala termica autonoma cu motor Stirling

Post by ciobimar » Mon Dec 17, 2012 6:42 am

http://www.youtube.com/watch?v=KpjORBs3osE" onclick="window.open(this.href);return false;

Gigi
senior
Posts: 1293
Joined: Mon Jul 02, 2012 11:15 am
Location: Bucuresti
Has thanked: 10 times
Been thanked: 17 times

Re: Centrala termica autonoma cu motor Stirling

Post by Gigi » Thu Dec 20, 2012 7:15 pm

Salut Arpad, sa intamplat ceva cu calculatorul sau ne-ai parasit?......tot astept si eu niste raspunsuri, daca se poate, sper sa nu deranjez, poate nu ai timp(vezi sarbatorile) daca nu, nu este suparare dar sa stim si noi
Cu respect
Gigi

pallarpad
junior
Posts: 29
Joined: Tue Nov 27, 2012 6:53 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Centrala termica autonoma cu motor Stirling

Post by pallarpad » Sat Dec 22, 2012 11:14 am

Salut Gigi,
NU V-AM PARASIT!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Am intrat in probe serioase cu Stirlingul mare cu doi cilindri si am niste vicii ascunse in materalul cilindrului de refulare (fisuri din laminare) si aveam scapari de presiune si pana nu i-am dat de cap nu am avut somn si nici liniste( ce sa faci ,la varsta asta marea iubire vine din tehnica).
- Se pot folosi camasi si cilindri de Dacie,
-agentul de racire este apa sau aerul care raceste partea rece a cilindrului de refulare,
-Heliul se foloseste ca gaz de lucru,
-partea calda a cilindrului de refulare poate fi facuta si in sistemul multi tevi (sistemul Philips dar este prea costisitoare) si uzual de amatori se foloseste sistemul cilindric asa cum l-am prezenta Am cateva zile libere si voi face un filmulet unde voi explica mai in detaliu principiul de functionare a acestui tip de motor.
Totusi o intalnire n-ar strica,pentru a lamuri o serie de aspecte neintelese sau intelese gresit.Acest tip de motor pare simplu la prima vedere si poate fi construit de catre amatori dar are o serie de hachite care trebuiesc explicate si aratate pe viu.Asi fi foarte bucuros sa dau mai departe cei 5 ani de munca si experienta unor oameni dornici de noutati.Cand pui mana pe un motor Striling si il vezi functionand pe viu face cat doi ani de facultate!!!!!!!!!!!!!!!!
Cu respect Pall A.

Post Reply