Centrala termica autonoma cu motor Stirling

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
pallarpad
junior
Posts: 29
Joined: Tue Nov 27, 2012 6:53 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Centrala termica autonoma cu motor Stirling

Post by pallarpad » Sat Dec 22, 2012 11:14 am

Latest post of the previous page:

Salut Gigi,
NU V-AM PARASIT!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Am intrat in probe serioase cu Stirlingul mare cu doi cilindri si am niste vicii ascunse in materalul cilindrului de refulare (fisuri din laminare) si aveam scapari de presiune si pana nu i-am dat de cap nu am avut somn si nici liniste( ce sa faci ,la varsta asta marea iubire vine din tehnica).
- Se pot folosi camasi si cilindri de Dacie,
-agentul de racire este apa sau aerul care raceste partea rece a cilindrului de refulare,
-Heliul se foloseste ca gaz de lucru,
-partea calda a cilindrului de refulare poate fi facuta si in sistemul multi tevi (sistemul Philips dar este prea costisitoare) si uzual de amatori se foloseste sistemul cilindric asa cum l-am prezenta Am cateva zile libere si voi face un filmulet unde voi explica mai in detaliu principiul de functionare a acestui tip de motor.
Totusi o intalnire n-ar strica,pentru a lamuri o serie de aspecte neintelese sau intelese gresit.Acest tip de motor pare simplu la prima vedere si poate fi construit de catre amatori dar are o serie de hachite care trebuiesc explicate si aratate pe viu.Asi fi foarte bucuros sa dau mai departe cei 5 ani de munca si experienta unor oameni dornici de noutati.Cand pui mana pe un motor Striling si il vezi functionand pe viu face cat doi ani de facultate!!!!!!!!!!!!!!!!
Cu respect Pall A.

pallarpad
junior
Posts: 29
Joined: Tue Nov 27, 2012 6:53 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Centrala termica autonoma cu motor Stirling

Post by pallarpad » Sun Dec 23, 2012 8:39 am

DORESC UN CRACIUN FERICIT,LINISTIT SI INBELSUGAT LA TOATA LUMEA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Gigi
senior
Posts: 1293
Joined: Mon Jul 02, 2012 11:15 am
Location: Bucuresti
Has thanked: 10 times
Been thanked: 17 times

Re: Centrala termica autonoma cu motor Stirling

Post by Gigi » Sun Dec 23, 2012 2:48 pm

pallarpad wrote:DORESC UN CRACIUN FERICIT,LINISTIT SI INBELSUGAT LA TOATA LUMEA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Multumesc si tie la fel Arpad, sanatate si multe bucurii alaturi de familie si prieteni

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Centrala termica autonoma cu motor Stirling

Post by phoenix » Sun Dec 23, 2012 3:33 pm

Sarbatori fericite alaturi de cei dragi Arpad!

user_banat_85
senior
Posts: 2855
Joined: Fri Jun 08, 2012 7:45 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Centrala termica autonoma cu motor Stirling

Post by user_banat_85 » Sun Dec 23, 2012 4:19 pm

dan wrote:Sarbatori fericite alaturi de cei dragi Arpad!
La multi ani Arpad si realizari frumoase in continuare!

Gigi
senior
Posts: 1293
Joined: Mon Jul 02, 2012 11:15 am
Location: Bucuresti
Has thanked: 10 times
Been thanked: 17 times

Re: Centrala termica autonoma cu motor Stirling

Post by Gigi » Thu Dec 27, 2012 2:01 pm

dan wrote:Sarbatori fericite alaturi de cei dragi Arpad!

Sa ne anunti cand dai filmul pe youtube, pana una alta am pistoane de Dacia si camasi, incerc sa fac un proiect, mai intai o simulare mecanica, sa vad miscarea care as vrea sa o discutam dar dupa anul nou, sa ne mai linistim, eu cred ca merge si varianta cu multi tevi ptr pistonul de refulare, dar vb., ai mai multe de spus pe tema asta, imi pare rau ca acum o luna unul avea intr-un targ...de vanzare un schimbator format din tevi de cupru de 6mm, lung de 35cm si lat de 12cm, rotunda...teava langa teava, cateva zeci de tuburi, cred ca s-ar fi pretat bine ptr asa ceva...il vindea cu 20 de lei :) acum imi pare rau...in fine

pallarpad
junior
Posts: 29
Joined: Tue Nov 27, 2012 6:53 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Centrala termica autonoma cu motor Stirling

Post by pallarpad » Fri Dec 28, 2012 7:44 pm

Salut Gigi,
Am postat pe Youtube filmul promis (25 min si 26 sec) Motoare Stirling -prezentare explicativa 2 .Vizionare placuta !
Cu respect Pall A.

LA MULTI ANI SI UN AN NOU PLIN CU SURPRIZE PLACUTE SI FERICIT!!!!!!!!!!!!!

Gigi
senior
Posts: 1293
Joined: Mon Jul 02, 2012 11:15 am
Location: Bucuresti
Has thanked: 10 times
Been thanked: 17 times

Re: Centrala termica autonoma cu motor Stirling

Post by Gigi » Sun Dec 30, 2012 9:10 pm

Salut Arpad, am vizionat filmul tau si pot sa spun ca erai bun de profesor, si sotia la vizionat :) deja sunt ,,virusat,, de Stirling, sper ca datorita tie vor fi mai multi entuziasti, si sunt destui aici..pe acest site, deocamdata majoritatea sunt in zona sobelor, eu zic ca pot fi implementate amandoua(soba cu motor Stirling), iar eu cred ca potentialul soarelui va fi viitorul, parerea mea,iti multumesc ptr incredere si sper sa ne vedem, este foarte important sa fim mai multi, eu sunt doar la inceput, inca mic...tu sigur ai mai vb si cu altii, spre sa-i strangem si sa vb, unde, vom vedea, pe de alta parte, cred ca sunt destui care sunt interesati de acest fenomen dar nu pot fi ,,reperati,, eu daca am sa-i gasesc le voi face o invitatie aici, pe acest site(tin sa precizez ca acest site nu este opera mea :) , ca si tine am fost invitat, doar ca eu am deschis acest topic despre centrale autonome(datorita tie)...iti doresc tie si familiei tale un calduros LA MULTI ANI!


Cu respect
Gigi

pallarpad
junior
Posts: 29
Joined: Tue Nov 27, 2012 6:53 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Centrala termica autonoma cu motor Stirling

Post by pallarpad » Sun Jan 06, 2013 7:02 pm

Salut Gigi ,este bine ca majoritatea dintre voi santeti sobari.Unde este caldura este si motor Stirling.Intradevar cea mai buna "soba" este soarele. Dar.....sa nu uitam norii si noaptea. O soba sau o centrala termica performanta este doar atunci cand scoti din ea cel putin 98%, si aici vine Stirlingul.
Cu respect Pall A.

pallarpad
junior
Posts: 29
Joined: Tue Nov 27, 2012 6:53 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Centrala termica autonoma cu motor Stirling

Post by pallarpad » Mon Jan 07, 2013 4:44 pm

RECTIFIC !!!!!!!!!!!!! Randament de cel putin 89%.

Gigi
senior
Posts: 1293
Joined: Mon Jul 02, 2012 11:15 am
Location: Bucuresti
Has thanked: 10 times
Been thanked: 17 times

Re: Centrala termica autonoma cu motor Stirling

Post by Gigi » Mon Jan 07, 2013 8:32 pm

pallarpad wrote:RECTIFIC !!!!!!!!!!!!! Randament de cel putin 89%.

Salut Arpad, nu suntem toti sobari, poate vreo 3-4 de pe forumul asta, cei pe care-i stiu eu,restul sunt amatori care cu siguranta au pus o caramida in mana lor in viata, eu sunt decor designer, intr-adevar...randamentul mare il ai cu o asa soba,dar vara nu ai ce face cu ea...asa ca vara merge cu CSP foarte bine, dar, eu vreau daca se poate sa am 3 sisteme(daca se poate), eolian,solar, si soba cu motor Stirling. Azi am dat de un brevet(vezi turrcesc) despre un motor Stirling cu burduf, cel pe care mi l-aiprezentat in varianta japoneza sau coreeana,care este foarte interesant, problema este ce felde burduf sa fie,din ca sa fie facut sa reziste la temperatura ;)

Post Reply