Acum este Lun Dec 11, 2017 3:35 pm

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 142 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 15  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Cazan turbo
Postare numar:#71  MesajScris: Mie Iun 07, 2017 9:37 am 
Neconectat
senior

Condensul apare cand temperatura scade sub 60*C . Condensul apare sigur la aprinderea focului , pana la intrarea cazanului in regim de lucru . Va rog sa va uitati la centralele pe gaz in condensatie , care merg la .... 50*C pe tur . Condensul este continuu . Asta se intampla si la cazanele de zidarie cand se doreste incalzirea cu temperaturi sub 60*C .
Condensul apare si la un schimbator cu grosimea peretilor de 6mm si la unul cu grosimea de 1mm . Se doreste temperatura foarte mica la cos , se doreste temperatura mica pe tur , se doreste consum cat mai mic de lemne ....
Daca se vrea incalzire cu temperaturi joase , asta inseamna un tur de ...40-45*C ... Si iata ca si condensul va fi mare .
De ce nu se imparte sistemul in doua circuite separate ? Un circuit primar care circula apa intre un puffer si cazan sau schimbator si cazan , si circuitul secundar de incalzire . O termovalvula mecanica sau electrica care sa mentina constant returul minim 60*C . Indiferent de sistem , condensul este strict legat de temperatura agentului termic pe retur .
Pentru un schimbator din inox sau cupru alamit ... nu ar mai conta condensul deloc .
Cu stima .

Sus

Postare numar:#72  MesajScris: Mie Iun 07, 2017 1:42 pm 
Neconectat
membru

Am vazut cazuri in care o ridicare a temperaturii fumului cu 30 de grade a determinat disparitia a 3 litri de condens/zi.

Sus

Postare numar:#73  MesajScris: Mie Iun 07, 2017 7:39 pm 
Neconectat
membru

Images: 0
gi0 scrie:
Condensul apare cand temperatura scade sub 60*C . Condensul apare sigur la aprinderea focului , pana la intrarea cazanului in regim de lucru . Va rog sa va uitati la centralele pe gaz in condensatie , care merg la .... 50*C pe tur . Condensul este continuu . Asta se intampla si la cazanele de zidarie cand se doreste incalzirea cu temperaturi sub 60*C .
Condensul apare si la un schimbator cu grosimea peretilor de 6mm si la unul cu grosimea de 1mm . Se doreste temperatura foarte mica la cos , se doreste temperatura mica pe tur , se doreste consum cat mai mic de lemne ....
Daca se vrea incalzire cu temperaturi joase , asta inseamna un tur de ...40-45*C ... Si iata ca si condensul va fi mare .
De ce nu se imparte sistemul in doua circuite separate ? Un circuit primar care circula apa intre un puffer si cazan sau schimbator si cazan , si circuitul secundar de incalzire . O termovalvula mecanica sau electrica care sa mentina constant returul minim 60*C . Indiferent de sistem , condensul este strict legat de temperatura agentului termic pe retur .
Pentru un schimbator din inox sau cupru alamit ... nu ar mai conta condensul deloc .
Cu stima .

Daca bine am inteles e aproape obligatoriu folosirea unui puffer pentru durata de viata a centralei sau al schimbatorului. Ca sa mentin o temperatura aproape tot timpul peste 60 grade imi trebe neaparat un puffer. Si unu de 300 litri cred ca e suficient.

Sus

Postare numar:#74  MesajScris: Joi Iun 08, 2017 3:33 pm 
Neconectat
senior

Fara valvula termomecanica , ori termoelectrica ori pompa de amestec nu veti putea mentine temperatura pe retur minim 60*C , CU SAU FARA PUFFER . Daca va referiti la cazanele metalice , acestea sunt facute pentru consum , deci rezista cat trebuie sa reziste . Folosirea pufferului mareste randamentul cazanului . De buna functionare a cazanului si de viata mai lunga sau mai putin lunga a acestuia este responsabil doar cel care il exploateaza .
Cu stima .

Sus

Postare numar:#75  MesajScris: Lun Iun 12, 2017 7:32 am 
Neconectat
membru

gi0 scrie:
Fara valvula termomecanica , ori termoelectrica ori pompa de amestec nu veti putea mentine temperatura pe retur minim 60*C

Am inteles, is astea ce tin temperatura la 60 grade nu pufferul. :crazy:
Care dintre e mai folosita?

Sus

Postare numar:#76  MesajScris: Mie Iun 14, 2017 5:07 am 
Neconectat
senior

VTC 511 ESBE 60*C .

Sus

Postare numar:#77  MesajScris: Sâm Iun 17, 2017 6:18 pm 
Neconectat
membru

Imi puteti explica si mie daca va rog cum se calculeaza randamentul la sobe sau la cazane?

De exemplu soba mea are 120grade la cos, incarc undeva la 30 kg lemn.
Ce randament am?

Sus

Postare numar:#78  MesajScris: Sâm Iun 17, 2017 10:45 pm 
Neconectat
membru

Trebuie aparat de masura pentru masurarea eficientei arderii.
120 grade pe cos nu este mult dar nu stim ce fel de ardere este in focar.
Apoi se poate vorbi de eficienta arderii eficienta sistemului convectiv etc. Daca ai la cos 120 grade se poate spune ca sistemul convectiv este ok, restul nu-l stim.

Sus

Postare numar:#79  MesajScris: Mar Iun 20, 2017 6:32 pm 
Neconectat
membru

DAN scrie:
Trebuie aparat de masura pentru masurarea eficientei arderii.
120 grade pe cos nu este mult dar nu stim ce fel de ardere este in focar.
Apoi se poate vorbi de eficienta arderii eficienta sistemului convectiv etc. Daca ai la cos 120 grade se poate spune ca sistemul convectiv este ok, restul nu-l stim.

Daca la cazanele din comert lemnul de multe ori arde mognit sa tine jarul, in cazul asta cum e? Nu cred ca se mai poate vorbi de ardere eficienta.... banuesc ca nici nu se mai scoate 4 kw dintrun kg de lemne..

Sus

Postare numar:#80  MesajScris: Mar Iun 20, 2017 7:22 pm 
Neconectat
membru

Din acest motiv se construiesc cazane de zidarie care au consumul la 60% din cele din comert sau poate chiar mai jos.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 142 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 15  Următorul

Ora este UTC + 2