Cazan turbo

sobe, pompe de caldura, cazane, centrale termice cu lemne

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
DAN
senior
Posts: 1605
Joined: Mon Sep 07, 2015 1:47 am
Has thanked: 25 times
Been thanked: 41 times

Re: Cazan turbo

Post by DAN » Tue Jun 20, 2017 8:22 pm

Latest post of the previous page:

Din acest motiv se construiesc cazane de zidarie care au consumul la 60% din cele din comert sau poate chiar mai jos.

OrosEmanuEl
membru
Posts: 467
Joined: Tue Jan 01, 2013 2:20 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Cazan turbo

Post by OrosEmanuEl » Tue Jun 20, 2017 8:47 pm

DAN wrote:Din acest motiv se construiesc cazane de zidarie care au consumul la 60% din cele din comert sau poate chiar mai jos.
Poate ca centralele cu gazeificare din comert au consum mai putin de lemne. Dar costa de la 8000ron in sus.
Astea au randament mai bun.

DAN
senior
Posts: 1605
Joined: Mon Sep 07, 2015 1:47 am
Has thanked: 25 times
Been thanked: 41 times

Re: Cazan turbo

Post by DAN » Wed Jun 21, 2017 12:36 am

Incearca si apoi fa un cazan de zidarie si astept comparatiile :)

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Cazan turbo

Post by gi0 » Wed Jun 21, 2017 11:09 am

OrosEmanuEl wrote:
DAN wrote:Din acest motiv se construiesc cazane de zidarie care au consumul la 60% din cele din comert sau poate chiar mai jos.
Poate ca centralele cu gazeificare din comert au consum mai putin de lemne. Dar costa de la 8000ron in sus.
Astea au randament mai bun.
La centralele cu gazeificare randamentul este dat de procentul de umiditate existent in masa lemnoasa . Daca nu aveti posibilitatea achizitionarii de combustibil uscat sau spatiu de depozitare pentru uscare cel putin doi ani , renuntati la idee .
Deja pe plan global exista sobe metalice care au depasit randamentul de 90% si au ardere superioara sau mixta . Tendinta cazanelor este de a dezvolta arderea intr-un focar care sa nu fie inconjurat de apa sau focarul este protejat de samota pe suprafete cat mai mari . Personal nu am gasit pe internet un cazan care sa depaseasca un randament mai mare de 85% .
Din pacate pe piata noastra nu prea sunt cazane pe lemne foarte performante . Am intrebat un prieten italian ce parere are despre ferolli si mi-a spus ca nu a auzit despre acest brand . La ei se vand cazanele arca si cazane produse in alte tari care au traditie . La noi interesul primeaza fata de calitate iar cumparatorul , in general , este sarac si nu isi permite o arca caldaie de inox . Si nu exista nici cadru de lege care sa nu permita introducerea si vanzarea in tara a tinichelelor care au randamet sub 80% si arderea neperformanta . Banuiesc ca stiti faptul ca centralele si toate agregatele de incalzire existente pe plan global alcatuiesc impreuna unul dintre dintre factorii cei mai poluanti la ora actuala . In Romania un cadrul legal de reglamentare ar scoate in ilegalitate mai mult de 75% din numarul de centrale folosite la incalzire . La cazanele cu gazeificare costurile sunt mari deoarece trebuie luat in considerare nu numai cazanul in sine , ci si automatizarea .
Nu am experienta constructiva , dar sobele de teracota bine captusite si sobele de zidarie au randamente net superioare datorita arderii performante intr-un focar cald .
Cu stima .

OrosEmanuEl
membru
Posts: 467
Joined: Tue Jan 01, 2013 2:20 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Cazan turbo

Post by OrosEmanuEl » Wed Jun 21, 2017 10:44 pm

Multumesc gi0 pentru explicatiile care mi le dati!!! Nu stiu cu ce va ocupati in viata dar vad ca sunteti bine informat.

Am vorbit cu un prieten din austria, spunea ca cele mai bune centrale pe lemn is FROLING dar costa de la 6000€ in sus. Au randament de peate 90% si durata de viata mare.
Mia trimis o poza cu un focar si spunea ca acolo in el sunt niste table de protectie si dupa bazinul cu apa. Astea nu se sparg asa usor. Am vazut centrale pe lemn cu gazeificare din 91 care si acuma functioneaza.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

OrosEmanuEl
membru
Posts: 467
Joined: Tue Jan 01, 2013 2:20 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Cazan turbo

Post by OrosEmanuEl » Sun Jun 25, 2017 9:32 pm

La sobele de caramida nu avem tot timpul gazeificare. La inceput trebe sa intre soba in regim, dupa ce a intrat incepe gazeificare dar nu dureaza foarte mult doar cat e foc mare/mijlociu in soba.
Astea din comert din prima cu gazeificare? Daca bag porumb mai functioneaza?

DAN
senior
Posts: 1605
Joined: Mon Sep 07, 2015 1:47 am
Has thanked: 25 times
Been thanked: 41 times

Re: Cazan turbo

Post by DAN » Mon Jun 26, 2017 8:56 am

Daca acest topic, viewtopic.php?p=60685#p60685" onclick="window.open(this.href);return false; numit cazan turbo, nu mai vorbeste despre cazanul construit de tine am sa inchid topicul.
Multumesc.

OrosEmanuEl
membru
Posts: 467
Joined: Tue Jan 01, 2013 2:20 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Cazan turbo

Post by OrosEmanuEl » Mon Jun 26, 2017 3:49 pm

Intreb sa stiu ce e mai convenabil...daca vreti puteți sal închideți.

DAN
senior
Posts: 1605
Joined: Mon Sep 07, 2015 1:47 am
Has thanked: 25 times
Been thanked: 41 times

Re: Cazan turbo

Post by DAN » Mon Jun 26, 2017 9:45 pm

Sunt sobe si cazane de zidarie cu 90-95% eficienta in ardere. Cat poate de eficienta sa fie centrala respectiva?
Acum sistemul convectiv, nu cred ca acel cazan da pe cos doar 80 de grade.

In conditiile astea alegi ce vrei tu, nimeni nu te va putea convinge vreoidata pe un forum.

OrosEmanuEl
membru
Posts: 467
Joined: Tue Jan 01, 2013 2:20 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Cazan turbo

Post by OrosEmanuEl » Mon Jun 26, 2017 10:22 pm

Spuneti ca au eficienta 90-95%, intrebarea care mio pun este: cum se calculeaza aceasta eficienta intrun mod corect?
Am inteles ca la sobele de caramida avem temperaturi foarte mici pe cos...ceia ce e foarte bine. Dar nu prea is convins de eficienta cazanelor de caramida, banuesc ca foarte multa temperatura calda intra in caramida si incet o ceda in camera tecnica daca nu e foarte foarte bine izolat, asfel cred ca o sa avem putere mai scazuta asupra registrului.
Cred ca cea mai buna solutie e o soba de caramida cu registru in mijlocul casi.

Ce am scris mai sus e doar o parere de a mea, nu am testat nimic pana acum inafara de sobele de zidarie.

DAN
senior
Posts: 1605
Joined: Mon Sep 07, 2015 1:47 am
Has thanked: 25 times
Been thanked: 41 times

Re: Cazan turbo

Post by DAN » Mon Jun 26, 2017 11:01 pm

Nu se calculeaza se masoara cu testere, au masurat rusii si cativa colegi un tester e 2-3 mii de euro.
E adevarat se pierde mult in caramida daca faci cazan cu masa mare, un cazan cu masa mica si izolat care duce totul in puffer nu prea ai ce pierde. Exista colegi care considera ca se poate stoca in caramida eu nu cred asta, cazanele vazute de mine nu ofera prea multa autonomie asa ca am dat mereu sfatul pentru puffer.
Ideal este o soba in mijlocul casei dar apar alte dezavantaje.
Un cazan de zidarie pierde o parte in camera tehnica dar un cazan de otel pierde direct poe cos mult mai mult.

Post Reply