Cazan turbo

sobe, pompe de caldura, cazane, centrale termice cu lemne

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
OrosEmanuEl
membru
Posts: 467
Joined: Tue Jan 01, 2013 2:20 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Cazan turbo

Post by OrosEmanuEl » Mon Nov 20, 2017 6:06 pm

Latest post of the previous page:

Eu incalzesc pufferul de fiecare data la 80grade sus si jos. Dimineata temperatura in puffer in partea de sus e undeva la 60-50 grade si jos 40. Seara pe la 6 cand fac foc in partea de sus am 40 grade jos 30. In casa am cam tot timpul 22 grade.
Ard aproximativ 15 kg de lem si 10 kg de porumb.

Spui ca e mai economic 2 focuri pe zi decat unu mare?

OrosEmanuEl
membru
Posts: 467
Joined: Tue Jan 01, 2013 2:20 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Cazan turbo

Post by OrosEmanuEl » Mon Nov 20, 2017 6:15 pm

Cateva poze....
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Cazan turbo

Post by gi0 » Mon Nov 20, 2017 6:52 pm

Da . La un foc pe zi , cu un cazan plin asa cum trebuie facut cand este frig , cantitatea de lemne , oricum as aprinde-o si oricate as putea baga in cazan , nu poate arde bine daca prelungim arderea mai mult de 6 ore . Ma refer la arderea superioara in tinicheua mea si a altora :lol: In cazanele cu ardere inversa si gazeificare situatia este asemanatoare , dar arderea este mai buna si mai lunga . La fiecare dintre noi situatiile sunt diferite . La mine , dupa ce am incalzit casa bine , toata , fiind izolata , caldura este cedata usor inapoi catre interioare deoarece nu am izolatie interioara . Cu un foc la 24 ore peretii se racesc mai mult si va trebui sa consum in plus pana cand readuc interioarele la o temperatura confortabila si abia apoi incepe incalzire propriuzisa . Chiar daca sunt 26 de grade in camera , am observat clar un disconfort atat timp cat peretii sunt reci , o caldura rece , nu prea stiu cum sa explic ... ceva ca la panourile electrice radiante , simti caldura pe piele dar restul este rece . Urata senzatie .
Tinand casa calda nu mai trebuie sa consum pentru incalzire , ci doar pentru mentinere .
Iarna trecuta , fiind acasa , aprindeam focul dimineata , dar nu cu cantitati industriale , si in timpul zilei mai aruncam ori un lemn doua , ori un foras de cox . Seara pe la 9-10 bagam o galeata de cox care mentinea pufferul cald pana dimineata . Dar trebuie sa mentionez ca parterul se incalzeste cu IPAT , care pardoseala merge si cu apa la 30*C . Aici am avantaj .
Cu stima .

OrosEmanuEl
membru
Posts: 467
Joined: Tue Jan 01, 2013 2:20 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Cazan turbo

Post by OrosEmanuEl » Mon Nov 20, 2017 7:06 pm

La mine arde focul in centrala max 3 ore dupa care sting centrala. In 3 ore imi incalzeste casa la 24 grade si pufferul la 80 grade. Dupa ce am stins centrala pun termostatul inapoi la 22 grade .
O sa vad cum va fi la -20 grade.... :D

OrosEmanuEl
membru
Posts: 467
Joined: Tue Jan 01, 2013 2:20 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Cazan turbo

Post by OrosEmanuEl » Sun Nov 26, 2017 10:03 pm

Cu lemne verzi se omoara cazanele. Nu faceti crime!

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Cazan turbo

Post by gi0 » Tue Nov 28, 2017 7:13 am

Pai cu lemne verzi se omoara cazanele cu gazeificare . Cazanele conventionale duc si lemne verzi . Din pacate scade randamentul . Si apoi romanul vinde lemne verzi , nu uscate . Apoi nu toata lumea are loc sa depoziteze lemne pentru doi ani . Si iar apoi un cazan sh este pe jumatate "ucis" . As fi scris ... daca folositi lemne verzi luati-va cazane de inox , afirmatie la fel de nepotrivita luand in considerare starea materiala a romanului . Si iar apoi , nu poti "ucide " un cazan , dramatizati prea mult . Ar insemna ca majoritatea romanilor sunt "criminali" .
Cu stima .

OrosEmanuEl
membru
Posts: 467
Joined: Tue Jan 01, 2013 2:20 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Cazan turbo

Post by OrosEmanuEl » Fri Dec 01, 2017 8:35 pm

Domnule gi0 imi explicati si mie ceva?

cazanele astea cu gazeificare au in partea de jos samot, focul trece printro "diuza" si flacara albastra e dincolo de diuza..... nu se poate face acelasi lucru si la sobele de zidarie?
Trebe ventilator pe horn?

anduvirgil
senior
Posts: 3788
Joined: Wed Nov 28, 2012 9:59 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 17 times

Re: Cazan turbo

Post by anduvirgil » Fri Dec 01, 2017 8:59 pm

Păi să vedem dacă merge?!
[youtube]https://www.youtube.com/watch?time_cont ... i14SkSEcNk[/youtube]

Aici găsești soba viewtopic.php?f=7&t=315&start=1780" onclick="window.open(this.href);return false;
E CU TIRANJ NATURAL ...a fost :thumbup:

OrosEmanuEl
membru
Posts: 467
Joined: Tue Jan 01, 2013 2:20 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Cazan turbo

Post by OrosEmanuEl » Fri Dec 01, 2017 9:31 pm

Nu merge cu tiraj natural? Nu se poate pune ventilator pe horn sa traga mai tare?

anduvirgil
senior
Posts: 3788
Joined: Wed Nov 28, 2012 9:59 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 17 times

Re: Cazan turbo

Post by anduvirgil » Fri Dec 01, 2017 10:10 pm

OrosEmanuEl wrote:Nu merge cu tiraj natural? Nu se poate pune ventilator pe horn sa traga mai tare?
Nu tirajul a fost problema.
Ideea este că se poate.

OrosEmanuEl
membru
Posts: 467
Joined: Tue Jan 01, 2013 2:20 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Cazan turbo

Post by OrosEmanuEl » Fri Dec 01, 2017 10:36 pm

anduvirgil wrote:
OrosEmanuEl wrote:Nu merge cu tiraj natural? Nu se poate pune ventilator pe horn sa traga mai tare?
Nu tirajul a fost problema.
Ideea este că se poate.
Daca era buna nu o stricati.
Daca as face pe viitor una as copia focatul unui cazan cu gazeificare si lasi face identic.

Post Reply