Acum este Mie Dec 13, 2017 1:06 pm

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 143 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 11, 12, 13, 14, 15
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Cazan turbo
Postare numar:#141  MesajScris: Sâm Dec 02, 2017 8:34 am 
Neconectat
senior

Am arătat că se poate, chiar flacăra albastră.
Principala problemă a fost că era sobă, nu putea fi exploatata de oricine si era amplasata în camera locuita.
Dacă era cazan in camera tehnica avea parte de modificări pentru a fi utilizata in siguranța.

Sus

Postare numar:#142  MesajScris: Sâm Dec 02, 2017 6:32 pm 
Neconectat
senior

Pe youtube sunt filmulete cu sobe de zidarie cu flacara intoarsa . Ventilatorul se monteaza , spre protectia acestuia , inainte de focar , deci are rol de suflanta , nu de extractor . In cazul extractoarelor , depasirea temperaturii maxime admise duce la distrugerea iremediabila a rotorului de aer .
Nu vorbesc din filme . In cazul unui cos BINE CONSTRUIT nU este nevoie de ventilatie fortata .
Exista pe piata internationala sobe/cazane metalice cu ardere mixta (superioara mixta) sau total inversa cu tiraj natural . Planuri nu gasiti dar puteti deduce din filmulete detalii tahnice . Deja exista , pentru arderea superioara , subare asemanatoare cu cel desenat pentru domnul @ego la soba pian , nu numai sub aceasta forma , care sunt actionate de un bulb termomecanic , bimetalic asezat in focar , care deschide aerul pe inaltimi in functie de temperatura din focar , deci un control al teperaturii fara interventii . Cred ca se va adapta si pentru arderea inversa cu ventilatie naturala , daca va fi nevoie , atunci cand lemnul ajunge la temperatura de gazeificare ..
Cu stima .

https://www.youtube.com/watch?v=GWKJ-mf6YdU
https://www.youtube.com/watch?v=kF9uamMybFE
https://www.youtube.com/watch?v=r4zaxp1IhQ4

Sus

Postare numar:#143  MesajScris: Mar Dec 12, 2017 7:50 pm 
Neconectat
membru

Images: 0
Trebe luat in considerare multe aspecte pentru a construi o soba cu flacara intoarsa....
As vrea sa vorbesc ceva despre puffere.
Inainte sa am puffer credeam ca 1000 litri is multi si ca cazanul nu va reusi usor sa incalzeasca aceasta apa...dar mam inselat amar.
Acuma dupa ce am testat aceasta instalatie am ajuns la concluzia ca e cam putin un puffer .de 1000 litri. Suprafata casei mele e aproximativ 150m2 si e doar parterul, cand o sa trebuoasca sa incalzesc si mansarda o sa am nevoie de unul mai mare. Cazanul reuseste cu brio sa incalzeasca toata apa si nu ii trebe mult timp dar o data cu incalzirea pufferului incalzesc bine si casa, ii dau la termostat 23,5 geade si dupa ce sa stins focul pun gradele la 20,5, casa calda apa din puffer calda 80grade nu mai am treaba pana seara cu o temperatura constant de 20 grade.
Recomand cu toata caldura aceste puffere,merita toti bani!!!,
cred ca ar fi bune si pentru sobele cu registru.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 143 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 11, 12, 13, 14, 15

Ora este UTC + 2