Cazan turbo

sobe, pompe de caldura, cazane, centrale termice cu lemne

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
OrosEmanuEl
membru
Posts: 467
Joined: Tue Jan 01, 2013 2:20 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Cazan turbo

Post by OrosEmanuEl » Wed Jul 19, 2017 10:01 pm

Latest post of the previous page:

Ziua trebe sa las geamul deschis sa intre caldura de afara , seara il inchid ai am caldura toata noaptea. Daca nu deschid geamul ziua in dormitoare noaptea e frig 20grade.
In living e mai cald putin pentru ca am multe geamuri. Bate soarele pe ele doar dimineata pana la 12-13.
Radeti....dar nu glumesc cu frigul:P chiar e! Alti in apartamente nu pot dormi de caldura si eu ma plang de frig:))).
Azi au fost 31 grade afara si acuma am in dormitor 23 grade. Living 24

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Cazan turbo

Post by gi0 » Wed Jul 19, 2017 11:02 pm

Nu inteleg unde este regretul ... :think:

tonyst
senior
Posts: 3687
Joined: Fri Jan 04, 2013 11:11 am
Location: Constanta
Has thanked: 10 times
Been thanked: 14 times

Re: Cazan turbo

Post by tonyst » Thu Jul 20, 2017 7:29 am

OrosEmanuEl wrote:Ziua trebe sa las geamul deschis sa intre caldura de afara , seara il inchid ai am caldura toata noaptea. Daca nu deschid geamul ziua in dormitoare noaptea e frig 20grade.
In living e mai cald putin pentru ca am multe geamuri. Bate soarele pe ele doar dimineata pana la 12-13.
Radeti....dar nu glumesc cu frigul:P chiar e! Alti in apartamente nu pot dormi de caldura si eu ma plang de frig:))).
Azi au fost 31 grade afara si acuma am in dormitor 23 grade. Living 24
Asa trebuie sa fie si este f. bine . Casuta mea este pe sistem canadian si seara cand in timpul zilei , sunt temperaturile alea mari , mai dau drumul o ora la aerul conditionat . Deci cu toata izolatia se incalzeste si inauntru , cateodata , si in special cand se circula mult pe usi sau deschidem ferestrele pentru aerisire .A i facut o treaba buna in concluzie .

OrosEmanuEl
membru
Posts: 467
Joined: Tue Jan 01, 2013 2:20 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Cazan turbo

Post by OrosEmanuEl » Thu Jul 20, 2017 7:56 am

gi0 wrote:Nu inteleg unde este regretul ... :think:
Eram obijnuit sa dorm in tricou si noaptea simteam frig ma acopeream cu plapuma pana la urechi :))) acuma ma imbrac cu pijama de iarna si e mai bine.
Acuma is 18 grade afara si in dormitor tot 23 ca si aseara.

OrosEmanuEl
membru
Posts: 467
Joined: Tue Jan 01, 2013 2:20 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Cazan turbo

Post by OrosEmanuEl » Thu Jul 20, 2017 3:35 pm

Afara 30 grade in casa tot 23. Poate sa blocat termostatul de imi arata tot 23 =)))

DAN
senior
Posts: 1605
Joined: Mon Sep 07, 2015 1:47 am
Has thanked: 25 times
Been thanked: 41 times

Re: Cazan turbo

Post by DAN » Thu Jul 20, 2017 9:30 pm

In aproximativ 6 luni o sa se depuna un strat suplimentar de aproximativ 5 cm de tesut adipos care o sa regleze organismul sa reziste la noua temperatura din casa.
Cei care au traversat canalul manecii iarna si ape cu temperaturi scazute se antreneaza sa doarma la temperaturi scazute ca sa se depuna pe ei un strat izolant.
Deasemenea temperatura mai joasa reduce agitatia mentala si ritmul cardiac prelungind viata, la nivel avansat chiar se poate ierna fara soba ( au rezolvat ursii in acest fel fara sa foloseasca lemne).

:)

OrosEmanuEl
membru
Posts: 467
Joined: Tue Jan 01, 2013 2:20 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Cazan turbo

Post by OrosEmanuEl » Thu Jul 20, 2017 10:46 pm

:)) vrei sa zici ca a creste parul pe noi?

Mia zis sotia azi ca spera sa fie mai cald la iarna in casa decat acum :))

DAN
senior
Posts: 1605
Joined: Mon Sep 07, 2015 1:47 am
Has thanked: 25 times
Been thanked: 41 times

Re: Cazan turbo

Post by DAN » Fri Jul 21, 2017 9:34 am

Adevarul este ca stiu ce spui, eu ti-am zis ca aveam probleme primavara si toamna.
In casele asa zis pasive exista si sisteme de climatizare care controleaza si temperatura.
La bloc se da drumu la caldura pe geam nu se contorizeaza nimic consumul este mare dar e la comun.
Parerea mea este ca oricat am incerca sa optimizam pierderile tot apar si efecte secundare...sa traiesti confortabil nu prea se pupa cu a trai la optimizarea consumurilor.
Acum cand eu faceam focul din octombrie pana in mai ii intrebam pe toti daca asa era si acum 10 sau 20 de ani si nu m-au convins, lumea uita usor.

OrosEmanuEl
membru
Posts: 467
Joined: Tue Jan 01, 2013 2:20 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Cazan turbo

Post by OrosEmanuEl » Sat Jul 22, 2017 10:37 pm

Nu stiu cum va fi primavara sau toamna.
pot insa sa va spun cum e in casa nou care e destul de izolata. Luni am intrat in casa, noaptea era destul de rece si daca ziua era cald afara. Dupa 3 zile a inceput sa se incalzeasca in casa, am tinut ziua cam toate geamurile deschise. Acuma parca e prea cald. Is 26 grade. :D
tot asa trebe facut si primavara sau toamna. Cand e cald trebe deschise geamurile sa intre temperatura calda si apoi inchise sa ramana inauntru caldura.
Daca vreau temperatura mai scazuta in casa tin geamurile deschise noapte si ziua le inchid, temperatura ramane destul de constanta cu geamurile inchise si pot avea 22 grade in casa cand afara is 35 grade.

OrosEmanuEl
membru
Posts: 467
Joined: Tue Jan 01, 2013 2:20 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Cazan turbo

Post by OrosEmanuEl » Tue Nov 07, 2017 8:59 pm

Am renuntat la cazan si am achizitionat o centrala cu gazeificare maga de 31kw si un puffer polonez foarte bine izolat.
Cu cateva aschi si o galeata de porumb se incalzeste pufferul de la 30 la 80 grade si imi ajunge 24 ore.
Deocamndata sunt foarte multumit. Vedem la iarna cand vor fi -20 grade :D
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

OrosEmanuEl
membru
Posts: 467
Joined: Tue Jan 01, 2013 2:20 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Cazan turbo

Post by OrosEmanuEl » Thu Nov 09, 2017 10:29 pm

400 ron tona la porumb :think: :D
Merita, nu?
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Post Reply