Cazan turbo

sobe, pompe de caldura, cazane, centrale termice cu lemne

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
DAN
senior
Posts: 1606
Joined: Mon Sep 07, 2015 1:47 am
Has thanked: 25 times
Been thanked: 41 times

Re: Cazan turbo

Post by DAN » Mon Jun 26, 2017 11:01 pm

Latest post of the previous page:

Nu se calculeaza se masoara cu testere, au masurat rusii si cativa colegi un tester e 2-3 mii de euro.
E adevarat se pierde mult in caramida daca faci cazan cu masa mare, un cazan cu masa mica si izolat care duce totul in puffer nu prea ai ce pierde. Exista colegi care considera ca se poate stoca in caramida eu nu cred asta, cazanele vazute de mine nu ofera prea multa autonomie asa ca am dat mereu sfatul pentru puffer.
Ideal este o soba in mijlocul casei dar apar alte dezavantaje.
Un cazan de zidarie pierde o parte in camera tehnica dar un cazan de otel pierde direct poe cos mult mai mult.

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Cazan turbo

Post by gi0 » Thu Jun 29, 2017 7:24 am

Adevarat ce spune domnul Dan , si cele mai performante cazane metalice , chiar cu randament peste 90% , au la cos minim 180*C . Viadrusul meu are la cos peste 220*C , uneori si 300*C cand apa ajunge la 140*C :roll: , il mai scap uneori . Daca prelungesc arderea prea mult , randamentul scade spre 50% . Pe langa faptul ca nu mai incalzesc pufferul , se mareste si gradul de poluare , dar asta nu prea intereseaza pe majoritatea posesorilor de cazane cu combustibil solid .
Cu stima .

OrosEmanuEl
membru
Posts: 467
Joined: Tue Jan 01, 2013 2:20 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Cazan turbo

Post by OrosEmanuEl » Fri Jun 30, 2017 9:46 pm

gi0 wrote:Adevarat ce spune domnul Dan , si cele mai performante cazane metalice , chiar cu randament peste 90% , au la cos minim 180*C . Viadrusul meu are la cos peste 220*C , uneori si 300*C cand apa ajunge la 140*C :roll: , il mai scap uneori . Daca prelungesc arderea prea mult , randamentul scade spre 50% . Pe langa faptul ca nu mai incalzesc pufferul , se mareste si gradul de poluare , dar asta nu prea intereseaza pe majoritatea posesorilor de cazane cu combustibil solid .
Cu stima .
Aici nu prea inteleg, cu prelugirea arderi...spuneti ca daca se prelungeste arderea scade randamentul spre 50%. Ce inseamna?
Vreti sa spuneti ca cel mai bun randament se obtine cand focul e maxim in caza ? Daca focul e maxim in cazan avem si temperaturi foarte mari la cos, nu?

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Cazan turbo

Post by gi0 » Sat Jul 01, 2017 8:03 am

Focul daca arde mocnit , temperatura rezultata este insuficienta pentru a incalzi un agregat de zidarie , iar pentru un agregat de metal este si mai rau , mult condens si depuneri groase pe peretii focarului ~rece~ . O ardere ok ar fi pana in 6 ore .
Exista modele care arderi si de 8-10 ore , nu pe piata nostra , dar au catalizatori ceramici acoperiti cu metale rare , bla bla bla... Aceste sobe performante trebuiesc supravegheata in permanenta deoarece la anumite temperaturi se distruge catalizatorul . In cazul nostru doar sistemul de aer secundar si tertiar poate duce la o ardere mult mai performanta , mai curata si cu randament mai mare . Din cate stiu nu s-a gasit soba perfecta si se investesc bani in cercetari .
Imaginati-va ca in locul unei arderi de 4 ore veti incerca o ardere de 8 ore . Orice am face noi in sobele noastre , sa arzi aceeasi cantitate de lemne intr-o perioada dubla .... Cum credeti ca va fi arderea ? Daca imi aduc bine aminte , o soba cu ardere mixta , superioara/inversa cu ventilatie naturala , arde maxim 4 ore si este considerata in primele 3 sobe din lume ca performante .
La o soba de zidarie , chiar daca arderea se face in 3 ore , temperatura la cos se reduce mult datorita sistemului de fumuri .
Cazanele metalice au temperaturi mari la cos , nu conteaza tipul de ardere , deoarece au sistemul de fuc prea scurt . Deja (aveam pe hardul stricat ) constructorii de cazane metalice fac tot felul de recuperatoare , unii folosind sistem de circulatie pentru preincalzirea apei cu fumul de la cos . Nu reusesc sa mai gasesc modelul de soba metalica care are focarul ~cald~si apa se incalzeste intr-u camera aflata in spatele cazanului , asemanator cu cazanele de zidaie .
Deci este important sistemul de fumuri , foarte important . Citisem pe undeva ca o temperatura buna la cos ar trebui sa fie intre 80 si 110*C .
Cu stima .

OrosEmanuEl
membru
Posts: 467
Joined: Tue Jan 01, 2013 2:20 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Cazan turbo

Post by OrosEmanuEl » Mon Jul 03, 2017 9:40 am

gi0 wrote:Focul daca arde mocnit , temperatura rezultata este insuficienta pentru a incalzi un agregat de zidarie , iar pentru un agregat de metal este si mai rau , mult condens si depuneri groase pe peretii focarului ~rece~ . O ardere ok ar fi pana in 6 ore .
.
Am inteles ca lemnele trebe sa fie uscate pentru un randament bun dar cat de gros trebe crapat lemnul? Daca introducem busteni grosi 20cm intro soba sau cazan din comert banuesc ca se poate prelungi arderea dar focul nu rezulta foarte intens fata de un focar plin cu lemne crapate mai subtire gen 5cm...
In soba mea de zidarie am observat ca se infoaca mult mai repede cu lemne crapate mai subtire decat lemne groase....
Sar putea cu acelasi kg de lemne sa incalzesc mai mult sau mai putin in functie de diametrul lemnului introdus in focar???

DAN
senior
Posts: 1606
Joined: Mon Sep 07, 2015 1:47 am
Has thanked: 25 times
Been thanked: 41 times

Re: Cazan turbo

Post by DAN » Mon Jul 03, 2017 11:02 am

Bineinteles ca grosimea lemnului conteaza, un 7 cm e maxim, minim nu exista :)
Arderea prelungita si eficienta este o poveste a unora, arderea intensiva este cea mai eficienta. Arderea prelungita este posibila teoretic dar trebuie sa indeplinesti atatea conditii cu privire la grosime uscarea lemnului, preincalzirea focarului, constanta tirajului, incat ramane la nivel teoretic. Eventual daca ai face o ardere inversa ai putea obtine o ardere prelungita eficienta dar apar alte probleme la agregat.

anduvirgil
senior
Posts: 3788
Joined: Wed Nov 28, 2012 9:59 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 17 times

Re: Cazan turbo

Post by anduvirgil » Wed Jul 05, 2017 11:01 pm

In functie de configuratia focarului lemnele groase se pot pune la baza stivei.
Stratul de jar format deasupra lor este suficient pentru producerea si arderea gazului de lemn.
Avantajul ar fi o crestere a duratei de ardere.

OrosEmanuEl
membru
Posts: 467
Joined: Tue Jan 01, 2013 2:20 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Cazan turbo

Post by OrosEmanuEl » Fri Jul 07, 2017 8:18 pm

anduvirgil wrote:In functie de configuratia focarului lemnele groase se pot pune la baza stivei.
Stratul de jar format deasupra lor este suficient pentru producerea si arderea gazului de lemn.
Avantajul ar fi o crestere a duratei de ardere.
Poate ca la o soba cu registru e un avantaj dar la una fara poate e mai rentabil cu lemne crapate mai subtire.

OrosEmanuEl
membru
Posts: 467
Joined: Tue Jan 01, 2013 2:20 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Cazan turbo

Post by OrosEmanuEl » Fri Jul 07, 2017 8:21 pm

DAN wrote:Bineinteles ca grosimea lemnului conteaza, un 7 cm e maxim, minim nu exista :)
Arderea prelungita si eficienta este o poveste a unora, arderea intensiva este cea mai eficienta. Arderea prelungita este posibila teoretic dar trebuie sa indeplinesti atatea conditii cu privire la grosime uscarea lemnului, preincalzirea focarului, constanta tirajului, incat ramane la nivel teoretic. Eventual daca ai face o ardere inversa ai putea obtine o ardere prelungita eficienta dar apar alte probleme la agregat.

Asa e cum spuneti, cu arderea intensiva avem cel mai bun randament la sobele astea de caramida. Daca lemnele is mai subtiri ard mai intens si temperatura in focar creste amplificand ai gazeificarea care la randul ei prelungeste arderea. Bine zic? :D

DAN
senior
Posts: 1606
Joined: Mon Sep 07, 2015 1:47 am
Has thanked: 25 times
Been thanked: 41 times

Re: Cazan turbo

Post by DAN » Fri Jul 07, 2017 8:36 pm

Gazeificarea nu prelungeste arderea ci in loc sa arunce pe cos gazul de lemn il arde.
Restul este corect, adica toate conditiile respective fac o ardere mai eficienta, eficienta rar intalnita la centralele cu registrul in focar.

OrosEmanuEl
membru
Posts: 467
Joined: Tue Jan 01, 2013 2:20 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Cazan turbo

Post by OrosEmanuEl » Sun Jul 09, 2017 11:02 pm

Domnul DAN aveti soba din caramida?

Post Reply