Folosesc de 4 ani un Viadrus de 25 kw . Ajutati-ma Va rog !

sobe, pompe de caldura, cazane, centrale termice cu lemne

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
Nistorescu Mircea
junior
Posts: 2
Joined: Mon Jan 08, 2018 7:33 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Folosesc de 4 ani un Viadrus de 25 kw . Ajutati-ma Va rog !

Post by Nistorescu Mircea » Mon Jan 08, 2018 9:45 pm

Bucuros sa gasesc prin Voi o cale de clarificare a unor probleme ce tin de posibila inbunatatire a randamentului termic oferit de centrala mea pe lemne , iata datele existente : Zona - Poiana Sibiului ; Volum de incalzit = 204 mc.,intr-o cladire de caramida ,cu ziduri groase ,in care m-am mutat dupa pensionare . In primele trei ierni ,desi mai serioase , termometrul interior urca pana la 23grade -dar nu mai mult,acum insa -poate si din cauza fag-stejarului nu la fel de uscat , nedepasind 20grade ! Am citit si despre recuperatoare montate deasupra cazanului ,despre sistemul de preincalzire si ventilare a aerului pe circuitul principal si depre piesa - trompa montata in locul rozetei ,spre interior ,care incinsa ,preincalzeste si aerul circuitului secundar . In vara aceasta ,mi-am propus sa rezolv cu oameni care stiu ce sa faca -eu fiind pictor si acest aspect . Va multumesc si astept pe forum ,sau la 0723617728, sfaturile Voastre . Cu stima , prof. M.G.Nistorescu.

anduvirgil
senior
Posts: 3786
Joined: Wed Nov 28, 2012 9:59 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 17 times

Re: Folosesc de 4 ani un Viadrus de 25 kw . Ajutati-ma Va ro

Post by anduvirgil » Tue Jan 09, 2018 9:55 am

Nistorescu Mircea wrote:Bucuros sa gasesc prin Voi o cale de clarificare a unor probleme ce tin de posibila ....acum insa -poate si din cauza fag-stejarului nu la fel de uscat , nedepasind 20grade !...Va multumesc si astept pe forum ,sau la 0723617728, sfaturile Voastre . Cu stima , prof. M.G.Nistorescu.
Deja cauza ați identificat-o.
Rămâne să remediați problema (până se usucă lemnele brichete de rumeguș sau resturi vegetale).

În ceea ce privește îmbunătățiri ale cazanului nu rămâne decât să le aplicați.
Presupun că aprinderea se face sus nu?!
Ca idee
https://itermice.wordpress.com/2015/01/ ... us-u22-d5/" onclick="window.open(this.href);return false;

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Folosesc de 4 ani un Viadrus de 25 kw . Ajutati-ma Va ro

Post by gi0 » Mon Jan 15, 2018 6:48 pm

Intradevar , si un recuperator pe cos ar fi bun , dar daca este in camera centralei ....
Din start cazanul d-voastra este la limita maxima (dupa opinia mea mic pentru pentru volumul de 204 mc ) in conditiile in care folositi lemne uscate . Eficienta acestui cazan este de 75% in conditii ideale . Va imaginati care este eficienta daca ardeti lemne cu umiditate prea mare .
Pe topicul sisteme de incalzire cu circulatie fortata veti gasi cateva modalitati de imbunatatirea arderii , dar sa nu credeti ca aceste incercari vor face minuni .
Domnul @andu va sfatuit sa folositi lemnele in amestec cu bricheti , se va vedea diferenta .
Cu stima .

Post Reply