Modificare cos de fum cazan pe lemne!

sobe, pompe de caldura, cazane, centrale termice cu lemne

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
cristidan
junior
Posts: 2
Joined: Wed Jan 10, 2018 10:40 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Modificare cos de fum cazan pe lemne!

Post by cristidan » Wed Jan 10, 2018 10:53 am

Buna ziua, am nevoie de un sfat.

Cazanul meu (24 kW) scoate fum destul de mult in incapere, la aprindere si pana se incinge in cca. 65-70 de grade (cu tirajul de evacuare si clapeta deschise la aprindere). Banuiesc ca este din cauza cosului? E din inox diametrul de 150mm, iar afara din caramida de cos, izolata cu polistiren, cu inaltimea de cca. 6 metri. Atasez fotografii. Ce ar trebui sa fac in conditiile date?

Multumesc!
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

OrosEmanuEl
membru
Posts: 467
Joined: Tue Jan 01, 2013 2:20 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Re: Modificare cos de fum cazan pe lemne!

Post by OrosEmanuEl » Wed Jan 10, 2018 6:49 pm

Poti sa faci si cateva poze la cosul de afara?
Eu zic ca pot fi mai multe cauze.
1- sa fie cosul plin de furingine si sa nu mai aiba tragere.
2- verifica usa de vizitare de la hornul de afara, trebe sa fie inchisa ermetic! Daca scapa aer pe langa trage hornul slab.
3- poate fi infundat si hornul de inox...
De la bun inceput a afumat asa tare sau dupa un timp?
Incearca aprinderea lemnelor de sus. (Lemne groase jos si apoi aschile deasupra)

cristidan
junior
Posts: 2
Joined: Wed Jan 10, 2018 10:40 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Modificare cos de fum cazan pe lemne!

Post by cristidan » Wed Jan 10, 2018 9:48 pm

OrosEmanuEl wrote:Poti sa faci si cateva poze la cosul de afara?
Eu zic ca pot fi mai multe cauze.
1- sa fie cosul plin de furingine si sa nu mai aiba tragere.
2- verifica usa de vizitare de la hornul de afara, trebe sa fie inchisa ermetic! Daca scapa aer pe langa trage hornul slab.
3- poate fi infundat si hornul de inox...
De la bun inceput a afumat asa tare sau dupa un timp?
Incearca aprinderea lemnelor de sus. (Lemne groase jos si apoi aschile deasupra)
O sa revin si cu poze din afara.

1 - cosul a fost inaltat in toamna. Nu prezenta probleme
2 - este inchisa ermetic. Chiar tencuita :)
3 - nu.

A afumat de la bun inceput. Ma rog, atunci eram suficient de prost incat sa fac focul cu capacul deschis. Acum il fac de dedesubt, dar fiind capacul inchis, fumul nu mai iese in afara, sta acolo o vreme si apoi se duce (cand are cam 65-70 grade si flacara sustinuta, pot deschide cu usurinta capacul). Totusi, daca deschid capacul inainte, ma inunda fumul.

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Modificare cos de fum cazan pe lemne!

Post by gi0 » Mon Jan 15, 2018 6:36 pm

Diametrul cosului este bun . Cele douacoturi reduc drastic din tiraj n nu imi aduc aminte care este procentul de reducere . Ar trebui sa inclinati cosul astfel incat sa ramana doar un cot la 90 si cel desus foarte deschis , asemanator cu imaginea de mai jos . S-ar puteasa fiti nevoit sa mai inaltati cosul .
Cu stima .
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

HWI
junior
Posts: 2
Joined: Mon Jan 08, 2018 8:02 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Modificare cos de fum cazan pe lemne!

Post by HWI » Fri Jan 19, 2018 10:32 pm

Mulțumesc foarte mult pentru răspuns (abia acum l-am văzut) - într-adevăr, asta era și ideea mea - să înlocuiesc cu tub de inox corugat - montajul ar fi mai ușor (în varianta descrisă de Dvs. nu am destul spațiu în spate, spre perete). Bănuiesc că nu va fi o problemă, nu?

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: Modificare cos de fum cazan pe lemne!

Post by gi0 » Sat Jan 20, 2018 7:36 pm

Nici o problema .
Cu stima .

flavius76
SUPORT
Posts: 2581
Joined: Wed Jul 04, 2012 12:04 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 31 times

Re: Modificare cos de fum cazan pe lemne!

Post by flavius76 » Sun Jan 21, 2018 1:50 pm

Acesta pare sa fie un cazan cu ardere inferioara, problema cu fumul poate fi din cauza unor manevre gresite la aprinderea focului, aceste cazane sunt mai pretentioase la aprindere, dar au fost gandite asa in scopul unui randament mai bun in timpul arderii, desi dau batai de cap la aprindere.

In primul rand trebuie verificate toate clapetele sa fie in buna stare si curatate, deasemenea traseul gazelor sa fie curatat. Burlanul de legatura pare neizolat, verifica daca are depuneri, de regula pe el se formeaza depozite groase de funingine.

Post Reply