sfat pentru o solutie pentru incalzirea casei unei familii

sobe, pompe de caldura, cazane, centrale termice cu lemne

Moderators: sobe, teracotix

akatonagy
junior
Posts: 17
Joined: Thu Aug 23, 2018 11:57 pm
Has thanked: 7 times
Been thanked: 0

Re: sfat pentru o solutie pentru incalzirea casei unei familii

Post by akatonagy » Sun Sep 09, 2018 9:07 pm

Latest post of the previous page:

Buna,
Nu am mai raspuns, ca intre timp am fost la ei si am facut masuratorile exacte, suprafata e cam de 125mp.
Insa mi-am pus mai multe intrebari, cred ca trebuie sa regandesc prioritatile... Casa nu are izolatie nici la fundatie, pe una dintre partile laterale terenul e inclinat astfel incat apa se strange si tine umezeala la casa, umezeala intra si de jos... avanul pe o parte e placa de beton groasa, dar la jumatate din casa e o placa OSB de 0,5, nici macar nu se potrivesc bine, se vede in casa din pod...

Am tot citit ca daca in aceste conditii izolez lateral fac mai mult rau, ca umezeala care intra trebuie sa se duca undeva...

Bugetul meu e limitat, oricum nu imi ajunge pt tot...
Fatada casei in pod ameninta sa cada, asa ca am inceput lucrarile acolo...

Pentru continuare, am cateva intrebari:

1. Daca se izoleaza doar spatele casei (unde nu se strange apa si sunt camerele) ajuta la ceva? Sau daca nu se face de jur imprejur face mai mult rau? Sau daca nu se poate tot, ar fi mai bine in jurul bucatariei/baii unde nu este incalzire?
2. Sau nu ar fi mai urgent izolatia in pod? In sus nu se pierde mai multa caldura decat lateral?
3. Acum am vrut sa pun un strat izolator subtire si parchet macar in camera baiatului (nu pot mai gros, ca e stratul de beton mai gros si nu incape sub usa), dar ma intreb e bine? Ca si linoleul era mucegait de umezeala, parchetul nu va fi la fel? Pot pune ceva folie izolatoare de umiditate? Rezolva problema?
4. Afara ar fi o solutie daca se toarna beton langa peretele casei ca sa nu se mai stranga apa?

Multumesc pentru sfaturi.

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: sfat pentru o solutie pentru incalzirea casei unei familii

Post by gi0 » Mon Sep 10, 2018 9:46 pm

Aveti multe probleme . Despre aeste acumulari de apa nu ati vorbit pana acum . In mod normal , daca este vorba de un soclu ridicat peste nivelul solului , ar trebui sa fie uscat spre exterior in plina vara . Daca a baltit apa mult timp , este foarte ud . Oricum daca nu s-a uscat pana acum ...
Daca la suprafata este uscat puteti izola , dar trebuie sa eliminati posibilitatea de a se aduna multa apa langa soclu .
Este o prioritate . Polistirenul rezista in apa dar nu opreste infiltratiile spre soclu . Trebuie adaptat terenul pentru evitarea acumularii apei .
Izolatia peretilor se poate face nu neaparat de la trotuar . Acesta poate incepe putin mai jos fata de placa turnata pe soclu . Deci soclul poate astepta pana cand aveti posibilitati .
La pardoseala interioara neaparat membrana inainte de stratul izolator . Ori folie , ori membrana lichida . Obligatoriu . Aceasta trebuie sa acopere si peretii macar 1 cm deasupra parchetului . Se va acoperi cu plinta .
Daca din pod se vede in casa printre placi , inseamna ca nu exista folie bariera anticondens si nici scandura . Complicat . Nu aveti suport pentru vata izolatoare :think:
Cu stima .

DAN
senior
Posts: 1605
Joined: Mon Sep 07, 2015 1:47 am
Has thanked: 25 times
Been thanked: 41 times

Re: sfat pentru o solutie pentru incalzirea casei unei familii

Post by DAN » Mon Sep 10, 2018 9:52 pm

Nu turnati beton, apa trece prin beton, nu va imaginati ca daca turnati beton o sa opriti apa, apa nu trebuie sa ajunga in zona cu beton( exista si betron cu aditivi pentru hidrozolatie dar trebuie rezolvat altfel problema).

Se rezolva pb doar cu hidroizolatie si/sau drenarea apei inainte ca apa sa ajunga in structura casei, deci in exteriorul casei.
Tot ce se scurge de la ploaie trebuie indepartat de casa prin sistem de scurgere a apei, daca apa se infiltreaza prin pamant si casa e in panta trebuie sa drenati apa inainte sa ajunga la peretele casei.
Si daca nu se poate elimina toata apa prin drenare se poate sapa in jurul casei si impermeabiiliza betonul cu diverse solutii.
Daca apa totusi patrunde, in timp distruge betonul este inutil sa aplicati izolatie in zona in care intra apa.
Daca nu se poate rezolva cu infiltratiile sa puneti izolatie la tavan macar, daca o sa ramana casa mult timp puneti si izolatie pe pereti de la 30 cm in sus dar pe jos o sa fie frig.

Cate ceva despre hidroizolatii

https://www.spatiulconstruit.ro/gama-de ... ect_id=944

akatonagy
junior
Posts: 17
Joined: Thu Aug 23, 2018 11:57 pm
Has thanked: 7 times
Been thanked: 0

Re: sfat pentru o solutie pentru incalzirea casei unei familii

Post by akatonagy » Mon Sep 10, 2018 11:50 pm

gi0 wrote:
Mon Sep 10, 2018 9:46 pm
Despre aceste acumulari de apa nu ati vorbit pana acum . In mod normal , daca este vorba de un soclu ridicat peste nivelul solului , ar trebui sa fie uscat spre exterior in plina vara . Daca a baltit apa mult timp , este foarte ud . Oricum daca nu s-a uscat pana acum ...
(...)Trebuie adaptat terenul pentru evitarea acumularii apei .
Din pacate nu am fost nici eu constienta de aceste probleme, acum cand am fost din nou acolo mi s-a intregit imaginea, si citind mai multe mi-am constientizat mai mult ce inseamna... din pacate peretele nu e uscat acolo unde obisnuieste sa se acumuleze apa, se vede inca cum e umed. Betonul pentru asta am vrut sa turnam, sa directionam apa in directia opusa casei.
Ziceti ca se poate izola, doar de mai sus? Are sens daca nu se poate de jur imprejur? Adica sa se faca doar pe o parte? Daca e de ales intre lateral sau tavan, care ar fi mai important? Caldura merge in sus, dar peretii laterali au suprafata mai mare si apa condenseaza pe pereti...
gi0 wrote:
Mon Sep 10, 2018 9:46 pm
La pardoseala interioara neaparat membrana inainte de stratul izolator . Ori folie , ori membrana lichida . Obligatoriu . Aceasta trebuie sa acopere si peretii macar 1 cm deasupra parchetului . Se va acoperi cu plinta .
Ati putea sa-mi spuneti ce fel de folie sau membrana lichida ar fi potrivita? Cand intru pe site-uri cu materiale ma cam pierd... Multumesc.

akatonagy
junior
Posts: 17
Joined: Thu Aug 23, 2018 11:57 pm
Has thanked: 7 times
Been thanked: 0

Re: sfat pentru o solutie pentru incalzirea casei unei familii

Post by akatonagy » Tue Sep 11, 2018 12:05 am

DAN wrote:
Mon Sep 10, 2018 9:52 pm
Nu turnati beton, apa trece prin beton, nu va imaginati ca daca turnati beton o sa opriti apa, apa nu trebuie sa ajunga in zona cu beton( exista si betron cu aditivi pentru hidrozolatie dar trebuie rezolvat altfel problema).
Ideea cu turnarea betonului era sa directionam apa in directia opusa casei. Adica sa facem un fel de panta, ca in sine panta terenului nu este mare. Au nivelat ei cumva inainte de constructii, dar nu au reusit foarte bine... Nu e ok asa?
DAN wrote:
Mon Sep 10, 2018 9:52 pm
Tot ce se scurge de la ploaie trebuie indepartat de casa prin sistem de scurgere a apei, daca apa se infiltreaza prin pamant si casa e in panta trebuie sa drenati apa inainte sa ajunga la peretele casei.
Si daca nu se poate elimina toata apa prin drenare se poate sapa in jurul casei si impermeabiiliza betonul cu diverse solutii.
Daca apa totusi patrunde, in timp distruge betonul este inutil sa aplicati izolatie in zona in care intra apa.
Casa nu e vizibil in panta, e vorba mai mult de denivelarile terenului. Dar apa banuiesc ca se infiltreaza si prin fundatia neizolata. De aceea se mucegaia sub linoleu in casa.
Sapa in jurul casei si impermeabiliza betonul... cum? doar de lateral? sau va referiti la acele sisteme cand se fac gauri in perete si se toarna o solutie care apoi scurge inauntru si formeaza un strat isolator, taie capilaritatea...? Daca vad bine unele produse si din link fac asa ceva... Ar fi asta o solutie? Si daca da, care dintre cele din link, sunt asa multe si m-am cam pierdut cum sa imi dau seama care ni s-ar potrivi... (de altfel multumesc pentru link e util, chiar daca ma copleseste:))
DAN wrote:
Mon Sep 10, 2018 9:52 pm
Daca nu se poate rezolva cu infiltratiile sa puneti izolatie la tavan macar, daca o sa ramana casa mult timp puneti si izolatie pe pereti de la 30 cm in sus dar pe jos o sa fie frig.
Atunci ziceti intai tavanul apoi daca se poate peretii? In tavan cu ce ar fi ok? gi0 a scris bariera anticondens - este o folie? care sa se puna sub vata? Vata e asa grea ca OSB-ul nu l-ar tine?
Alta intrebare neobisnuita poate cu vata... ei cam au probleme cu sobolani, soareci care vin de la vecini... nu s-ar cuibari in vata?

DAN
senior
Posts: 1605
Joined: Mon Sep 07, 2015 1:47 am
Has thanked: 25 times
Been thanked: 41 times

Re: sfat pentru o solutie pentru incalzirea casei unei familii

Post by DAN » Tue Sep 11, 2018 6:46 am

Eu n-as recomanda nimic pana nu se rezolva cu infiltratia dar in situatia de care povestiti o sa se rezolve cam greu.
Am pus linkurile ca sa va informati, pana nus e vede la fata locului nu se poate spune cu exactitate solutia, betonul fara hidroizolatie nu prea rezolva nimic ci o sa fie riscant sa trebuiasca sa-l spargeti daca n-a fost turnat corect.

Incepeti cu tavanul izolatia dar jos o sa fie un pol rece in casa, sus o sa fie cald daca izolati iar jos o sa fie tot rece si surrsa de alergii, etc.

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: sfat pentru o solutie pentru incalzirea casei unei familii

Post by gi0 » Tue Sep 11, 2018 8:45 pm

Pai trebuie sa toarne trotuar pentru a inlatura acumularea de apa .
Erau bune cateva poze ....

akatonagy
junior
Posts: 17
Joined: Thu Aug 23, 2018 11:57 pm
Has thanked: 7 times
Been thanked: 0

Re: sfat pentru o solutie pentru incalzirea casei unei familii

Post by akatonagy » Tue Sep 11, 2018 9:24 pm

Pentru fundatie cineva mi-a recomandat sa facem o subzidire, sa sapam sub fundatie si sa punem o membrana de impermeabilizare, sau cealalta varianta ar fi cu injectii de solutie in perete care sa polimerizeze acolo... Inca incerc sa ma interesez care cat ar costa sa imi dau seama daca e real sa facem.
Zona unde am vrut sa turnam beton se vede pe pozele atasate, se vede si cat urca umezeala acum...

fundatia nu e adanca, doar cam 50cm sub nivelul solului.
Acum am aflat ca atunci cand au zidit casa, sub doua camere au pus cartoane intre fundatie si zidarie, asa au fost sfatuiti...
Oare influenteaza cu ceva? As crede ca pe acum cartoanele sunt putrede...
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

DAN
senior
Posts: 1605
Joined: Mon Sep 07, 2015 1:47 am
Has thanked: 25 times
Been thanked: 41 times

Re: sfat pentru o solutie pentru incalzirea casei unei familii

Post by DAN » Wed Sep 12, 2018 6:14 am

Ideal se facea in urmatorul fel:
se facea un studiu geo care ne spunea unde este panza freatica si alte caractieristici ale solului iar functie de asta se stabilea daca se poate construi o casa.
Apoi functie de acest studiu se facea fundatia. Fundatia se hidroizola si sub ea daca era cazul si lateral, Dupa ce se hidroizola fundatia cand se ajungea la pereti se punea o folie bituminoasa intre fundatie si pereti. In camere se punea strat de rupere a capilaritatii si apoi diverse solutii de hidroizolare sau macar o folie bituminoasa.

Deci hidroizolam cat mai bine fundatia si apoi iar un strat de hidroizolare intre pereti si fundatie.

Ce se poate face acum
https://edifica.ro/wp-content/uploads/2 ... VC-mic.jpg

https://edifica.ro/cum-sa-construiesti- ... fundatiei/
https://fundatii.afacereamea.ro/despre- ... trala-355/

gi0
senior
Posts: 6950
Joined: Sat Sep 15, 2012 11:22 pm
Location: Constanta
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times
Contact:

Re: sfat pentru o solutie pentru incalzirea casei unei familii

Post by gi0 » Wed Sep 12, 2018 11:28 am

Pai nu exista trotuare .... este normal sa se intample ce este acolo in prezent .
La toate casele se pune o membrana de carton asfaltat intre placa radier si baza zidariei pentru izolatie . Subzidirea este un lucru foarte complex si este executata de profesionisti . Cel mai usor ar fi sa dezveliti soclul si sa veniti cu o membrana , chiar si din carton armat sau membrana hidroizolatoare pe aceste si apoi sa trageti pamantul la loc . Aceasta trebuie sa ajunga putin peste nivelul viitorului trotuar . Eu am membrana cu bumbi .Chiar daca sunt infiltratii , bumbii permit ventilatia betonului si uscarea acestuia .
Trotuarul se poate face cu adaugarea unui aditiv de impermeabilizare si se izoleaza de soclu , dupa uscarea acestuia , cu un mastic special .
Un filmulet ca si exemplificare ... https://www.youtube.com/watch?v=uUWYc7YihM4
Sunt case batranesti care nu au avut parte de tehnologii moderne , deci nu complicati lucrarile .
Cu stima .

Post Reply