Cazane pe peleti,agropeleti,porumb,deseuri agricole

sobe, pompe de caldura, cazane, centrale termice cu lemne

Moderators: sobe, teracotix

Post Reply
cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: Cazane pe peleti,agropeleti,porumb,deseuri agricole

Post by cheluakame » Wed Jun 19, 2013 11:50 pm

Latest post of the previous page:

Ideea este ca intotdeauna gazele vor incerca sa se stratifice, cele calde incercand sa urce sus.
In cazul folosirii 100%, nu este problema, caci pentru aceasta putere a fost dimensionat cazanul, volumul de gaze va fi mare, etc. Dar, la o putere mai mica, avand mai putine gaze arse, acestea vor circula mai mult prin mijlocul "fumurilor" si vor avea un contact mai mic cu peretii schimbatorului. Dar, avand siber pe iesire, crestem rezistenta la inaintare si aceste gaze calde raman mai mult timp captive in "fumuri" unde vor ceva mai multa caldura schimbatorului.

Imaginativa ca suflati printr-un con, atat prin varful acestuia, cat si prin baza. In care sens are aerul o curgere turbulenta (frecari mai mari cu peretii, implicit transfer termic mai mare).

Deci, eu ma refer la necesitatea siberului pentru a mari eficienta captarii caldurii. Daca am avea sistem clopot nu ar fi nicio problema, caci aerul cald ar ramane captiv la nivelul schimbatorului, dar avem de a face cu un contraflow ori in caz fericit, clopot combinat cu fumuri.

In speranta ca am trecut peste acest aspect, ramane cel al randamentului, in ce consta acesta daca am inteles eu gresit cu calitatea arderii si eficienta captarii?
dan wrote:Ai dreptate. Controlul randamentului este la partial daca modifici doar intrarea si nu si iesirea. Trebuie sa iei in considerare si problemele care pot aparea la controlul suberului de la cos care la un cazan automatizat pot sa conteze destul de mult si apoi te gandesti daca il montezi sau nu. Nu este optimizat pentru randament maxim ci este aleasa comoditatea in functionare si mentinerea la minim a complexitatii agregatului. Mai bine iti cer un cos supradimensionat si apoi controleaza totul din suberul de la admisie. Trebuie sa comparam cazane cu automatizare cu alte cazane cu automatizare.
Tu te pricepi sa manipulezi orice cazan dar pe mana clientilor care ajunge pot aparea probleme serioase si nu mai conteaza 5-10% randament pierdut la suberul de la cos. Ei pot face si randament mai ridicat dar inainte de toate se iau deciziile dpv al studiilor de piata. Tu faci ce ai tu chef la cazan ei fac ce cer clientii.
O automatizare a siberului la cos nu ar fi mare branza. Tinand cont ca lucreaza cu senzor exterior, se putea alege un microprocesor cu ceva date in el care sa permita obtinerea randamentului maxim prin reglarea siberului in zilele friguroase, cand tirajul este maxim, si un randament mai mic in zilele mai calduroase cand tirajul nu era chiar asa de grozav.
Si tinand cont ca exista ventilator in schema, problema tirajului nu ar fi chiar asa de mare. Din cate vad cazanul are ceva senzori pe el, nu ar fi pacat sa nu fie folositi la capacitate maxima (la numarul functiilor ma refer).

phoenix
senior
Posts: 8346
Joined: Sun Jun 24, 2012 9:43 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Cazane pe peleti,agropeleti,porumb,deseuri agricole

Post by phoenix » Thu Jun 20, 2013 12:01 am

Daca are ventilator la cos, atunci modificand turatia e ca si cum ai avea un subar.

user_banat_63
senior
Posts: 1535
Joined: Thu Jun 21, 2012 2:37 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Cazane pe peleti,agropeleti,porumb,deseuri agricole

Post by user_banat_63 » Thu Jun 20, 2013 12:16 am

cheluakame wrote:
O automatizare a siberului la cos nu ar fi mare branza. Tinand cont ca lucreaza cu senzor exterior, se putea alege un microprocesor cu ceva date in el care sa permita obtinerea randamentului maxim prin reglarea siberului in zilele friguroase, cand tirajul este maxim, si un randament mai mic in zilele mai calduroase cand tirajul nu era chiar asa de grozav.
Si tinand cont ca exista ventilator in schema, problema tirajului nu ar fi chiar asa de mare. Din cate vad cazanul are ceva senzori pe el, nu ar fi pacat sa nu fie folositi la capacitate maxima (la numarul functiilor ma refer).
Automatizarea siberelor spre cos este o problema "delicata"... in acea zona depunerile pot bloca clapeta, ar trebui si acol un dispozitiv de autocuratare 8-) si se complica treaba...

GAMMA
junior
Posts: 30
Joined: Fri Nov 09, 2012 8:28 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Cazane pe peleti,agropeleti,porumb,deseuri agricole

Post by GAMMA » Tue Jul 23, 2013 9:56 pm

Salutare Domnilor,
Nu am mai comunicat cu voi demult datorita faptului ca am avut diverse livrari,lucrari prin tara ...tin totusi sa-i multumesc lui cheluakame pentru recomandarile facute la cazanele pe peleti EKOGREN,cred ca era pe alt forum!
Sper sa-mi fie permis sa postez un clip la un alt cazan pe peleti,cu care lucrez.Mie imi plac foarte mult cum functioneaza daar ...va rog mult sa spuneti fara nicio retinere ,parerea voastra despre acest cazan!
http://www.youtube.com/watch?v=N4O9Y_bj8vM" onclick="window.open(this.href);return false;

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: Cazane pe peleti,agropeleti,porumb,deseuri agricole

Post by cheluakame » Wed Jul 24, 2013 12:18 pm

Intotdeauna am spus ca un produs bun se vinde singur.
In cazul de fata, datorita constructiei cazanul comercializat de dumneavostra are un avantaj si merita a fi promovat.

Despre partea de software am mai auzit doua persoane care le lauda, insa nu imi pot da cu parerea.

Modificare ulterioara:
In schimb, acest tip de cazan MINI-BIO, nu imi pare deosebit.
Faptul ca are 2 snecuri, inseamna 2 surse de consum. Iar constructia arzatorului si a schimbatorului nu este una deosebita.

GAMMA
junior
Posts: 30
Joined: Fri Nov 09, 2012 8:28 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Cazane pe peleti,agropeleti,porumb,deseuri agricole

Post by GAMMA » Wed Jul 24, 2013 1:02 pm

Am spus ca accept orice parere din partea tuturor,chiar daca la unii nu le place acest cazan ,eu nu ma supar ...dar totusi trebuie sa precizez unele lucruri care poate nu se stiu :schimbatorul de caldura de la cazanul MINI-BIO LUXURY este exact la fel ca la Ekogren ,numai ca este pe orizontala si nu are acei turbulatori actionati automat pentru curatare ,este certificat BAFA Germania ,nu oricare cazane sunt admise ,certificate de nemti care stim cu totii ca sunt foarte tari in acest domeniu si nu numai,arzatorul Platinum-bio 1 ,are curatare automata cu eliminarea zgurii ,testat sa functioneze 24 de ore din 24 (nu este cazul),CONSUMUL TOTAL de curent al acestui cazan este de 360w,are dimensiuni mici,pretandu-se a fi montat in spatii destul de reduse!
Astept pareri si de la alte persoane,indiferent de natura acestora!

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: Cazane pe peleti,agropeleti,porumb,deseuri agricole

Post by cheluakame » Wed Jul 24, 2013 1:21 pm

Tocmai dispunerea pe orizontala este un dezavantaj. Aerul cald nu va mai ramane captiv ca in cazul celuilalt, ci merge "grabit" spre cos.

GAMMA
junior
Posts: 30
Joined: Fri Nov 09, 2012 8:28 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Cazane pe peleti,agropeleti,porumb,deseuri agricole

Post by GAMMA » Wed Jul 24, 2013 1:38 pm

Tin sa precizez faptul ca temperatura gazelor de ardere ,la acest cazan nu depaseste valoarea de 110-120 C,ceea ce la un cazan pe peleti este super bine ,parerea mea! :) :)

GAMMA
junior
Posts: 30
Joined: Fri Nov 09, 2012 8:28 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Cazane pe peleti,agropeleti,porumb,deseuri agricole

Post by GAMMA » Wed Jul 24, 2013 1:45 pm

Dar de acesta ce parere aveti?Este un cazan care functioneaza cu orice tip de peleti,agropeleti ,cereale,samburi,coji maruntite,etc. datorita arzatorului rotativ ...Vedeti sectiunea si video.
http://www.youtube.com/watch?v=3X1rRg_oFh0" onclick="window.open(this.href);return false;
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

cheluakame
senior
Posts: 1529
Joined: Sun Nov 11, 2012 7:38 pm
Location: Alexandria
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times
Contact:

Re: Cazane pe peleti,agropeleti,porumb,deseuri agricole

Post by cheluakame » Wed Jul 24, 2013 5:59 pm

GAMMA wrote:Tin sa precizez faptul ca temperatura gazelor de ardere ,la acest cazan nu depaseste valoarea de 110-120 C,ceea ce la un cazan pe peleti este super bine ,parerea mea! :) :)
Este intr-adevar bine, insa dupa cum ati vazut, aici se pune accent atat pe buna ardere a combustibilului, cat si pe eficienta captarii.
Imi este teama ca nu cumva, temperatura pe cos sa fie reglata de viteza ventilatorului, ceea ce conduce la o ardere slaba.
GAMMA wrote:Dar de acesta ce parere aveti?Este un cazan care functioneaza cu orice tip de peleti,agropeleti ,cereale,samburi,coji maruntite,etc. datorita arzatorului rotativ ...Vedeti sectiunea si video.
http://www.youtube.com/watch?v=3X1rRg_oFh0" onclick="window.open(this.href);return false;
Nu prea imi dau seama ce se intampla exact in zona cifrei 4.
Are loc o "intoarcere" a fumului?

O sectiune cu Mini-Bio nu aveti?

GAMMA
junior
Posts: 30
Joined: Fri Nov 09, 2012 8:28 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Cazane pe peleti,agropeleti,porumb,deseuri agricole

Post by GAMMA » Wed Jul 24, 2013 6:45 pm

In zona 4 ,dupa parerea mea nu este o intoarcere a fumului ,uite ce zice producatorul acestor cazane,dupa sectiunea prezentata mai sus la cazanele Farmer bio:
1 automatizare compacta ,de ultima generatie,care conține toate modulele CAN;
2 arzător Rotary - arzator rotativ permite arderea tuturor combustibililor
3 material ceramic izolant (vermiculit) - reduce pierderile de căldură către exterior
4 swirler evacuare - scade temperatura gazului de evacuare
5 Sonda Lambda - reglează în mod special cantitatea de aer de alimentare și economisește până la 20% combustibil
Cazanul pe peleti MINIBIO -LUXURY este din punct de vedere constructiv destul de simplu ,in partea de sus este rezervorul de peleti cu o capacitate de 230 litri ,panoul electronic,protectii+automatizarea cu toate modulele CAN ,inclusiv modul lambda sensor,iar in partea de jos se afla cazanul propriuzis(camera focarului care vezi ca este captusita cu ceramica si tevile de fumuri cu tubulatori+arzatorul de peleti care are si acesta un element ceramic in forma de "U"-pentru marirea eficientei azanului),vezi foto:
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Post Reply